Owoce leśne
KAROLINA • dawno temuJednym z bardziej relaksujących i kojąco wpływających na skołatane nerwy sposobów spędzania wolnego czasu jest spacerowanie po lesie. Błoga cisza przerywana szumem drzew i błogim śpiewem ptaków sprawiają, że po kilku chwilach czujemy się wypoczęci i zregenerowani. Przy tym chodzenie po lesie wcale nie musi być nudne. Z łatwością możemy potraktować je jako swoistego rodzaju wyprawę w poszukiwaniu skarbów w nim ukrytych. Obok różnego rodzaju grzybów zdrowymi i niewątpliwie pysznymi darami natury są owoce leśne.
Owoce lasu
W obrębie owoców leśnych wyróżnia się trzy grupy. Pierwsze z nich są jadalne, pozostałe natomiast posiadają właściwości bardziej lub mniej trujące, których nie ma potrzeby i sensu zbierać. Zanim jednak wybierzemy się na leśne poszukiwania warto zapoznać się z wyglądem i miejscami występowania jadalnych owoców, do których zaliczyć należy przede wszystkim poziomki, jagody, a także jeżyny. Czy ich zbieranie będzie dla nas tylko źródłem relaksu? Jedzenie leśnych owoców jest dla naszego zdrowia bardzo korzystne, ponieważ zawierają wiele witamin i minerałów.
Poziomki to przypominające truskawki bardzo słodkie i aromatyczne owoce. Zawierają flawonoidy, garbniki oraz sporą ilość witaminy C, K i z grupy B, a także karoten. Ich lecznicze właściwości znane są już od wieków. Pozytywny wpływ na zdrowie posiadają jednak nie tylko ich owoce, lecz także liście i korzenie. Właściwości poziomek wykorzystywane są w leczeniu chorób skóry, miażdżycy, kamicy nerkowej, a także nadciśnienia. Przed pójściem do lasu warto dowiedzieć się, gdzie rosną poziomki –otóż te drobne owoce najłatwiej spotkać w nasłonecznionych miejscach, a więc na polanach lub na skrajach leśnych ścieżek.
Jagody to równie popularne owoce szeroko wykorzystywane w gastronomii. W czasie ich zbierania nie należy mylić ich z trującymi wilczymi jagodami. Poza tym bardzo ważne jest, aby przed spożyciem dokładnie je umyć, ponieważ mogą występować na nich jaja tasiemca. Do właściwości jagód zaliczyć należy przede wszystkim regulowanie procesów trawiennych, oczyszczanie organizmu z toksyn, działanie bakteriobójcze i przeciwwirusowe.
Dobrze znanymi i cenionymi owocami leśnymi są jeżyny. Choć ich zbieranie może być niekomfortowe, ponieważ rosną na kolczastych krzakach, to warto się poświęcić dla ich smaku. W jeżynach znajdują się ponadto antocyjany, które wspomagają działanie układu krwionośnego poprzez wzmacnianie naczyń. Stanowią także źródło potasu, wapnia i magnezu wzbogaconego o witaminy C i A.
Potrawy z owocami leśnymi
Owoce leśne od zawsze były obecne w diecie naszych przodków i z tego względu istnieje wiele receptur ich przyrządzania. Niestety zimą nie możemy cieszyć się smakiem świeżych jeżyn, poziomek albo jagód, bowiem zerwane prosto z krzaka smakują najlepiej. Z pomocą przychodzą nam różnego rodzaju sposoby ich utrwalania. Istnieje wiele przepisów chociażby na przetwory z jeżyn. Jagody natomiast kojarzymy najczęściej z potrawami typu: pierogi, naleśniki lub pyszne bułeczki. Także poziomki znakomicie sprawdzają się w rozmaitych potrawach i często dodawane są do ciast owocowych, jogurtów i lodów. Oprócz tego zapotrzebowanie na witaminy i sole mineralne możemy zaspokoić, pijąc sok z jeżyn, a po dodaniu ich w formie owoców do tortu sprawią, że będzie on jeszcze bardziej cieszył nasze podniebienie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze