Polubić ortografię
URSZULA ROGALSKA • dawno temu
Mamusiu co tam jest napisane? Jaka to literka?To pierwsze pytania, które informują nas dorosłych, że mały szkrab zaczyna interesować się światem liter. Warto tą ciekawość wykorzystać i w umiejętny sposób podtrzymywać, poprzez różnego rodzaju gry językowe i wyrazowe.
Jednak w języku polskim istnieje szereg zasad ortograficznych jak i wyrazów, które bez wyjaśnienia zwyczajowo w odpowiedni sposób się zapisuje. Jak zatem nie zrazić dziecka do tej trudnej ortografii? O tym w dzisiejszym artykule.
Ortografia przysparza wielu problemów nie tylko dzieciom, ale i dorosłym, nierzadko przez całe życie. Pomimo, iż funkcjonujemy już w świecie komputerów to i tak znajomość zasad poprawnego zapisu ortograficznego zawsze nam się przydaje. Dlatego też dobrze jest umiejętnie wprowadzać dziecko w świat ortografii. Ona także może stać się przedmiotem zabaw.
Po pierwsze staraj się nie przenosić na dziecko swojego negatywnego nastawienia do ortografii. Często właśnie dorośli, w sposób mało świadomy pokazują dziecku, że ortografii jest czymś złym, nieprzyjemnym. Chociażby poprzez używanie sformułowań typu – „I tak ci się ta ortografia nie przyda w życiu” itp.
Po drugie pobaw się z dzieckiem w tworzeniewłasnychplanszy do zabawy, na których będą znajdować się, narysowane przez dziecko, rysunki. Pod tymi rysunkami ważne jest, by znajdował się podpis – np. mróz, grzyb itp. Bawiąc się dziecko łatwiej zapamiętuje, a że w zabawie występują obrazy, to dodatkowo powoduje, że są one kodowane przez dziecko. Istnieje zatem duże prawdopodobieństwo, że wyraz znajdujący się pod obrazem również zostanie zapamiętany.
Po trzecie, kiedy dziecko próbuje nauczyć się pisowni wyrazu, warto wykorzystać do tego jego wyobraźnię. Pamiętam, jak pracowałam z dyslektykami, ich sposób tłumaczenia pisowni wyrazu GÓRA. Wyjaśniali to w ten sposób, że pisze się przez „ó”, gdyż góra jest wysoka, więc ma szczyt/stożek i w związku z tym pisze się ją przez „ó”. Niektóre wyjaśnienia mogą wydawać się mało logiczne dla dorosłych. W tej zabawie nie ma to większego znaczenia. Sensem jest fakt poprawnego zapamiętania pisowni wybranych wyrazów.
Po czwarte dobrze rozejrzyj się po księgarniach pedagogicznych (stacjonarnych jak i internetowych). Tam masz różnorodny wybór gier komputerowych, gier planszowych, zabaw, zeszytów itp. związanych z nauką ortografii w różnym wieku. Warto zatem zamiast kupować dziecku zwykłą grę komputerową zainwestować pieniążki w coś bardziej dla niego przydatnego.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze