Jedzenie ze słoiczków czy gotowane?
MAGDALENA MOSKAL • dawno temuW przypadku niemowląt nie ma wątpliwości: nie możemy im podawać tych samych rzeczy, które jemy my, dorośli: dla małych brzuszków są zbyt ciężkostrawne albo często alergizują.Co jednak robić w przypadku starszych dzieci? Na dodatek takich, które mają własne gusta kulinarne, a Tobie nie uśmiecha się gotować dwóch obiadów? Podpowiadamy, jak dbać o zdrowie maluchów i zachować rozsądek.
Roczne dziecko chce uczestniczyć w domowych posiłkach, ale na własnych zasadach: wielu rzeczy nigdy nie weźmie do buzi i już. Ty też nie zawsze masz czas na przygotowanie świeżych, zdrowych, dwudaniowych obiadów: czasem kupujecie półprodukty, czasem coś odgrzewacie. Dobrze stosować dietę wymienną: dziś świeża zupa, ale mrożone pierogi, a jutro barszcz z kartonika, ale szybka w przygotowaniu pieczona ryba. Wtedy można zachęcać dziecko do jedzenia świeżego i zdrowego posiłku, a "odpuścić" mu niezdrowy półprodukt i w zamian za to zaproponować tak zwane jedzenie słoiczkowe dla starszych dzieci.
Wszystkie firmy dla niemowląt mają w swojej ofercie dania dla starszych dzieci — o bardziej skomplikowanych składach i smakach.Ich konsystencja też nie jest jednolita, ale moża w niej wyłowić kawałki makaronu czy warzyw, żeby dziecko wyrabiało sobie nawyk gryzienia: ragout, risotto, cielęcina brzmią na tyle smakowicie, że mogą się na nie skusić nawet dorośli. Jedzenie tylko słoiczków nie jest zbyt ekonomiczne, ale warto mieć pod ręką ulubione potrawy dziecka na wypadek niezdrowego obiadu czy wycieczki, gdzie nie możemy wybrać dobrze zbilansowanego posiłku dla malucha.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze