Wspomaganie rozwoju dziecka
KAROLINA • dawno temuObserwowanie tego, jak nasze dziecko rośnie i kolejno zaczyna utrzymywać samodzielnie główkę, siadać, raczkować i chodzić jest czymś niebywale przyjemnym i przynosi nam ogromną satysfakcję i całą masę radości. Okazuje się jednak, że do tego, by nasze dziecko rozwijało się prawidłowo potrzebny jest cały szereg bodźców. To właśnie dzięki nim uczy się ono nowych zachowań czy umiejętności. Dostarczanie takich bodźców stymulujących rozwój jest szczególnie ważne u dzieci, u których pojawiły się jakiekolwiek nieprawidłowości. Za pomocą specjalnych programów i ćwiczeń, różnice pojawiające się w odniesieniu do grupy rówieśniczej bardzo szybko mogą zostać wyrównane. W zależności od tego, w jakim wieku znajduje się dane dziecko, wspomaganie jego rozwoju będzie wyglądało odmiennie. Jeżeli jesteś zainteresowana wspomaganiem rozwoju dziecka, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Znajdziesz w nim szereg ciekawych informacji, które pomogą ci pracować z twoją pociechą od najmłodszych lat.
Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka
Wczesne wspomaganie rozwoju dzieci jest zagadnieniem coraz częściej podnoszonym przez specjalistów. Okazuje się, że już od najmłodszych lat działania zmierzające do wczesnego wspomaganiaodgrywają istotną rolę, a uzyskane efekty są bardzo zadowalające. Już od początku swojego życia nasze dziecko uczy się i rozwija właśnie dzięki stymulacji odpowiednich obszarów. O wczesnej interwencji i wspomaganiu rozwoju małego dziecka mówi się wówczas, gdy pojawiają się jakiekolwiek nieprawidłowości związane z szeroko pojętym rozwojem. Mogą one być związane zarówno z niepełnosprawnością fizyczną, umysłową, jak również z zaburzeniami o podłożu psychicznym, emocjonalnym bądź społecznym. Im wcześniej dana nieprawidłowość zostanie określona, tym szybciej może zostać rozpoczęte wspomaganie rozwoju. Zanim udasz się na wizytę do specjalisty, zauważając, że twoje dziecko nie zaczęło mówić, możesz samodzielnie przeprowadzać ćwiczenia, które mu to ułatwią. Pomocne będą takie proste czynności, jak mówienie do maluszka czy zachęcanie go do naśladowania dźwięków, powtarzania sylab, w końcu pojedynczych wyrazów. Bliższe wskazówki związane są z poszczególnymi niedyspozycjami i udzielane są w konkretnych przypadkach przez specjalistów logopedów, psychologów albo rehabilitantów.
Wspomaganie rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym
Kompleksowe programy wspierania rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym są zjawiskiem niebudzącym już jakiegokolwiek zaskoczenia. Niemalże każda placówka posiada możliwość skonsultowania swoich działań ze specjalistą. Nie chodzi tutaj wyłącznie o przedszkola specjalne, ale także integracyjne. Dzięki współpracy pedagogów i wielu specjalistów z różnych dziedzin nasze dziecko ma stworzone wszelkie warunki do tego, by „nadrobić” wszystkie zaległości związane z prawidłowym rozwojem. Wczesne wspomaganie w przedszkolu jest nie tylko realizowane pod okiem specjalistów, ale również podlega ono analizie i ocenie skuteczności. Dzięki temu możliwe jest dostosowywanie kolejnych ćwiczeń i zadań indywidualnie do postępów dziecka. Trzeba jednocześnie pamiętać, że równie ważne jak praca specjalistów z naszym dzieckiem w przedszkolu jest dostosowywanie się do ich wskazówek także poza nim. I tutaj pojawia się ogromna rola rodziców.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze