7 objawów, że to nie zwykły ból głowy, tylko migrena

8. Jak rozpoznać migrenę?Czy to zwykły ból głowy, czy migrena? W przeciwieństwie do zwykłego bólu głowy, bóle migrenowe poprzedzone są zazwyczaj wieloma różnymi objawami. To, jakie to będą objawy, zależy indywidualnie od danego człowieka. Sprawdź, jakie symptomy wskazują na to, że cierpisz na migrenę.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

8. Jak rozpoznać migrenę?
Czy to zwykły ból głowy, czy migrena? W przeciwieństwie do zwykłego bólu głowy, bóle migrenowe poprzedzone są zazwyczaj wieloma różnymi objawami. To, jakie to będą objawy, zależy indywidualnie od danego człowieka. Sprawdź, jakie symptomy wskazują na to, że cierpisz na migrenę.

7. ZiewanieNa dzień lub dwa przed atakiem migreny zdarza się, że ziewasz częściej niż zazwyczaj. Dla wielu osób to znak, że nadchodzi atak. Inne sygnały, które mogą towarzyszyć nadchodzącemu atakowi to: zmęczenie, zmiana nastroju czy zwiększone pragnienie.
Zdjęcie autorstwa jenny downing / CC BY

7. Ziewanie
Na dzień lub dwa przed atakiem migreny zdarza się, że ziewasz częściej niż zazwyczaj. Dla wielu osób to znak, że nadchodzi atak. Inne sygnały, które mogą towarzyszyć nadchodzącemu atakowi to: zmęczenie, zmiana nastroju czy zwiększone pragnienie.

6. AuraAura to zespół objawów neurologicznych, które pojawiają się przed nadchodzącym atakiem. Objawia się drętwieniem rąk i nóg, widzeniem jasnych plamek czy zamazanych obrazów przed oczami. Zazwyczaj aura pojawia się na 30 minut do godziny przed atakiem, a objawy mijają, gdy ból głowy zaczyna się. Kobiety przed menopauzą, które doświadczają aury, znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka wylewu. Powinny zrezygnować z palenia oraz tabletek antykoncepcyjnych, tak aby zmniejszyć ryzyko chorób serca.
Zdjęcie autorstwa Katie Brady / CC BY

6. Aura
Aura to zespół objawów neurologicznych, które pojawiają się przed nadchodzącym atakiem. Objawia się drętwieniem rąk i nóg, widzeniem jasnych plamek czy zamazanych obrazów przed oczami. Zazwyczaj aura pojawia się na 30 minut do godziny przed atakiem, a objawy mijają, gdy ból głowy zaczyna się. Kobiety przed menopauzą, które doświadczają aury, znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka wylewu. Powinny zrezygnować z palenia oraz tabletek antykoncepcyjnych, tak aby zmniejszyć ryzyko chorób serca.

5. NudnościNudności to charakterystyczny objaw migreny. Ból głowy bez nudności nie jest migreną. Niektóre osoby cierpią na biegunkę, wymioty lub inne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

5. Nudności
Nudności to charakterystyczny objaw migreny. Ból głowy bez nudności nie jest migreną. Niektóre osoby cierpią na biegunkę, wymioty lub inne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

4. Zamazane obrazyWiele osób cierpiących na migrenę widzi przed oczami niewyraźne obrazy. Mogą być one częścią aury lub występować razem z migrenowym bólem. Objawy te spowodowane są zmianą przepływu krwi w mózgu.
Zdjęcie autorstwa Nana B Agyei / CC BY

4. Zamazane obrazy
Wiele osób cierpiących na migrenę widzi przed oczami niewyraźne obrazy. Mogą być one częścią aury lub występować razem z migrenowym bólem. Objawy te spowodowane są zmianą przepływu krwi w mózgu.

3. Szpilki i igłyOdczuwanie w rękach, nogach czy twarzy szpilek i igiełek często powoduje niepokój u osób cierpiących na migrenę. Ten objaw może być częścią aury lub występować razem z migrenowym bólem.
Zdjęcie autorstwa Elisabeth D'Orcy / CC BY

3. Szpilki i igły
Odczuwanie w rękach, nogach czy twarzy szpilek i igiełek często powoduje niepokój u osób cierpiących na migrenę. Ten objaw może być częścią aury lub występować razem z migrenowym bólem.

2. Wrażliwość na światło i dźwiękBadania wskazują, że osoby cierpiące na migrenę mają zbyt aktywny korzeń mózgu – obszar w mózgu decydujący o tym, które czynniki środowiskowe powodują ból. Osoby, które cierpią na migrenę często narzekają na wzmożoną wrażliwość na światło, dźwięk, a niektórzy także na zbyt dużą wrażliwość skóry. Często czynniki te mogą również być przyczynami migreny.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

2. Wrażliwość na światło i dźwięk
Badania wskazują, że osoby cierpiące na migrenę mają zbyt aktywny korzeń mózgu – obszar w mózgu decydujący o tym, które czynniki środowiskowe powodują ból. Osoby, które cierpią na migrenę często narzekają na wzmożoną wrażliwość na światło, dźwięk, a niektórzy także na zbyt dużą wrażliwość skóry. Często czynniki te mogą również być przyczynami migreny.

1. Ból po jednej stronie głowyZatokowe bóle głowy czy inne typy bólu głowy charakteryzują się bólem całej głowy. Ból tylko po jednej stronie głowy sygnalizuje, że to na pewno jest migrena. Ból migrenowy staje się bardziej natężony w związku z fizyczną aktywnością, jest intensywny, pulsujący i przeszkadza w codziennych aktywnościach.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

1. Ból po jednej stronie głowy
Zatokowe bóle głowy czy inne typy bólu głowy charakteryzują się bólem całej głowy. Ból tylko po jednej stronie głowy sygnalizuje, że to na pewno jest migrena. Ból migrenowy staje się bardziej natężony w związku z fizyczną aktywnością, jest intensywny, pulsujący i przeszkadza w codziennych aktywnościach.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Rodzice, pomyślcie, zanim zapalicie Jak chudnąć i się nie oszpecić Jak szybko pozbyć się bólu szyi? Problem z wypadającymi włosami Uważaj na pogrypowe powikłania! Jak zdrowa dieta wpływa na Twoje samopoczucie?MATERIAŁ PROMOCYJNY Zespół przewlekłego zmęczenia Ból kolana Zrób sobie test na HIV Efekt jo-jo na zębach! Uspokajający dotyk Sposoby na złość