Ból głowy w ciąży
BEATKA • dawno temuStres, hałas, zmęczenie, siedzący tryb życia, zbyt długi sen, niewłaściwa dieta w ciąży, picie zbyt małej ilości wody mogą spowodować nieprzyjemny ból głowy. Bóle pojawiające się w pierwszej połowie ciąży mogą być wywołane zmianami hormonalnymi. Niezależnie od tego, ból głowy to dokuczliwa dolegliwość. Zazwyczaj radzimy sobie z nią przez zażycie środka przeciwbólowego. Leki w ciąży nie są polecane. Przyszłe mamy muszą sobie radzić inaczej.
Profilaktyka bólu głowy
Zanim twoja głowa zacznie nieprzyjemnie pulsować, postaraj się temu przeciwdziałać. W trakcie ciąży bardzo ważne jest twoje samopoczucie. Nie przemęczaj się, a jeżeli masz dużo obowiązków, postaraj się zwolnić obroty. Obowiązki zawodowe i domowe nie sprzyjają prowadzeniu spokojnego trybu życia. Zamiast pucować dom, wybierz się na spacer lub utnij sobie krótką drzemkę. Pamiętaj o regularnych posiłkach, gdyż głód może być przyczyną bólu głowy.
Dieta w ciąży musi dostarczać odpowiedniej ilości magnezu. Znajdziesz go w kaszy gryczanej, mące razowej, pestkach dyni, kakao, koprze, migdałach, soi, bananach, muesli, szczawiu, jeżynach, białej fasoli. Niedobory magnezu bywają przyczyną napięciowego bólu głowy. Napięciowy ból głowy charakteryzuje się tym, że nie jest zbyt silny, za to jest uporczywy. Trwa nawet kilka tygodni.
Picie w ciąży wody zapobiega bólom głowy. Odwodnienie organizmu może bowiem je wywołać. Najlepszym napojem służącym nawilżeniu organizmu jest niegazowana woda mineralna. Kawa, herbata, gęste soki nie nawilżają organizmu, a nawet mogą zwiększać szybkość utraty wody z organizmu. Niekiedy ból głowy wywoływany jest przez nieprawidłowe ułożenie kręgosłupa podczas snu. W związku z tym zaopatrz się w wygodny materac.
W ciąży regularnie kontroluj ciśnienie, jako że ból głowy może zwiastować nadciśnienie. Jeżeli twoje ciśnienie jest wyższe niż 135/85 mmHg, wybierz się do lekarza. Ból głowy powodowany nadciśnieniem pojawia się rano w tylnej części głowy. Niekiedy oprócz niego pojawia się dzwonienie w uszach i nadpobudliwość.
Leczenie bólu głowy
Wiele preparatów przeznaczonych do leczenia bólu głowy nie jest polecanych kobietom w ciąży. Zanim lekarz zaleci ci konkretne leczenie, może wysłać cię na konsultacje do laryngologa lub okulisty. Domowe sposoby na ból głowy są bezpieczne i nie mają żadnych skutków ubocznych. Jeżeli więc dopadnie cię ból głowy, weź ciepłą kąpiel. Ciepła, ale nie gorąca, woda przynosi ukojenie i relaks. Kąpiel nie powinna być jednak dłuższa niż 15 minut.
Wywietrz pokój i zasłoń okna. Odpoczywaj w zaciemnionym pokoju. Odrobina ciszy przyniesie ci ukojenie. Przyłóż do czoła zimny okład. Możesz też stopy zanurzyć w ciepłej wodzie, a skronie pocierać zimnym lodem. Pomocny może okazać się też masaż skroni, karku, pleców. Nie przyjmuj żadnych leków bez konsultacji z lekarzem.
Jeżeli ból głowy jest wyjątkowo silny, a oprócz niego pojawiają się nudności, wymioty, czujesz, że za chwilę zemdlejesz, powinnaś jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Szczególnie gdy tego typu objawy pojawiły się po silnym uderzeniu w głowę.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze