Rozwój psychomotoryczny dziecka
KAROLINA • dawno temu

Planując dziecko, mamy nadzieję, że jego pojawienie się będzie wydarzeniem niezwykłym. Nie sposób ujmować magii towarzyszącej narodzinom naszej pociechy, jednak wraz z upływem czasu jesteśmy świadkami coraz to bardziej zaskakujących zjawisk związanych z czynioną przez dziecko obserwacją. Prawidłowo rozwijające się dziecko przynosi wiele radości swoim rodzicom. Jednak nie zawsze rozwój musi wyglądać w ten sam sposób i odbywać się w ściśle określonych odstępach czasowych. Warto jest znać etapy, z jakich się składa, by w pełni świadomie móc odnieść je do swojej pociechy. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego uczucia niepokoju i zniecierpliwienia, a wszelkie nasze obawy zostaną raz na zawsze rozwiane. Nie czekaj zatem i jeżeli spodziewasz się dziecka albo dopiero planujesz zajść w ciążę, już teraz zapoznaj się z poniższym artykułem. Znajdziesz w nim wiele cennych informacji dotyczących rozwoju psychomotorycznego dziecka.
Rozwój psychomotoryczny niemowlęcia
Z widocznym rozwojem dziecka mamy do czynienia już od pierwszego roku jego życia. Okres ten określany jest mianem niemowlęcego. W ciągu tego czasu rozwój psychoruchowy niemowlakajest dość intensywny i odbywa się w zasadzie z dnia na dzień. Po pierwsze dziecko zaczyna budować więź emocjonalną z najbliższym otoczeniem. Na pewno elementem wspomagającym rozwój psychiczny dzieckajest bliski kontakt z matką, gwarantowany na przykład poprzez karmienie piersią. Bardzo łatwo można zaobserwować również rozwój ruchowy dziecka. W pierwszym jego etapie niemowlę unosi samodzielnie głowę, z czasem coraz lepiej posługuje się rękami, chwytając nimi rzeczy. Natomiast około dziewiątego miesiąca życia niemowlę podejmuje próby samodzielnego przemieszczania się. Na początku przybiera to formę pełzania i raczkowania. Pod koniec pierwszego roku życia niemowlę powinno już zacząć stawiać pierwsze kroki. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości związane z prawidłowym rozwojem dziecka, na pewno zostaną one rozwiane podczas kontrolnej wizyty u lekarza. Należy jednak pamiętać, że istotna jest również stymulacja polegająca na dostarczaniu odpowiednich bodźców.

Rozwój psychomotoryczny dziecka w wieku przedszkolnym
O ile w ciągu pierwszego roku życia niemowlę nabywa podstawowych funkcji psychicznych i fizycznych, o tyle w kolejnych latach są one doskonalone, a także przybierają bardziej wyrafinowane formy. Nabyte w tym okresie umiejętności stanowią bazę, na której oparte są funkcje poznawcze i motoryczne człowieka dorosłego. W okresie przedszkolnym wyższy poziom zaawansowania zyskują funkcje polegające na doskonaleniu umiejętności rozpoznawania dźwięków i kolorów. Przedszkolak również coraz lepiej porusza się w otaczającej go rzeczywistości. W znacznym stopniu rozwija się jego wyobraźnia przestrzenna czy mowa. W okresie przedszkolnym mamy także do czynienia ze znacznym rozwojem motorycznym. Ruchy dziecka stają się coraz bardziej zdecydowane i precyzyjne. Szybko rozwija się układ kostny i mięśniowy, dlatego też warto zadbać o to, by nasze dziecko nie tylko sięgało po zdrową żywność, lecz również wykonywało odpowiednie ćwiczenia gwarantujące prawidłową budowę ciała.

Najnowsze

Domowe dania jednogarnkowe na chłodne dni
MATERIAŁ PROMOCYJNY
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze