Zapachy i emocje
PAULA • dawno temuZapachy wywierają silny wpływ na emocje. Dawno zapomniany aromat jest w stanie przywołać, nawet nieświadomie, bardzo odległe wspomnienia. Tą niezwykłą właściwość zapachu wykorzystujemy na przykład w aromaterapii, ale nie tylko. Łatwo nas zmanipulować poprzez dobrze dobrany zapach…
Odpowiedni zapach to również chwyt marketinowy. Zapach wpływa na nastrój, nastrój na podejmowane decyzje. Im ładniej i zachęcająco pachnie w sklepie, tym więcej rzeczy skłonna jesteś tam kupić. Przy okazji lepiej będziesz to pachnące miejsce kojarzyć, dlatego większe jest prawdopodobieństwo, że do niego wrócisz. I to również może odbywać się na poziomie nieświadomym.
Co zwiększa obroty w centrach handlowym w okresie przedświątecznych zakupów? Oczywiście ciepła, rodzinna atmosfera. Jednym z elementów tego nastroju jest zapach kawy, czekolady, wanilii czypiernika. Odprężają, sprzyjają przyjemnym wspomnieniom i… zachęcają do kupowania.
Pobudzające zapachy, takie jak cytryna, grapefruit, mięta czy zielona herbata polecane są w miejscu pracy. Pobudzają, mobilizują do działania i pomagają w koncentracji na zadaniach. Nie powinny być jednak zbyt intensywne. Warto również pamiętać, że niektóre zapachy mogą podziałać na różne osoby jak płachta na byka. Efektywny skutek rozpylenie aromatów przyniesie jedynie wtedy, gdy u danej osoby przywołują one przyjemne skojarzenia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze