Rozwój dziecka – 8 miesiąc
PATRYCJA • dawno temuW ósmym miesiącu rozwój dziecka będzie dość spokojny. Jednak musisz być gotowa na małego odkrywcę i szczególnie zadbać o jego bezpieczeństwo w domu. Zobacz, jakie zmiany czekają was w tym miesiącu.
Siatki centylowe dla dzieci
Przybieranie dziecka na wadze i wzrost nie będą już tak dynamiczne, jak w poprzednich miesiącach. Teraz szkrab będzie przybierał na wadze ok. 370 g i rósł o 1,1 cm miesięcznie. A jak wyglądają siatki centylowe dla dzieci w tym wieku?
Siatki centylowe dla chłopców
Ile urósł twój maluszek? Siatki centylowe podają, że 8-miesieczny chłopiec powinien mierzyć od 68 cm do 76,2 cm. Brzdąc waży już od ok. 7,5 do 11 kg. Nie jest lekko trzymać na rękach tyle kilogramów. Dlatego staraj się nie obciążać zbytnio kręgosłupa i zamiast nosić dziecko na rękach, używać wózka. Pomocna może okazać się chusta do noszenia dziecka, która dość równomiernie rozkłada ciężar dziecka na mamie i zdecydowanie odciąża ręce.
Siatki centylowe dla dziewczynek
Dziewczynki zaczynają coraz bardziej odstawać gabarytami od chłopców. Z reguły są drobniejsze i lżejsze. W ósmym miesiącu mierzą od 66 do 74 cm, czyli mniej więcej tyle, ile chłopcy w poprzednim miesiącu. A jak wygląda waga? Młoda dama waży od 6,8 do 9,8 kg. Całkiem sporo, prawda?
Rozwój fizyczny dziecka w 8. miesiącu
W ósmym miesiącu przygotuj się na wędrówki maluszka. Jego ciekawość świata nieraz przyprawi cię o dreszcze, gdy zobaczysz jak sięga po obrus czy wkłada do buzi wszystkie możliwe przedmioty. Tych, których włożyć się nie da, z pewnością posmakuje przybliżając do nich buzię. Dlatego szczególnie dbaj o czystość i regularnie przecieraj dolne szafki.
W tym miesiącu niektóre dzieci wyspecjalizowały się w czołganiu, podczas gdy inne opanowały raczkowanie. Jeśli twoja pociecha nie potrafi raczkować, nie ma powodów do niepokoju. Niektóre dzieci zaczynają raczkować ok. 9 miesiąca, inne w okolicach 10–11 miesiąca. Zdarza się i tak, że maluszki w ogóle pomijają etap raczkowania, w zamian za to turlają się i pełzają.
W ósmym miesiącu możesz spodziewać się podejmowania przez dziecko pierwszych prób wstawania i stania. Przytrzymując się szczebelek łóżeczka, silne rączki podciągają ciałko do góry. Wspomagane są pracą nóżek, które z całych sił starają się odepchnąć od podłoża i wyprostować się. Z siedzeniem malcowi idzie już bardzo sprawnie i utrzymuje się w tej pozycji już całkiem długo. Uwielbia spacery w pozycji półleżącej, gdyż w ten sposób może podziwiać otaczający go świat.
Zdecydowane postępy widać w koordynacji wzorkowo-ruchowej dziecka. Malec ma już dobrze rozwinięte poczucie odległości. Dzięki temu sięganie po zabawki nie sprawia większych problemów, podobnie jak trzymanie ich w dłoni trzema paluszkami.
Rozwój psychospołeczny dziecka w 8. miesiącu
Dziecko rozumie coraz więcej i coraz więcej chce ci przekazać. Gaworzy i gestykuluje, aby wyrazić swoje potrzeby. Rozumie pojedyncze słowa, dlatego na „pa pa” prawdopodobnie pomacha rączką, a na słowo „miś” odwróci główkę w kierunku zabawki. Nie nadużywaj słowa „bach”, „babuch”, gdyż może od tego rozboleć cię kręgosłup. Niemowlęta uwielbiają rzucać podanymi im zabawkami i patrzeć, jak mama po nie sięga, by na powrót umieścić je w dłoni małego nicponia. Ta zabawa związana jest z rozwojem u dziecka rozumienia zależności przyczynowo-skutkowej, dlatego nie odczytujmy jej jako złośliwość małego urwisa.
Dzięki całkiem sprawnemu, a może raczej skutecznemu przemieszczaniu się i chwytaniu przedmiotów, niemowlaki nie wahają się sięgać po to, czego chcą. Jeśli cel nie zostanie osiągnięty, oznajmią to całemu światu - początkowo gaworząc i wyciągając rączkę w kierunku zabawki, a w skrajnej wersji rozpoczną głośny koncert. Gdy upragniona zabawka znajdzie się już w posiadaniu dziecka, z pewnością powita ją szerokim uśmiechem i gestami ekscytacji.
Ósmy miesiąc może być trudny dla pracujących mam. Dzieci odczuwają lęk przed rozstaniem z najbliższymi i reagują płaczem na czynności kojarzące się z wyjściem rodzica z domu, np. na sięganie po torebkę, zakładanie butów, kurtki etc. Dlatego nie dziw się, że malec rozpłacze się, zostając z dobrze znaną już nianią. Niedługo ten okres minie, tymczasem nie pozostaje nic innego jak uzbrojenie się w cierpliwość i spędzanie z maluszkiem jak najwięcej czasu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze