Dziecko w brzuchu
PATRYCJA • dawno temuCiąża to nie tylko poranne nudności, przybieranie na wadze i kompletowanie wyprawki dla noworodka. To również pierwsze ruchy dziecka i pierwsze rozmowy z dzieckiem. Jak nawiązać kontakt ze swoją pociechą? Jak rozmawiać z dzieckiem w brzuchu? Co maluszek chce nam przekazać swoimi kuksańcami?
Ruchy dziecka w brzuchu
Maleństwo daje znać o swojej obecności już od pierwszych tygodni. Pierwsze objawy ciąży to obrzęk i ból piersi, brak miesiączki, senność i poranne nudności. Początkowe zniechęcenie mija w chwili pierwszego badania USG i KTG, gdy masz namacalne dowody na istnienie życia tuż pod twoim serduszkiem. W chwili ujrzenia ruszającego się maluszka na ekranie, wzruszamy się i zmieniamy nastawienie. Ładujemy akumulatory i stawiamy czoła kolejnym dolegliwościom w ciąży.
Pierwsze ruchy dziecka są wyczuwalne między 14. a 19. tygodniem ciąży. Zanim dostaniesz kuksańca od maluszka, czujesz jak w brzuchu rośnie balonik i coś w nim chlupocze. W drugim i trzecim trymestrze ciąży o kontakt z dzieckiem będzie łatwiej. Dotykaj brzuszka w miejscu, gdzie maluszek kopie. Głaszcząc brzuch będziesz mogła wyczuć, jak malec podąża za ciepłem dłoni i chce się do niej jak najbardziej zbliżyć. Pociecha chętnie sama przejmuje inicjatywę i "zaczepia" mamę kopniakami i podskokami. Jednak zbyt natarczywe domaganie się ruchów dziecka może sprawić, że malec pozostanie w bezruchu.
Zaprzyjaźnienie się z małym "obcym" w ciele kobiety ułatwia poród. Mamy chętniej przybierają pozycje porodowe dogodne dla dziecka, są gotowe do większego poświęcenia. Dzięki temu malec jest lepiej dotleniony i mniej zestresowany, bo mama panuje nad swoimi emocjami i dzielnie znosi ból. Główka jest mniej zniekształcona, dziecko jest spokojniejsze i szybko „łapie kontakt” z otoczeniem.
Zabawy z dzieckiem w brzuchu
Wychowanie dziecka zaczyna się już w brzuchu mamy. O tym, jak maluszek będzie się czuł po przyjściu na świat zależy w dużej mierze od tego, jakie emocje będziesz mu okazywać w okresie prenatalnym. Pamiętaj, że nastrój mamy za pośrednictwem związków biochemicznych i hormonalnych przenosi się na dziecko. Organizm maluszka koduje nowe stany emocjonalne i posługuje się nimi po urodzeniu.
Od chwili poczęcia maluszek potrzebuje waszej miłości i czułości. Dlatego mów do dziecka, śpiewaj mu, głaskaj brzuszek, tul, masuj, dotykaj kopiących i wystających nóżek. Słuchanie muzyki w ciąży to znakomity sposób na kontakt z dzieckiem jeszcze przed narodzinami. Warto słuchać spokojnej, relaksacyjnej muzyki od pierwszych dni ciąży. Nawet jeśli dziecko nie słyszy muzyki, bo jeszcze nie wykształcił się narząd słuchu, to wyczuwa drgania. Słuch wykształca się ok. 4–5 miesiąca ciąży. Pierwsze odgłosy, które usłyszy maluszek, to bicie serca mamy oraz głos mamy. Gdy mówisz, dziecko czuje się bezpieczne i się uspokaja. Będące jeszcze w brzuchu maluszki lubią spokojne, rytmiczne dźwięki. W ostatnich miesiącach ciąży malec przyzwyczaja się do dźwięków języka, którym posługują się rodzice. Zapamiętuje pierwsze informacje i dźwięki. Już w okresie prenatalnym możesz przyzwyczajać dziecko do brzmienia języka obcego, którego chcesz go nauczyć w przyszłości.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze