Polskie dzieci na lekach uspokajających
MAGDALENA MOSKAL • dawno temuOd 1995 roku polskie dzieci są badane w ramach Europejskiego Programu Badań Ankietowych w Szkołach na temat Używania Alkoholu i Innych Narkotyków. Od lat zajmują czołowe miejsce pod względem zażywania leków uspokajających, antydepresyjnych i usypiających — w ubiegłym roku robiło to aż 22% dzieci!
Tym razem badaniem objęto nastolatki w wieku 15–16 lat.Jeśli chodzi o inne uzależnienia (od narkotyków, alkoholu i papierosów), jesteśmy na szczęście grubo poniżej średniej unijnej, ale leków dzieci zażywają nawet trzykrotnie więcej niż wynosi europejska przeciętna. Skąd taki wynik? W polskich rodzinach nie ma zwyczaju uciekania się do pomocy psychologaczy innego specjalisty w przypadku problemów z nastolatkiem. Rodzice podają mu leki na własną rękę, często takie, jakie zażywają sami.
Co ciekawe, w lekomanii przodują dziewczynki.To również wzorzec kulturowy: ojciec szuka zapomnienia w alkoholu, a matka częściej sięga po tabletkę. Oczywiście zażywanie leków może prowadzić do uzależnień, a ich odstawienie staje się przyczyną dodatkowych zaburzeń. Niestety, w Polsce nie ma programu skierowanego do walki z lekomanią wśród młodzieży
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze