OB u dzieci
BEATKA • dawno temu

OB (skrót od Odczynu Biernackiego, czyli opadu czerwonych krwinek) to popularne badanie krwi. Jest nieskomplikowane i szybko pozwala określić stan zdrowia. OB przeprowadzane jest zwykle razem z morfologią krwi. Badanie OB nosi również nazwę ESR – erythrocyte sedimentation rate, czyli wskaźnik sedymentacji erytrocytów. Nieprawidłowe wyniki badania (zbyt niskie lub zbyt wysokie OB) wskazują na problemy zdrowotne. Wyniki OB nie dają odpowiedzi na to, jaka choroba rozwija się w organizmie. W celu postawienia diagnozy potrzebne są dokładniejsze, bardziej specjalistyczne badania.
Przebieg badania OB u dzieci
Badanie OB u dzieci przeprowadza się tak samo jak u dorosłych osób. Lekarz wkłuwa igłę w żyłę łokciową i pobiera krew. Badanie najlepiej wykonać rano, gdyż trzeba być na czczo. Jeżeli nie ma możliwości pobrania krwi rano, dziecko powinno zjeść ostatni posiłek na około 3 godziny przed pobraniem próbki krwi. W strzykawce powinien znajdować się specjalny antykoagulant (np. cytrynian sodu), który opóźnia proces krzepnięcia krwi. Rurkę z krwią trzeba ustawić w pozycji pionowej.

Odczyn Biernackiego, inaczej Opad Biernackiego, wskazuje na szybkość opadania erytrocytów. Oznaczany jest opad czerwonych krwinek w osoczu w trakcie jednej godziny. Po godzinie wykonywany jest pierwszy pomiar. Drugi dokonywany jest po drugiej godzinie od pobrania krwi. Niekiedy lekarz wybiera metodę przyspieszoną. Rurkę z krwią należy ustawić skośnie. Pierwszy wynik oznacza się po 7 minutach, a kolejny po 10 minutach od pobrania krwi. Na wynik OB mają wpływ: stężenie białek krwi, wielkość czerwonych krwinek, masa właściwa krwinek, masa właściwa osocza krwi. U osób zdrowych opad czerwonych krwinek jest powolny i ma stałą wartość.
Wyniki OB u dzieci
Nie ma stałej normy Odczynu Biernackiego dla wszystkich dzieci. Wyniki badania OB będą różne zależnie od wieku badanego dziecka.Normy OB dla dzieci:
- noworodek do ósmego dnia życia – 0–2 mm na godzinę,
- noworodek między ósmym a czternastym dniem życia – 4 mm na godzinę,
- noworodek od czternastego dnia życia – 17 mm na godzinę,
- niemowlę do szóstego miesiąca życia – 12–17 mm na godzinę,
- dzieci powyżej szóstego miesiąca życia – 7–8 mm na godzinę.

Powyższe normy mają wartość orientacyjną, jako że poszczególne laboratoria ustalają swoje normy. Wynik 20 mm na godzinę przez niektóre laboratoria bywa klasyfikowany jako prawidłowy u dzieci do czasu wejścia przez nie w okres dojrzewania. Jeżeli wynik OB jest zbyt wysoki, może to świadczyć o stresie u dziecka lub różnych chorobach. Wysokie OB może być wynikiem:
- anemii u dzieci,
- ostrych lub przewlekłych stanów zapalnych – zapalenia płuc, zapalenia wyrostka robaczkowego, gorączki reumatycznej, gruźlicy,
- zaburzeń funkcjonowania wątroby,
- złamań kości,
- operacji chirurgicznych,
- niedoczynności tarczycy,
- nadczynności tarczycy,
- hipercholesterolemii,
- choroby o podłożu reumatycznym,
- zmian martwiczych wewnątrz organizmu,
- białaczki i innych chorób nowotworowych.
Zbyt niskie OB może być wywołane przez:
- różnego rodzaju alergie,
- niewydolność krążenia,
- żółtaczkę,
- niedobór fibrynogenu,
- nadkrwistość,
- wstrząs anafilaktyczny.
Badanie OB to badanie profilaktyczne. U dzieci może pomóc w ocenie zaawansowania stanów zapalnych jelit.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze