Co dziedziczymy po przodkach?
URSZULA ROGALSKA • dawno temuNaukowcy ostatnio odkryli, że nie tylko dziedziczymy skłonność do niektórych chorób, ale także do pewnych zachowań — mianowicie do empatii. Okazuje się bowiem, że posiadanie w DNA określonych genów może nam pomóc w lepszym odczytywaniu intencji i uczuć innych.
Geny mogą być także odpowiedzialne za skuteczne radzenie sobie ze stresem. Są one bowiem związane z działaniem oksytocyn, potocznie zwanych hormonami miłości. Uznaje się, że naturalnie produkowane przez organizm oksytocyny, są źródłem powstawania związków uczuciowych między ludźmi – gdyby nie one, być może żadne relacje partnerskie nie miałyby racji bytu.
Badaniami objęto 200 studentów, którym pokazywano obrazki różnych osób. Na ich podstawie studenci mieli odgadnąć uczucia wypisane na ich twarzach.
Odkryto, że osoby obdarzone pewnymi wariacjami w genach, o 25 proc. częściej odczytują poprawnie emocje przedstawiane na zdjęciach. – Generalnie jednak kobiety znacznie lepiej radziły sobie w testach niż mężczyźni – mówi Sarina Rodrigues, asystentka profesora psychologii z Oregon State University, gdzie prowadzono badania. Wyniki badań potwierdziły także, że geny odpowiedzialne są za radzenie sobie ze stresem.
Ochotnicy zostali poddani szeregom testów, w czasie których puszczano im głośno różne dźwięki. Okazało się, że osoby pozbawione określonej wariacji genów denerwowały się znacznie szybciej, niż te, które miały tę wariację. Naukowcy mają nadzieję, że odkrycia te pozwolą na lepsze zrozumienie takich zaburzeń jak autyzm, w którym osoby mają olbrzymi problem z interpretacją uczuć drugiego człowieka.
Wcześniejsze badania wykazały, że oksytocyna w sprayu uwalniana przy dzieciach autystycznych, pomaga im w lepszym rozumieniu uczuć i emocji. Jednak równocześnie zaznaczono, że więcej badań powinno być przeprowadzonych, aby potwierdzić te wyniki.
Źródło:medycyna24.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze