Zabierz malucha na plac zabaw, a wspomożesz jego rozwój
ISABELLE • dawno temuOd kiedy tylko dzieciaki stoją na swoich małych nóżkach, od razu rwą się do biegania i aktywności fizycznej. Od najmłodszych lat uwielbiają spędzać czas na placu zabaw. Aktywność ruchowa na świeżym powietrzu daje im dużo radości oraz satysfakcji – korzystnie wpływa na ich rozwój psychofizyczny oraz społeczny. Warto od najmłodszych lat popychać malucha do regularnej aktywności fizycznej, co zaowocuje wykształceniem wielu zdrowych nawyków na przyszłość.
Wpływ na rozwój fizyczny
Wspólna zabawa z rówieśnikami na placu wyposażonym w atrakcyjne sprzęty sprawia dzieciom wiele radości, ale przyczynia się także do rozwoju ich kondycji fizycznej. Ruch na świeżym powietrzu jest niemalże równie ważny w procesie wzrostu i budowania mocnych kości, co zdrowa dieta, bogata w witaminę D oraz wapń. Aktywność fizyczna skutkuje właściwym kształtowaniem się stawów dziecka oraz większą wytrzymałością układu kostnego. Ma także kluczowe znaczenie dla rozwinięcia i utrzymania kondycji dziecka, elastyczności mięśni oraz stawów, a także właściwej postawy ciała. Co więcej, wzmożony wysiłek fizyczny oraz krzyk i śmiech, które nieodłącznie towarzyszą wesołym zabawom dotleniają tkanki ciała, wpływają na wzmocnienie układu oddechowego oraz zwiększenie pojemności i wydolności płuc. Dziecko nabywa zręczność ruchową, która kształtuje w nim poczucie pewności siebie i śmiałości. Niemniej potrzebne są też zabawy połączone z bieganiem, jak np. gra w piłkę – mają one wpływ na kształtowanie rozwoju motoryki, jak i na układ nerwowy, poza tym pobudzają krążenie. Na przykład huśtawka pełni szczególną rolę w kształtowaniu mięśni nóg – w trakcie odbijania się od podłoża i przy amortyzowaniu sił grawitacji przy opadaniu. Równoczesne wspieranie się i przytrzymywanie na drążku wpływa na wzmacnianie siły obręczy barkowej. Podczas zabawy na huśtawce dziecko uczy się koordynacji ruchów i utrzymywania równowagi, a dodatkowo poznaje nowy wymiar własnego ciała – ciężar.
Wpływ na rozwój emocjonalny i społeczny
Jednym z ulubionych miejsc dziecka, w którym najchętniej spędzałoby cały wolny czas jest niewątpliwie plac zabaw. Maluch wykształca naturalną potrzebę przebywania wśród swoich rówieśników, czemu sprzyja także atrakcyjne otoczenie placu zabaw. Regularny kontakt z kolegami i koleżankami pozwala mu na rozwijanie kreatywności, zaspokaja potrzebę rywalizacji i współzawodnictwa, uczy współpracy z innymi dziećmi, zatem pozwala mu oswoić się z zasadami współżycia społecznego oraz poznać swoje możliwości. Czas spędzony na wesołej, aktywnej zabawie w grupie dzieci umożliwia twojej pociesze zbudowanie pierwszych relacji poza gronem rodzinnym i lepsze odnalezienie się wśród rówieśników. Dodatkowo, taka forma rozrywki dostarcza dziecku nowych doświadczeń, emocji i poszerza jego wiedzę, co owocuje w przyszłym życiu. Dzieci łatwiej nawiązują kontakty z innymi osobami, mniej się wstydzą. Wiele korzyści dla malucha niesie także zabawa w piaskownicy (np. budowanie babek z piasku), podczas której ćwiczy on zmysł dotyku, precyzję oraz koordynację ruchów. Piaskownice pobudzają rozwój intelektualny dzieci – poprzez zabawę dziecko rozwija swoją wyobraźnię jak i twórczość.
Place zabaw są miejscami atrakcyjnymi nie tylko ze względu na możliwość budowania kondycji fizycznej dziecka. Wspaniałe wyposażenie pozwala na rozwój psychomotoryczny malucha, dostarczając mu sprzętów odpowiednich dla jego wieku i potrzeb. Urządzenia znajdujące się na placach zabaw zwykle projektowane są z myślą o bezpieczeństwie dziecka, a także doskonaleniu różnych umiejętności i rozwijaniu wielu partii ciała.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze