Jak przywrócić skórze wygląd sprzed ciąży?
DANUTA CAPIGA • dawno temuCiąża to nie tylko dodatkowe kilogramy, powiększony obwód brzucha, ale również problemy ze skórą. Dla skóry to duże wyzwanie. Burza hormonów, powiększający się brzuch, piersi, nadmierne rozciąganie sprzyja powstawaniu rozstępów i cellulitu.
Ciąża to nie tylko dodatkowe kilogramy, powiększony obwód brzucha, ale również problemy ze skórą. Dla skóry to duże wyzwanie. Burza hormonów, powiększający się brzuch, piersi, nadmierne rozciąganie sprzyja powstawaniu rozstępów i cellulitu.
Rozstępy są wynikiem gwałtownego przyrostu wagi w ciąży, ale też wahaniem poziomu hormonów. Należy zadbać o skórę już od początku ciąży, wcierając preparaty uelastyczniające, kremy zapobiegające rozstępom, bądź zwykłą oliwkę dla niemowląt. Trzeba też zachować zbilansowaną dietę – im więcej się przytyje, tym większe ryzyko pojawienia się rozstępów. Jeżeli nie udało się im zapobiec, należy je spłycić stosując masaże, pilingi ścierające, wyspecjalizowane kosmetyki na blizny i rozstępy. Jeżeli zmiany skórne są głębsze, należy poddać się zabiegom w gabinetach medycyny estetycznej.
Cellulit to najczęstsza przypadłość po ciąży, która ściśle wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi oraz nieprawidłowym mikrokrążeniem w skórze. Aby temu zapobiec lub chociaż zminimalizować, trzeba dużo się ruszać w ciąży, dbać o prawidłową dietę bogatą w witaminy, błonnik i mikroelementy. Jej podstawowymi składnikami powinny być warzywa i owoce, kasze, chude ryby, ciemne pieczywo, kiełki. Należy ograniczyć sól i słone przekąski, pić dużo wody. W skórę można wcierać krem antycellulitowy w okresie ciąży i po jej zakończeniu. Bardziej zdecydowane działania można wykonywać dopiero po zakończeniu karmienia.
Zmorą po ciąży jest wystający brzuch. Potrzebuje on czasu by wrócić do normalnych rozmiarów. W czasie ciąży macica powiększa się kilkadziesiąt razy, a kurczenie jej trwa 6–8 tygodni. Powrót macicy do normalnej wielkości nie oznacza, że brzuch zrobi się płaski, często trzeba mu pomóc ćwiczeniami. W okresie połogu nie można się forsować, bardziej intensywne ćwiczenia należy rozpocząć 6 tygodni po porodzie.
Pod koniec ciąży skóra brzucha jest rozciągnięta do granic możliwości. Nic więc dziwnego, że po porodzie jest jej za dużo i jest ona zwiotczała. Przywrócenie skórze dawnego wyglądu musi trochę potrwać. Brzuch należy smarować preparatami ujędrniającymi, masować podczas kąpieli, stosować dietę, w której składzie nie może zabraknąć ryb.
Po powrocie organizm musi mieć czas na regenerację i przestawienie się z powrotem ze zmian, które zaszły w nim podczas ciąży. Bardzo ważna jest odpowiednia dieta, dużo słońca, ruchu i wzmocnienia organizmu suplementami diety, ale bezpiecznymi dla dziecka.
Źródło: informacja prasowa Monika Erszman
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze