Kapusta - zdrowie na talerzu
PATRYCJA • dawno temuKapusta, choć jest jednym z podstawowych warzyw naszej strefy klimatycznej, często pozostaje niedoceniona. A szkoda, gdyż jest to warzywo tanie i łatwe w przechowywaniu. Wykorzystajmy jej bogactwo, zwłaszcza pod koniec zimy, kiedy pozostaje jednym z ostatnich naturalnych źródeł witamin. Istnieje tak wiele odmian kapusty, że nie powinnaś mieć problemu z wymyśleniem potrawy. Zamiast zamieniać kapustę w bigos, pokuś się o coś egzotycznego.
Właściwości kapusty
- Kapusta kiszona - bogata w witaminę C i kwas mlekowy. Można zaproponować ją w malutkich ilościach niemowlakowi w 10. miesiącu życia. Kapusty powinna unikać kobieta w ciąży oraz karmiąca piersią, gdyż kapusta ma właściwości wzdymające, co może powodować kolki u dziecka (ale nie musi).
- Kapusta pekińska - znakomita do sałatek, zawiera mnóstwo beta-karotenu. Mogą spożywać ją dzieci od 9. miesiąca życia.
- Kapusta czerwona - jest łagodna w smaku i lekkostrawna. Bogata w witaminę C może pojawić się w diecie 7-miesięcznego szkraba.
- Kapusta biała - podawana dzieciom, które skończyły 9 miesięcy. Jest źródłem witaminy C, A i E oraz składników mineralnych, takich jak: potas, wapń, fosfor.
- Kapusta włoska - można podać ją 7-miesięcznemu dziecku. Zawiera witaminę C, B2 oraz wapń.
Przyrządzanie kapusty
Zamiast gotować kapustę i pozbawiać ją części składników odżywczych przyrządź z niej surówkę. Jak tylko ją posiekasz polej kapustę oliwą z oliwek. Tłuszcz zakonserwuje warzywo i zapobiegnie utracie cennych witamin. Aby zapobiec wzdęciom dodaj do surówki odrobinę kminku.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze