Jedzenie bez cukru, którego lepiej unikać

9. Lody bez cukruLody to niekoniecznie zdrowe jedzenie, ale porcja od czasu do czasu może być składnikiem zbilansowanej diety – które jednak wybrać? Lody bez cukru często słodzone są sztucznymi słodzikami, których lepiej unikać. Wybieraj te lody, które mają mniej kalorii, a słodzone są np. mniejszą ilością cukru trzcinowego, bez sztucznych dodatków.
Zdjęcie autorstwa Laana13 / CC BY

9. Lody bez cukru
Lody to niekoniecznie zdrowe jedzenie, ale porcja od czasu do czasu może być składnikiem zbilansowanej diety – które jednak wybrać? Lody bez cukru często słodzone są sztucznymi słodzikami, których lepiej unikać. Wybieraj te lody, które mają mniej kalorii, a słodzone są np. mniejszą ilością cukru trzcinowego, bez sztucznych dodatków.

8. Syrop cukrowyLubisz słodzić latte syropami? Jeśli chcesz stracić zbędne kilogramy, wybieraj latte bez cukru z mlekiem beztłuszczowym. Zaoszczędzisz w ten sposób 140 kalorii.
Zdjęcie autorstwa maitemara / CC BY

8. Syrop cukrowy
Lubisz słodzić latte syropami? Jeśli chcesz stracić zbędne kilogramy, wybieraj latte bez cukru z mlekiem beztłuszczowym. Zaoszczędzisz w ten sposób 140 kalorii.

7. Ketchup bez cukruW tym wypadku lepiej wybrać zwykły ketchup, szczególnie jeśli nie używasz go zbyt wiele. Wiele produktów bez cukru nie smakuje tak dobrze, więc często używamy ich więcej, co przekłada się na większą ilość kalorii. Wybieraj produkty organiczne lub zrób ketchup w domu.
Zdjęcie autorstwa PDPics / CC BY

7. Ketchup bez cukru
W tym wypadku lepiej wybrać zwykły ketchup, szczególnie jeśli nie używasz go zbyt wiele. Wiele produktów bez cukru nie smakuje tak dobrze, więc często używamy ich więcej, co przekłada się na większą ilość kalorii. Wybieraj produkty organiczne lub zrób ketchup w domu.

6. Słodycze bez cukruW tym przypadku także lepiej sięgnąć po zwykłe słodycze (oczywiście z umiarem). Wybieraj batoniki w ich normalnej wielkości, nie te większe. Jeśli masz ochotę na coś słodkiego, staraj się również sięgać po owoce zamiast słodyczy.
Zdjęcie autorstwa GLady / CC BY

6. Słodycze bez cukru
W tym przypadku także lepiej sięgnąć po zwykłe słodycze (oczywiście z umiarem). Wybieraj batoniki w ich normalnej wielkości, nie te większe. Jeśli masz ochotę na coś słodkiego, staraj się również sięgać po owoce zamiast słodyczy.

5. Ciasto w proszku bez cukruW tym przypadku najlepiej sprawdzi się domowe ciasto. Często ludzie myślą, że takie produkty są bezpieczne i nie sprawią, że przytyjemy, co oczywiście nie jest prawdą. Najlepiej uczyć się robić ciasto samemu, a spożycie spadnie i satysfakcja z jedzenia wzrośnie.
Zdjęcie autorstwa Viktor Rosenfeld / CC BY

5. Ciasto w proszku bez cukru
W tym przypadku najlepiej sprawdzi się domowe ciasto. Często ludzie myślą, że takie produkty są bezpieczne i nie sprawią, że przytyjemy, co oczywiście nie jest prawdą. Najlepiej uczyć się robić ciasto samemu, a spożycie spadnie i satysfakcja z jedzenia wzrośnie.

4. Cukier czy stewia?Warto sięgać po organiczne, naturalne i nieprzetworzone produkty słodzące, takie jak stewia, które mają niski wskaźnik glikemiczny. Uważaj jednak, gdyż za dużo dobrych cukrów to też niedobrze – spożywaj takie produkty z umiarem.
Zdjęcie autorstwa Tzuhsun Hsu / CC BY

4. Cukier czy stewia?
Warto sięgać po organiczne, naturalne i nieprzetworzone produkty słodzące, takie jak stewia, które mają niski wskaźnik glikemiczny. Uważaj jednak, gdyż za dużo dobrych cukrów to też niedobrze – spożywaj takie produkty z umiarem.

3. Dżem niskosłodzony?Dżemy niskosłodzone mają mniej kalorii i cukru i mogą być dobrym wyborem dla osób, które chcą stracić na wadze. Wybieraj dżemy, które mają owoce jako pierwszy składnik na liście, a najlepiej sięgaj po świeże owoce. Plastry owoców zawierają naturalny cukier i błonnik.
Zdjęcie autorstwa thebittenword.com / CC BY

3. Dżem niskosłodzony?
Dżemy niskosłodzone mają mniej kalorii i cukru i mogą być dobrym wyborem dla osób, które chcą stracić na wadze. Wybieraj dżemy, które mają owoce jako pierwszy składnik na liście, a najlepiej sięgaj po świeże owoce. Plastry owoców zawierają naturalny cukier i błonnik.

2. Soki i herbatyWybieraj soki bez dodatkowego cukru i herbaty niesłodzone, uważaj jednak na porcje. Większość napojów w butelkach to 2-2,5 porcji na butelkę, a często traktujemy całą butelkę jako jedną porcję. Najlepiej jednak dodawaj sok ze świeżo wyciśniętej pomarańczy, mandarynki, cytryny lub limonki do wody mineralnej, aby uzyskać smak i zdrowy napój.
Zdjęcie autorstwa PDPics / CC BY

2. Soki i herbaty
Wybieraj soki bez dodatkowego cukru i herbaty niesłodzone, uważaj jednak na porcje. Większość napojów w butelkach to 2-2,5 porcji na butelkę, a często traktujemy całą butelkę jako jedną porcję. Najlepiej jednak dodawaj sok ze świeżo wyciśniętej pomarańczy, mandarynki, cytryny lub limonki do wody mineralnej, aby uzyskać smak i zdrowy napój.

1. Słodzone czy niesłodzone?Kiedy podejmujesz decyzję o tym, czy wybierać produkty bez cukru, pamiętaj, że może i nie zawierają one cukru, jednak są pełne przetworzonej mąki, często zawierają tłuszcze trans, które podniosą poziom cukru we krwi i wspomagać będą produkcję złego cholesterolu. Nie miej złudzeń, że wersja bez cukru będzie zdrowsza, gdyż bardzo często spożywamy więcej takiego produktu, co oznacza taką samą ilość kalorii co zwykłe wersje tych produktów.
Zdjęcie autorstwa Maddox74 / CC BY

1. Słodzone czy niesłodzone?
Kiedy podejmujesz decyzję o tym, czy wybierać produkty bez cukru, pamiętaj, że może i nie zawierają one cukru, jednak są pełne przetworzonej mąki, często zawierają tłuszcze trans, które podniosą poziom cukru we krwi i wspomagać będą produkcję złego cholesterolu. Nie miej złudzeń, że wersja bez cukru będzie zdrowsza, gdyż bardzo często spożywamy więcej takiego produktu, co oznacza taką samą ilość kalorii co zwykłe wersje tych produktów.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Ciąża a praca przy komputerze Zawsze ma to, co chce Użądlenia przez owady mogą być niebezpieczne Przewlekła biegunka Wzmocnienie organizmu Jak ochronić się przed grypą? Dieta – warto było! Ciekawy eksperyment... Sałatka ze zdrową niespodzianką Czy palenie trawki jest groźne? Salsa Skóra sucha a odwodniona