Jak uchronić się przed rozstępami w ciąży?

10. Ciąża to radość, ale i pewne problemyCiąża to jeden z najpiękniejszych momentów w życiu kobiety. Jednak z radością z przybycia nowego członka rodziny wiążą się pewne problemy w ciąży. Jednym z największych kosmetycznych zmartwień są rozstępy. Kobiety mają rozstępy ze względu na nagłe rozciągnięcie się skóry. Co więc można zrobić, aby temu zapobiec? Oto 6 użytecznych wskazówek na ten temat.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

10. Ciąża to radość, ale i pewne problemy
Ciąża to jeden z najpiękniejszych momentów w życiu kobiety. Jednak z radością z przybycia nowego członka rodziny wiążą się pewne problemy w ciąży. Jednym z największych kosmetycznych zmartwień są rozstępy. Kobiety mają rozstępy ze względu na nagłe rozciągnięcie się skóry. Co więc można zrobić, aby temu zapobiec? Oto 6 użytecznych wskazówek na ten temat.

9. Odpowiednie nawodnienieWszyscy wiemy, że picie wody świetnie wpływa na ciało, a zasada ta jest podwójnie ważna, kiedy kobieta jest w ciąży. Woda pomaga pozbyć się toksyn z organizmu i lepiej radzić sobie z rozstępami. Najlepiej pić 8 szklanek wody dziennie. Możesz również pić zieloną herbatę, która nie zawiera kofeiny i także wspomoże odpowiednie nawodnienie organizmu.
Zdjęcie autorstwa thephilippena / CC BY

9. Odpowiednie nawodnienie
Wszyscy wiemy, że picie wody świetnie wpływa na ciało, a zasada ta jest podwójnie ważna, kiedy kobieta jest w ciąży. Woda pomaga pozbyć się toksyn z organizmu i lepiej radzić sobie z rozstępami. Najlepiej pić 8 szklanek wody dziennie. Możesz również pić zieloną herbatę, która nie zawiera kofeiny i także wspomoże odpowiednie nawodnienie organizmu.

8. Nie tylko wodaNie tylko woda i zielona herbata mogą pomóc w nawodnieniu organizmu. Włączenie do diety pokarmów bogatych w wodę również wspomaga nawodnienie i co za tym idzie – skórę. Jedz melony, truskawki, ogórki itp.
Zdjęcie autorstwa Hans / CC BY

8. Nie tylko woda
Nie tylko woda i zielona herbata mogą pomóc w nawodnieniu organizmu. Włączenie do diety pokarmów bogatych w wodę również wspomaga nawodnienie i co za tym idzie – skórę. Jedz melony, truskawki, ogórki itp.

7. Jedz witaminyWitaminy A, E oraz C mają znakomity wpływ na cerę. Witamina A pomaga naprawić uszkodzoną tkankę, a witamina E hamuje proces starzenia się skóry. Witamina C natomiast wspomaga produkcję kolagenu, który jest podstawowym komponentem utrzymującym elastyczność skóry i odpowiadającym za jej regenerację. W związku z tym jedz produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, które nadają skórze blask. Produkty takie jak szpinak, truskawki, orzechy, nasiona, marchew, mango i jajka bogate są w te witaminy i dzięki nim będziesz cieszyć się skórą bez rozstępów.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

7. Jedz witaminy
Witaminy A, E oraz C mają znakomity wpływ na cerę. Witamina A pomaga naprawić uszkodzoną tkankę, a witamina E hamuje proces starzenia się skóry. Witamina C natomiast wspomaga produkcję kolagenu, który jest podstawowym komponentem utrzymującym elastyczność skóry i odpowiadającym za jej regenerację. W związku z tym jedz produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, które nadają skórze blask. Produkty takie jak szpinak, truskawki, orzechy, nasiona, marchew, mango i jajka bogate są w te witaminy i dzięki nim będziesz cieszyć się skórą bez rozstępów.

6. Masuj i nawilżaj odpowiednio skórę
Podczas ciąży najbardziej podatne na rozstępy miejsca to brzuch, boki, dolna część pleców, uda i nogi, ponieważ te części ciała są pod największym obciążeniem. Zatem aby zachować dobry wygląd skóry, odpowiednio ją nawilżaj. Najlepiej jest używać olejków, które są przeznaczone dla kobiety w ciąży lub stosować naturalne sposoby. Olejki takie jak sezamowy, kokosowy lub rycynowy świetnie nawilżają skórę. Aby zapobiec rozstępom, masuj delikatnie najbardziej podatne na nie części ciała tymi olejkami 2 razy dziennie.

