Wzrok u niemowląt
BEATKA • dawno temuJak wygląda świat oczami dziecka? Czy wiesz, że każdy maluch rodzi się z niebieskimi oczami? Dopiero w ciągu pierwszego roku życia u dziecka wykształca się kolor oczu. Maluch ma przeważne kolor oczu po rodzicach, przy czym, jeżeli rodzice mają różne kolory oczu, maluch dziedziczy ciemniejszy. Pielęgnacja oczu dziecka jest prosta. Żółta wydzielina z oczu malucha lub zaczerwienione spojówki mogą świadczyć o infekcji.
Oczy noworodka
Od czego zależy kolor oczu u dziecka? Dzieci rodzą się z niebieskimi oczami. Następnie, w ciągu około roku, wykształca się kolor oczu dziecka. Skąd niebieski kolor? U noworodka w przedniej warstwie tęczówki brakuje pigmentu, a widoczna barwa to kolor prześwitujący z głębszych warstw. Jeżeli rodzice mają zielone oczy, maluch prawdopodobnie również będzie niebieskooki. Jeżeli rodzice mają różne kolory oczu, dziecko odziedziczy zapewne kolor ciemniejszy, gdyż ciemny barwnik uznawany jest za gen dominujący. Kolor oczu zalicza się do cech dziedzicznych. Niemniej jednak, zdarza się, że mimo tego, iż rodzice mają brązowe oczy, dziecko rodzi się niebieskookie. Stąd też nie można precyzyjnie określić koloru oczu u dzieci.
Po urodzeniu dzieci mają zaczerwienione białka. Jest to pozostałość po porodzie naturalnym, który był wysiłkiem dla dziecka. Zaczerwienienie utrzymuje się przez kilka dni, a później znika. Zniknie też opuchlizna powiek. Zmiany te mają na celu ochronę oczu malucha przed światłem. W organizmie matki panował mrok, dlatego oczy dziecka nie są przyzwyczajone do światła. Po porodzie do oczu dziecka wkrapiany jest jednoprocentowy roztwór azotanu srebra. Roztwór ma na celu zapobiec ewentualnemu zakażeniu drobnoustrojami, które mogły wniknąć pod powieki podczas akcji porodowej.
Jak widzi niemowlę? Noworodek początkowo ogląda świat niezbyt wyraźnie i do góry nogami. Dobrą widoczność ma jedynie z bliskiej odległości, tj. 20–30 centymetrów. Akurat tyle, ile wynosi odległość noworodka od twarzy mamy podczas karmienia piersią. Dlatego też maluch zazwyczaj rozpoznaje mamę jako pierwszą. W ciągu pierwszych miesięcy dziecku trudno będzie skoordynować wzrok, każde oczko będzie poruszało się w innym rytmie. Jest to normalne, gdyż mięśnie utrzymujące gałkę oczną są jeszcze niewyćwiczone i słabe. Dziecko będzie potrafiło skupiać wzrok na przedmiocie po pół roku.
Pielęgnacja oczu dziecka
Najlepszą ochronę oczu dziecka stanowią powieki i rzęsy. Mruganie oczami przemywa je i oczyszcza. Pielęgnacja oczu malucha jest prosta. Wacik należy namoczyć w przegotowanej wodzie lub soli fizjologicznej. Oczka przemywamy raz dziennie od zewnątrz do kącika. Nie można kierować promieni światła bezpośrednio na dziecko. Warto pilnować tego, by nie kłaść dziecko bezpośrednio pod lampą, a podczas spacerów w upalne dni należy zakładać dziecku czapkę z daszkiem.
Jeżeli z oka dziecka wypływa żółta wydzielina, jest to oznaka łagodnego stanu zapalnego. Oczko dziecka należy przemywać wówczas solą fizjologiczną. W przypadku, gdy to nie pomoże, lekarz zaleci wkraplanie do oczka specjalnych kropli. Zaczerwienione i obrzmiałe spojówki mogą świadczyć o zapaleniu spojówek. Przemywanie oczu dziecka roztworem soli fizjologicznej może nie pomóc, jeżeli więc po dwóch dniach zapalenie nie przejdzie, należy wybrać się do lekarza.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze