5 najważniejszych etapów małżeństwa
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuChociaż każdy związek małżeński rządzi się własnymi prawami, większość z nich przebiega w zbliżony sposób. Wraz z czasem relacje między partnerami zmieniają się, a zmianom tym towarzyszyć mogą liczne problemy. Czytaj dalej, a poznasz 5 najczęstszych etapów małżeństwa i związane z nimi trudności.
Etap miesiąca miodowego
Przeważnie trwa on 1–3 lata, w zależności od tego, kiedy pojawią się dzieci i czy para mieszkała już razem przed ślubem. Jest to okres przepełniony żarliwymi uczuciami i pożądaniem. Chociaż generalnie etap ten jest niezwykle przyjemny, warto zadbać o to, aby związek cementować także poza sypialnią. Rozmawiajcie i planujcie wspólną przyszłość, np. to, kiedy pojawią się dzieci i gdzie chcecie mieszkać – w centrum czy na przedmieściach.
Etap uświadomienia
W tym czasie poznajesz partnera, dowiadujesz się o nim rzeczy, o których wcześniej nie miałaś pojęcia (lub zauważasz te, które ignorowałaś). Jest to etap po „miesiącu miodowym” i przed pojawieniem się dzieci, w którym rodzić się mogą konflikty dotyczące wspólnych i osobistych celów. Jeżeli ty chcesz co niedzielę odwiedzać swoich rodziców, a mąż pragnie, abyście co tydzień gościli w jego rodzinnym domu, musicie dojść do kompromisu.
Etap budowania rodziny
Jest to bardzo pracowity etap, w którym pojawiają się dzieci, kredyt hipoteczny i potrzeba rozwoju zawodowego. Niestety tak ogromny nawał obowiązków i zobowiązań zagrażać może szczęśliwemu pożyciu małżeńskiemu. Wiele osób zaczyna się zastanawiać, czy tak już będzie wyglądało ich życie. W tym okresie pełnym napięć nietrudno o rozwód lub romans. Pamiętaj, że kluczem do szczęśliwego związku jest otwarta, szczera komunikacja. Nawet w najbardziej zabiegany dzień powinniście mieć dla siebie choć odrobinę czasu.
Etap pustego gniazda
Chociaż moment, gdy dzieci wyfruwają z rodzinnego gniazda może być przygnębiający, jest to także idealny czas na ponowne zbliżenie się do siebie małżonków. W większości przypadków na tym etapie partnerzy mają już za sobą najtrudniejszy okres małżeństwa, nie pozostaje im więc nic innego, jak tylko cieszyć się towarzystwem drugiej osoby. Wiele korzyści przynieść im może odnalezienie wspólnych zainteresowań – zapisanie się na kurs tenisa czy do klubu książki. Z czasem, gdy w rodzinie pojawią się wnuki, puste gniazdo znów się zapełni.
Etap problemów
Może on pojawić się w każdym momencie małżeństwa, a dokładniej wtedy, gdy stres, spowodowany np. niepłodnością, niespodziewaną stratą, utratą pracy lub chorobą, zaburza szczęście partnerów. W sytuacji takiej zawsze warto szukać pomocy i wsparcia – samodzielnie lub wspólnie. Należy także zwrócić szczególną uwagę na zdrowie fizyczne i emocjonalne (własne i małżonka).
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze