Rozwój dziecka w 9 miesiącu
PATRYCJA • dawno temuRozwój dziecka w pierwszym roku życia następuje błyskawicznie. Zapraszam do lektury wszystkich tych, którzy chcą dowiedzieć się, jak wygląda rozwój ruchowy dziecka, ile waży niemowlę i ile mierzy oraz jakie umiejętności opanował 9-miesięczny szkrab.
Na początek odczytajmy siatki centylowe dla dzieci. W 9-tym miesiącu życia chłopiec powinien ważyć od 7,7 do 11,5 kg i mierzyć 69–78 cm. Siatki centylowe dla dziewczynki pokazują jak zwykle nieco mniejsze wartości. 9-miesięczna dziewczynka waży od 7,1 do 10,2 kg oraz mierzy 67–75 cm. Czy twoje maleństwo mieści się w tych przedziałach? Jeśli nie, warto skonsultować się z pediatrą. Gdy rozwój dziecka przebiega prawidłowo, nie ma większych powodów do niepokoju. Jednak dla własnego spokoju lepiej się upewnić.
Rozwój fizyczny dziecka w 9. miesiącu
W 9-tym miesiącu niemowlę opanowało umiejętność siedzenia niemal do perfekcji. Potrafi przejść z pozycji leżącej do pozycji siedzącej, obrócić się z pleców na brzuszek i odwrotnie. Trudno nadążyć za ruchliwą pociechą, która potrafi się czołgać. Maluszek siedzi już stabilnie, bez żadnych podpórek. Co więcej, większość dzieci potrafi już samodzielnie wstać. Dlatego nie bądź zaskoczona, gdy malec obudzi cię o poranku stojąc i fikając radośnie w łóżeczku. Choć chybocze się jeszcze i na dłuższą metę nie potrafi utrzymać równowagi, to bardzo niewiele dzieli go od postawienia pierwszych kroczków. Nie stawiaj na siłę dziecka na nóżkach, niech robi to we własnym zakresie. Ogranicz się do asekuracji i zapewnienia mu bezpieczeństwa. Kości i stawy dziecka są jeszcze dość słabe, a zbyt szybka nauka chodzenia może spowodować m.in. skoliozę i koślawość kolan.
Maluszek jest coraz bardziej sprawny, o czym świadczy tzw. chwyt pęsetowy. Za pomocą kciuka i palca wskazującego niemowlę wydłubie z dywanu najdrobniejszy paproszek. Dziecko chętnie sięga po zabawki, co nie sprawia mu już najmniejszego problemu. Koordynacja wzrokowo-ruchowa jest już całkiem dobrze rozwinięta. Co lubią dziewięciomiesięczne dzieci? Chyba najbardziej używać palca wskazującego i w sobie znanym tylko języku informować o zachciankach lub absorbujących w danym momencie przedmiotach. Na spacer zabierz dodatkową parę skarpetek. Dzieci uwielbiają je ściągać i wyrzucać.
Rozwój psychospołeczny dziecka w 9. miesiącu
Twój szkrab jest coraz sprytniejszy i bardziej rezolutny. Lubi zwracać na siebie uwagę i "popisywać" się przed zaprzyjaźnionymi gośćmi swoimi umiejętnościami. Jego słownik wypełnia już pokaźna lista monosylab. Co więcej, maluszek rozumie już blisko 40 słów. Reaguje na swoje imię i proste polecenia. Przywołany, podejdzie do ciebie, poproszony o zabawkę, poda ci ją. I co najważniejsze, działanie niemowlęcia przestaje być przypadkowe. Wszystko zaczyna nabierać sensu, gdyż maluszek obiera cel, do którego dąży w działaniu.
Niemowlęta uwielbiają zabawę w "a kuku" oraz klaskać w dłonie. Świat dźwięków coraz bardziej je pociąga. Uwielbiają naśladować gesty i mimikę, z powtarzaniem słów idzie nieco gorzej. Natomiast chętnie sięgają po zabawki, z których mogą wydobyć ciekawy dźwięk.
Najważniejszą osobą w życiu niemowlęcia jest mama. Miłość okazuje na wszelkie możliwe sposoby — przytulaniem, całowaniem i uśmiechem. Zacieśniona więź z rodzicami powoduje, że malec podnosi alarm, gdy straci ich z oczu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze