Wskazówki, jak przetrwać w ciąży z migreną
9. Czym jest migrena?
Migrena nie jest typowym bólem głowy. To ostry, pulsujący ból głowy po jednej stronie lub obu, trwający od kilku godzin do nawet kilku dni. Często jest poprzedzony tzw. „aurą” – objawami neurologicznymi, które przejawiają się w postaci drętwienia w nogach i rękach, plamkami światła przed oczami czy niewyraźnymi obrazami. Dodatkowymi objawami towarzyszącymi migrenie są wymioty i nudności oraz wrażliwość na światło i dźwięk.
8. Co wywołuje migrenę w ciąży?
Główną przyczynę ataków migreny podczas ciąży stanowią hormony. Ale lekarze dowodzą, że to nie jedyni winowajcy. Innymi przyczynami mogą być zmiany w układzie nerwowym, brak równowagi chemicznej w mózgu (zwłaszcza niedobór serotoniny, która zmniejsza ból), a także napływ krwi do mózgu. Innymi czynnikami są: stres, zmęczenie, hałas, zimno lub gorąco, dym tytoniowy i określone jedzenie, np. czekolada, słodziki czy sztuczne azotany występujące w mięsie.
7. Migrena w czasie ciąży
Kobiety doświadczające ataków migreny, w czasie ciąży skarżą się na bardziej uporczywe ataki lub wręcz przeciwnie – ataki maleją i są łagodniejsze. Zależy to indywidualnie od danej kobiety. Wiele kobiet doświadcza ataku migreny po raz pierwszy, będąc w ciąży.
6. Co możesz zrobić, by zmniejszyć ból?
Jeśli cierpisz na regularne ataki migreny i przyjmujesz leki przeciwbólowe, podczas ciąży będziesz musiała je odstawić. Najlepiej skonsultuj się z lekarzem, czy istnieją jakieś łagodniejsze środki zmniejszające ból, które możesz spokojnie przyjmować w czasie ciąży. Możesz również wypróbować inne alternatywne sposoby walki z migreną.
5. Alternatywne metody leczenia migreny
Akupunktura, biofeedback, masaże, medytacja i joga mogą pomóc zmniejszyć migrenowy ból. Redukują również stres, który często wywołuje ataki.
4. Rób notatki
Jeśli doświadczysz ataku migreny, zapisz dokładnie, jakie produkty ostatnio jadłaś, gdzie byłaś i co robiłaś. W ten sposób będziesz mogła ustalić czynniki wywołujące ataki.
3. Unikaj przyczyn migreny
Kiedy wiesz, co jest przyczyną migreny – unikaj tego. Zadbaj o dobry wypoczynek, wysypiaj się i unikaj zmęczenia. Pomoże ci to zmniejszyć częstotliwość ataków.
2. Ćwicz regularnie
Regularne i umiarkowane ćwiczenia fizyczne, takie jak aerobik, chodzenie, pływanie, jazda na rowerze, pomagają zmniejszyć częstotliwość i natężenie bólu migrenowego. Poza tym, służą utrzymaniu dobrej sylwetki, także w ciąży.
1. Połóż się
Kiedy czujesz, że nadchodzi migrena, najlepiej będzie, jeśli położysz się w ciemnym i cichym pokoju i zaśniesz. Możesz też przyłożyć do głowy chłodny kompres. W ten sposób zmniejszysz ból, a nawet unikniesz ataku.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze