Jak widzi niemowlę?
BEATKA • dawno temuŚwiat widziany oczami dziecka musi być interesujący – wszystko jest nowe, niespotykane, zadziwiające. Kiedy pochylasz się nad kołyską, zastanawiasz się, czy maluch cię widzi. Uśmiechasz się do niego, machasz maskotką. Wzrok dziecka rozwija się bardzo szybko. Skoki rozwojowe niemowlaka w pierwszym roku życia są zaskakujące. Rodzice mogą jednak stymulować spostrzegawczość wzrokową dziecka. Niektóre zabawki przeznaczone dla niemowląt wspomagają ten proces.
Wzrok noworodka
Zastanawiasz się, kiedy dziecko widzi? Zmysły dziecka, takie jak słuch, smak, dotyk i węch, rozwijają się, gdy dziecko jest jeszcze w brzuszku u mamy. Wzrok malucha może wykształcić się natomiast dopiero po narodzinach, ponieważ w macicy panuje ciemność. Noworodek potrafi poruszać gałkami ocznymi, jego źrenice rozszerzają się i zwężają. Jednak na widzenie składa się coś więcej – nie tylko rejestrowanie obrazów, ale też ich interpretowanie.
Gdy dziecko skończy już pierwszy tydzień, potrafi rozróżnić przedmioty pod warunkiem, że znajdują się daleko od siebie. Maluch widzi już duże, wyraziste przedmioty o jaskrawych barwach. Szybciej zauważa zieleń i czerwień niż błękit. Najlepiej czuje się w półmroku, ponieważ jego wzrok nie jest jeszcze dostosowany do jaskrawego światła. Jeśli w pobliżu malucha świeci się lampka z żarówką silniejszą niż 25 W, dziecko zamyka oczy.
Noworodek ma wyostrzone widzenie peryferyjne. Gorzej widzi przedmioty znajdujące się w centrum. U dorosłych sytuacja jest odwrotna – dorosły słabiej widzi przedmioty lokalizowane na obrzeżach pola widzenia. Noworodki widzą przestrzeń dwuwymiarową – nie potrafią zobaczyć głębi. Dzieci chętniej obserwują ludzkie twarze, niż przedmioty, a ich wzrok skupia się na przedmiotach znajdujących się w bliskiej odległości (18–75 cm).
Widzenie niemowlaka
Drugi miesiąc życia przynosi pewne zmiany. Maluch dłużej skupia wzrok na jednym przedmiocie. Powoli wyostrza mu się widzenie centralne, a osłabia widzenie peryferyjne. Rodzice często na tym etapie czują, że dziecko obserwuje ich, a nie tylko na nich patrzy. Żeby stymulować spostrzegawczość wzrokową, zawieś przy łóżeczku malucha ozdoby lub zabawki. Pamiętaj, by często zmieniać dekorację.
Trzymiesięczne dziecko nabyło już umiejętność płynnego wodzenia oczami za poruszającymi się rzeczami. Wcześniej ruchy gałek ocznych były nieskoordynowane i chaotyczne. Wszystko dzięki temu, że w korze mózgowej powstało sporo połączeń między neuronami. Dziecko w tym wieku może już skupiać wzrok na detalach typu: guziki od bluzki, oczy misia, wzory na kocyku. Odpowiednią zabawką mogą być grzechotki powieszone nad głową malucha. Nie wieszaj nad dzieckiem niebezpiecznych przedmiotów, gdyż maluch pod koniec trzeciego miesiąca może próbować już chwytać przedmioty znajdujące się w pobliżu.
W czwartym miesiącu życia dziecko zaczyna rozróżniać kolory, w tym odcienie szarości. Dziecko pięciomiesięczne już prawie całkowicie nabywa umiejętność widzenia głębi. Maluch potrafi już złapać zabawkę rączką. Z kolei szósty miesiąc to okres, w którym niemowlę zaczyna przewidywać, gdzie znajdą się za chwilę poruszane przedmioty.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze