Ile dziecko powinno jeść?
URSZULA ROGALSKA • dawno temuJedzenie u dziecka to odwieczny dylemat wszystkich rodziców. Przez całe życie pożywienie dostarcza organizmowi ludzkiemu wielu potrzebnych do prawidłowego rozwoju składników mineralnych, witamin i innych właściwości. Zarówno nadmiar, jak i ich niedobór może prowadzić do wielu poważnych komplikacji zdrowotnych i zaburzeń odżywiania. Istotne jest zatem odpowiednie kontrolowanie ilości i jakości spożywanych posiłków u dziecka. Czy istnieje jednak ostateczna odpowiedź na pytanie: Ile dziecko powinno jeść?
Odżywianie dzieci
Rodzice już od pierwszych chwil przyjścia na świat dziecka starają się zapewnić mu wszystko co najlepsze. Karmienie niemowlęcia wymaga podejmowania decyzji, szybkiego rozpoznania zapotrzebowania maluszka i reakcji na przyjmowany pokarm. Z biegiem miesięcy następuje nauka żywienia innymi pokarmami aniżeli mleko matki lub mieszanki modyfikowane. Wraz z rozwojem dziecka posiłki bywają bardzo różnorodne, co zwiększa szanse na dostarczanie mu potrzebnych do prawidłowego rozwoju składników odżywczych, minerałów i witamin. Problem jednak następuje wówczas, gdy dziecko odmawia spożywania jakościowo dobrych posiłków lub ogólnie je zbyt dużo. Jak rozpoznać, ile to dobrze dla dziecka? Konieczne jest przeanalizowanie codziennego rytmu i pory podawania posiłków. Ważne, by odstępy między posiłkami nie były dłuższe niż 3 godziny i by w stałych porach dnia podawać konkretny rodzaj pożywienia. Ponadto dobrze jest podawać dziecku różnorodne jedzenie na talerzu, co pozwoli na zaobserwowanie jego preferencji żywieniowych. Istotne jest zatem ustalenie i przestrzeganie stałych pór podawania konkretnych posiłków w postaci pełnowartościowego śniadania, drugiego śniadania, obiadu, podwieczorku i kolacji. Zarówno u maluchów, jak i u dorosłych wszelkie podjadanie między posiłkami może przyczynić się do otyłości i braku apetytu.
Schemat żywienia dla dzieci przedszkolnych i szkolnych
W okresie wzmożonej aktywności zarówno ruchowej, jak i umysłowej potrzebne jest odpowiednie zbilansowanie diety dziecka, by w każdej dziedzinie życia organizm mógł wykorzystywać energię z podawanych produktów. Dlatego też specjaliści od żywienia stworzyli ogólny opis przykładowego jadłospisu dla dzieci przedszkolnych i szkolnych. Oczywiście ilość i rodzaj zawsze zostaną zmodyfikowane do indywidualnych potrzeb dziecka. Jednak dobrze wiedzieć, na jakie produkty zwracać uwagę podczas tworzenia codziennego menu malucha.
- Pełnowartościowe śniadanie, czyli najważniejszy posiłek w ciągu całego dnia. Ma stanowić 25% racji żywieniowej opartej głównie na dostarczaniu produktów mlecznych pod różną postacią, wielozbożowego/razowego pieczywa, warzyw w postaci szczypiorku, pomidora, ogórka itp.
- Drugie śniadanie to jakby lekka przekąska, która ma stanowić 10% racji żywieniowej i może opierać się na podaniu jogurtu, owocu itp.
- Obiad, czyli 30% racji żywieniowej podzielonej na dwa posiłki – zupę i drugie danie. Dobrze jest przy przygotowywaniu posiłków starać się zachować ich cenne właściwości poprzez odpowiednie ich przygotowanie. Należy uczyć dziecko od najwcześniejszych chwil spożywania bogatych jakościowo posiłków, tj. kasze, ryż i makaron ciemny, surówki w różnej postaci, mięso itp. Dzięki odpowiedniej różnorodności istnieje duże prawdopodobieństwo dostarczenia maluchowi potrzebnych dla jego rozwoju białek, węglowodanów i witamin.
- Podwieczorek, podobnie jak drugie śniadanie, powinien stanowić 10% racji żywieniowej i najkorzystniej, gdy jest w postaci owocu lub dodatkowej porcji białka.
- Kolacja to dostarczanie 25% racji żywieniowej, jednak opartej na lekkostrawnych posiłkach, które nie zaburzą snu dziecka.
Świadome karmienie dziecka pozwala na utrwalenie w dziecku prawidłowego schematu żywienia, które zapewne wraz z dorosłością będzie dziecko wprowadzało na co dzień. Warto zawsze dbać o systematyczne i zdrowe odżywianie od najmłodszych chwil. Znacząco wówczas zmniejsza się ryzyko zachorowalności na chorobę cywilizacyjną jaką jest otyłość u dzieci.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze