Jak wzmocnić więź z córką?
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuMatki budują z córkami więzi różnych rodzajów – czasem są dla siebie jak najlepsze przyjaciółki, czasem jak siostry, a w jeszcze innych przypadkach są zupełnymi przeciwieństwami. Jednak niezależnie od tego, jak wyglądają twoje relacje z dzieckiem, możesz je w prosty sposób wzmocnić i udoskonalić. Dowiedz się, jak zbudować trwałą więź z córką.
Relacje przyjacielskie
Pierwszą z możliwych relacji między matką a córką jest przyjaźń. W ten sposób możliwe jest nawiązanie świetnej komunikacji z dzieckiem, co jest oczywiście pozytywnym aspektem. Z drugiej strony, córka oprócz przyjaciółki potrzebuje także rodzica. Badania potwierdzają, że gdy dziecko styka się z trudnym wyzwaniem, np. samo zostaje rodzicem, potrzebuje pomocy matki, a nie przyjaciółki. Aby sprowadzić te relacje na właściwy poziom, obie strony powinny zaakceptować swoje role, czyli zachowywać się jak przystało na swój wiek.
Relacje siostrzane
Jeżeli wasz związek przypomina siostrzany, na pewno świetnie się rozumiecie pomimo różnicy wieku. Jednak, podobnie jak w przypadku prawdziwych sióstr, do relacji takich może się wkraść odrobina niezdrowej rywalizacji. Może to prowadzić do urazy i kłótni. Córki często uważają się za gorsze niż matka, która jest mądrzejsza i odniosła większy sukces w życiu. Aby złagodzić rywalizację, należy zrozumieć, dlaczego druga strona czuje chęć konkurowania i wspierać ją w tym aspekcie. Najgorsze, co możesz zrobić, jest podjęcie rywalizacji.
Przeciwieństwo charakterów
Jeżeli jesteście absolutnymi przeciwieństwami, może dochodzić między wami do wielu konfliktów – np. o chłopaków, długość włosów czy inne kwestie życia codziennego. W takiej sytuacji każda ze stron czuje się bezsilna – matka czuje się ignorowana i zadręcza dziecko, które w konsekwencji przybiera postawę obronną. W relacjach takich matka nie docenia własnej siły, natomiast przecenia siłę córki, i odwrotnie. Tym razem pomóc może córka, dając matce poczucie ważności – pokazując jej, że została wysłuchana, chociaż jej rodzicielskie rady nie zawsze są brane pod uwagę.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze