OB u dzieci
BEATKA • dawno temuOB (skr贸t od Odczynu Biernackiego, czyli opadu czerwonych krwinek) to popularne badanie krwi. Jest nieskomplikowane i szybko pozwala okre艣li膰 stan zdrowia. OB przeprowadzane jest zwykle razem z morfologi膮 krwi. Badanie OB nosi r贸wnie偶 nazw臋 ESR 鈥 erythrocyte sedimentation rate, czyli wska藕nik sedymentacji erytrocyt贸w. Nieprawid艂owe wyniki badania (zbyt niskie lub zbyt wysokie OB) wskazuj膮 na problemy zdrowotne. Wyniki OB nie daj膮 odpowiedzi na to, jaka choroba rozwija si臋 w organizmie. W celu postawienia diagnozy potrzebne s膮 dok艂adniejsze, bardziej specjalistyczne badania.
Przebieg badania OB u dzieci
Badanie OB u dzieci przeprowadza si臋 tak samo jak u doros艂ych os贸b. Lekarz wk艂uwa ig艂臋 w 偶y艂臋 艂okciow膮 i pobiera krew. Badanie najlepiej wykona膰 rano, gdy偶 trzeba by膰 na czczo. Je偶eli nie ma mo偶liwo艣ci pobrania krwi rano, dziecko powinno zje艣膰 ostatni posi艂ek na oko艂o 3 godziny przed pobraniem pr贸bki krwi. W strzykawce powinien znajdowa膰 si臋 specjalny antykoagulant (np. cytrynian sodu), kt贸ry op贸藕nia proces krzepni臋cia krwi. Rurk臋 z krwi膮 trzeba ustawi膰 w pozycji pionowej.
Odczyn Biernackiego, inaczej Opad Biernackiego, wskazuje na szybko艣膰 opadania erytrocyt贸w. Oznaczany jest opad czerwonych krwinek w osoczu w trakcie jednej godziny. Po godzinie wykonywany jest pierwszy pomiar. Drugi dokonywany jest po drugiej godzinie od pobrania krwi. Niekiedy lekarz wybiera metod臋 przyspieszon膮. Rurk臋 z krwi膮 nale偶y ustawi膰 sko艣nie. Pierwszy wynik oznacza si臋 po 7 minutach, a kolejny po 10 minutach od pobrania krwi. Na wynik OB maj膮 wp艂yw: st臋偶enie bia艂ek krwi, wielko艣膰 czerwonych krwinek, masa w艂a艣ciwa krwinek, masa w艂a艣ciwa osocza krwi. U os贸b zdrowych opad czerwonych krwinek jest powolny i ma sta艂膮 warto艣膰.
Wyniki OB u dzieci
Nie ma sta艂ej normy Odczynu Biernackiego dla wszystkich dzieci. Wyniki badania OB b臋d膮 r贸偶ne zale偶nie od wieku badanego dziecka.Normy OB dla dzieci:
- noworodek do 贸smego dnia 偶ycia 鈥 0–2 mm na godzin臋,
- noworodek mi臋dzy 贸smym a czternastym dniem 偶ycia 鈥 4 mm na godzin臋,
- noworodek od czternastego dnia 偶ycia 鈥 17 mm na godzin臋,
- niemowl臋 do sz贸stego miesi膮ca 偶ycia 鈥 12–17 mm na godzin臋,
- dzieci powy偶ej sz贸stego miesi膮ca 偶ycia 鈥 7–8 mm na godzin臋.
Powy偶sze normy maj膮 warto艣膰 orientacyjn膮, jako 偶e poszczeg贸lne laboratoria ustalaj膮 swoje normy. Wynik 20 mm na godzin臋 przez niekt贸re laboratoria bywa klasyfikowany jako prawid艂owy u dzieci do czasu wej艣cia przez nie w okres dojrzewania. Je偶eli wynik OB jest zbyt wysoki, mo偶e to 艣wiadczy膰 o stresie u dziecka lub r贸偶nych chorobach. Wysokie OB mo偶e by膰 wynikiem:
- anemii u dzieci,
- ostrych lub przewlek艂ych stan贸w zapalnych 鈥 zapalenia p艂uc, zapalenia wyrostka robaczkowego, gor膮czki reumatycznej, gru藕licy,
- zaburze艅 funkcjonowania w膮troby,
- z艂ama艅 ko艣ci,
- operacji chirurgicznych,
- niedoczynno艣ci tarczycy,
- nadczynno艣ci tarczycy,
- hipercholesterolemii,
- choroby o pod艂o偶u reumatycznym,
- zmian martwiczych wewn膮trz organizmu,
- bia艂aczki i innych chor贸b nowotworowych.
Zbyt niskie OB mo偶e by膰 wywo艂ane przez:
- r贸偶nego rodzaju alergie,
- niewydolno艣膰 kr膮偶enia,
- 偶贸艂taczk臋,
- niedob贸r fibrynogenu,
- nadkrwisto艣膰,
- wstrz膮s anafilaktyczny.
Badanie OB to badanie profilaktyczne. U dzieci mo偶e pom贸c w ocenie zaawansowania stan贸w zapalnych jelit.
聽
Ten artyku艂 nie ma jeszcze komentarzy
Poka偶 wszystkie komentarze