Wskazówki, jak przetrwać w ciąży z migreną

9. Czym jest migrena?Migrena nie jest typowym bólem głowy. To ostry, pulsujący ból głowy po jednej stronie lub obu, trwający od kilku godzin do nawet kilku dni. Często jest poprzedzony tzw. „aurą” – objawami neurologicznymi, które przejawiają się w postaci drętwienia w nogach i rękach, plamkami światła przed oczami czy niewyraźnymi obrazami. Dodatkowymi objawami towarzyszącymi migrenie są wymioty i nudności oraz wrażliwość na światło i dźwięk.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

9. Czym jest migrena?
Migrena nie jest typowym bólem głowy. To ostry, pulsujący ból głowy po jednej stronie lub obu, trwający od kilku godzin do nawet kilku dni. Często jest poprzedzony tzw. „aurą” – objawami neurologicznymi, które przejawiają się w postaci drętwienia w nogach i rękach, plamkami światła przed oczami czy niewyraźnymi obrazami. Dodatkowymi objawami towarzyszącymi migrenie są wymioty i nudności oraz wrażliwość na światło i dźwięk.

8. Co wywołuje migrenę w ciąży?Główną przyczynę ataków migreny podczas ciąży stanowią hormony. Ale lekarze dowodzą, że to nie jedyni winowajcy. Innymi przyczynami mogą być zmiany w układzie nerwowym, brak równowagi chemicznej w mózgu  (zwłaszcza niedobór serotoniny, która zmniejsza ból), a także napływ krwi do mózgu. Innymi czynnikami są: stres, zmęczenie, hałas, zimno lub gorąco, dym tytoniowy i określone jedzenie, np. czekolada, słodziki czy sztuczne azotany występujące w mięsie.

8. Co wywołuje migrenę w ciąży?
Główną przyczynę ataków migreny podczas ciąży stanowią hormony. Ale lekarze dowodzą, że to nie jedyni winowajcy. Innymi przyczynami mogą być zmiany w układzie nerwowym, brak równowagi chemicznej w mózgu  (zwłaszcza niedobór serotoniny, która zmniejsza ból), a także napływ krwi do mózgu. Innymi czynnikami są: stres, zmęczenie, hałas, zimno lub gorąco, dym tytoniowy i określone jedzenie, np. czekolada, słodziki czy sztuczne azotany występujące w mięsie.

7. Migrena w czasie ciążyKobiety doświadczające ataków migreny, w czasie ciąży skarżą się na bardziej uporczywe ataki lub wręcz przeciwnie – ataki maleją i są łagodniejsze. Zależy to indywidualnie od danej kobiety. Wiele kobiet doświadcza ataku migreny po raz pierwszy, będąc w ciąży.

7. Migrena w czasie ciąży
Kobiety doświadczające ataków migreny, w czasie ciąży skarżą się na bardziej uporczywe ataki lub wręcz przeciwnie – ataki maleją i są łagodniejsze. Zależy to indywidualnie od danej kobiety. Wiele kobiet doświadcza ataku migreny po raz pierwszy, będąc w ciąży.

6. Co możesz zrobić, by zmniejszyć ból?Jeśli cierpisz na regularne ataki migreny i przyjmujesz leki przeciwbólowe, podczas ciąży będziesz musiała je odstawić. Najlepiej skonsultuj się z lekarzem, czy istnieją jakieś łagodniejsze środki zmniejszające ból, które możesz spokojnie przyjmować w czasie ciąży. Możesz również wypróbować inne alternatywne sposoby walki z migreną.

6. Co możesz zrobić, by zmniejszyć ból?
Jeśli cierpisz na regularne ataki migreny i przyjmujesz leki przeciwbólowe, podczas ciąży będziesz musiała je odstawić. Najlepiej skonsultuj się z lekarzem, czy istnieją jakieś łagodniejsze środki zmniejszające ból, które możesz spokojnie przyjmować w czasie ciąży. Możesz również wypróbować inne alternatywne sposoby walki z migreną.

5. Alternatywne metody leczenia migrenyAkupunktura, biofeedback, masaże, medytacja i joga mogą pomóc zmniejszyć migrenowy ból. Redukują również stres, który często wywołuje ataki.
Zdjęcie autorstwa Official U.S. Navy Page / CC BY

5. Alternatywne metody leczenia migreny
Akupunktura, biofeedback, masaże, medytacja i joga mogą pomóc zmniejszyć migrenowy ból. Redukują również stres, który często wywołuje ataki.

4. Rób notatkiJeśli doświadczysz ataku migreny, zapisz dokładnie, jakie produkty ostatnio jadłaś, gdzie byłaś i co robiłaś. W ten sposób będziesz mogła ustalić czynniki wywołujące ataki.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

4. Rób notatki
Jeśli doświadczysz ataku migreny, zapisz dokładnie, jakie produkty ostatnio jadłaś, gdzie byłaś i co robiłaś. W ten sposób będziesz mogła ustalić czynniki wywołujące ataki.

3. Unikaj przyczyn migrenyKiedy wiesz, co jest przyczyną migreny – unikaj tego. Zadbaj o dobry wypoczynek, wysypiaj się i unikaj zmęczenia. Pomoże ci to zmniejszyć częstotliwość ataków.

3. Unikaj przyczyn migreny
Kiedy wiesz, co jest przyczyną migreny – unikaj tego. Zadbaj o dobry wypoczynek, wysypiaj się i unikaj zmęczenia. Pomoże ci to zmniejszyć częstotliwość ataków.

2. Ćwicz regularnieRegularne i umiarkowane ćwiczenia fizyczne, takie jak aerobik, chodzenie, pływanie, jazda na rowerze, pomagają zmniejszyć częstotliwość i natężenie bólu migrenowego. Poza tym, służą utrzymaniu dobrej sylwetki, także w ciąży.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

2. Ćwicz regularnie
Regularne i umiarkowane ćwiczenia fizyczne, takie jak aerobik, chodzenie, pływanie, jazda na rowerze, pomagają zmniejszyć częstotliwość i natężenie bólu migrenowego. Poza tym, służą utrzymaniu dobrej sylwetki, także w ciąży.

1. Połóż sięKiedy czujesz, że nadchodzi migrena, najlepiej będzie, jeśli położysz się w ciemnym i cichym pokoju i zaśniesz. Możesz też przyłożyć do głowy chłodny kompres. W ten sposób zmniejszysz ból, a nawet unikniesz ataku.

1. Połóż się
Kiedy czujesz, że nadchodzi migrena, najlepiej będzie, jeśli położysz się w ciemnym i cichym pokoju i zaśniesz. Możesz też przyłożyć do głowy chłodny kompres. W ten sposób zmniejszysz ból, a nawet unikniesz ataku.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rodzina:

Pokolenie maminsynków Poród w szpitalu 51. stan? Czego się dowiesz w szkole rodzenia? Nauka słownictwa (2) Guy Fawkes' Night Mania odchudzania u trzylatek Przepuklina u niemowląt Czasowniki specjalne: have Nie biję, reaguję, nie krzyczę i mam czas Melisa – zamiast leków na uspokojenie Wady i zalety mleka modyfikowanego

Popularne w tym tygodniu:

Ferie zimowe we Włoszech – idealne miejsca dla rodzin z dziećmiMATERIAŁ PROMOCYJNY Meble tarasowe dla rodzin – komfort i bezpieczeństwoMATERIAŁ PROMOCYJNY