5. Złuszczanie martwego naskórkaZłuszczanie usuwa martwy naskórek z powierzchni skóry, pozwalając na zwiększone krążenie w tej części, co zapobiega rozstępom. Eksperci twierdzą, że złuszczanie naskórka jest równie ważne jak jego nawilżanie, jeśli chodzi o zapobieganie rozstępom.
Zdjęcie kosmetyku / Shutterstock

5. Złuszczanie martwego naskórka
Złuszczanie usuwa martwy naskórek z powierzchni skóry, pozwalając na zwiększone krążenie w tej części, co zapobiega rozstępom. Eksperci twierdzą, że złuszczanie naskórka jest równie ważne jak jego nawilżanie, jeśli chodzi o zapobieganie rozstępom.

4. Sposoby na złuszczanie naskórkaSzczotkowanie na sucho – technika ta polega na użyciu miękkiej szczoteczki w celu szczotkowania całego ciała, aby pozbyć się martwego naskórka. Po szczotkowaniu należy wykąpać się w ciepłej wodzie, a po kąpieli odpowiednio nawilżyć skórę. Szczotkowanie na mokro – ta technika to szczotkowanie skóry podczas kąpieli. Do usunięcia martwego naskórka stosuj gąbkę roślinną lub inną wykonaną z naturalnych materiałów. Po kąpieli należy delikatnie wmasować w skórę olejek. Metody te powinny być stosowane 2-3 razy w tygodniu, nie należy też przesadzać, gdyż może to doprowadzić do podrażnienia skóry.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

4. Sposoby na złuszczanie naskórka
Szczotkowanie na sucho – technika ta polega na użyciu miękkiej szczoteczki w celu szczotkowania całego ciała, aby pozbyć się martwego naskórka. Po szczotkowaniu należy wykąpać się w ciepłej wodzie, a po kąpieli odpowiednio nawilżyć skórę. Szczotkowanie na mokro – ta technika to szczotkowanie skóry podczas kąpieli. Do usunięcia martwego naskórka stosuj gąbkę roślinną lub inną wykonaną z naturalnych materiałów. Po kąpieli należy delikatnie wmasować w skórę olejek. Metody te powinny być stosowane 2-3 razy w tygodniu, nie należy też przesadzać, gdyż może to doprowadzić do podrażnienia skóry.

3. Ćwiczenia
Istnieje wiele mitów dotyczących ciąży – jednym z nich jest stwierdzenie, że podczas ciąży należy stronić od ćwiczeń. Jest to jednak dalekie od prawdy. Ćwiczenia w czasie ciąży mogą mieć wiele zalet dla ciebie i dziecka. Jednak jeśli lekarz doradził ci, aby nie ćwiczyć, nie stosuj tej porady. Jeśli jednak możesz ćwiczyć, oto kilka zalet ćwiczeń w ciąży.

2. Zalety ćwiczeń w ciąży
Ćwiczenia pomagają skórze zachować elastyczność, regulują krążenie oraz wspomagają oddychanie i wchłanianie większej ilości tlenu, co jest zdrowe dla skóry i dla dziecka. Większa ilość tlenu i poprawiona cyrkulacja pomagają skórze się rozciągać, co zapobiega rozstępom. Inną zaletą ćwiczeń jest to, że pozwalają one przybierać na wadze stopniowo, co również zapobiega rozstępom. Wypróbuj ćwiczenia takie jak joga lub pilates albo specjalne zajęcia przeznaczone dla kobiet w ciąży.

1. Lecz rozstępy, jak tylko się pojawiąJeśli pomimo wszystkich środków ostrożności pojawią się rozstępy, zajmij się nimi, jak jeszcze będą różowe/czerwone i nieco bolesne. Najlepszym rozwiązaniem jest delikatne wmasowanie olejku kokosowego i powtarzanie tej czynności regularnie.
Zdjęcie autorstwa Phu Thinh Co / CC BY

1. Lecz rozstępy, jak tylko się pojawią
Jeśli pomimo wszystkich środków ostrożności pojawią się rozstępy, zajmij się nimi, jak jeszcze będą różowe/czerwone i nieco bolesne. Najlepszym rozwiązaniem jest delikatne wmasowanie olejku kokosowego i powtarzanie tej czynności regularnie.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rodzina:

Bezbolesna rozmowa kwalifikacyjna Twoje dziecko kontra... ty! Leczenie depresji u dzieci Serki dla dzieci Dlaczego (nie) warto wiązać się z byłym? Jak robić zakupy z dzieckiem? Starszy bracie uważaj na palce Przepis na placuszki z jagodami - smacznie i zdrowo Szalone instrukcje Przepis na sałatkę z makaronem ryżowym Probiotyki w alergii Jak zrobić palmę wielkanocną?