Przyczyny krwawienia w ciąży
PATRYCJA • dawno temuPlamienie w ciąży może pojawić się na każdym etapie ciąży. Niezależnie czy chodzi o plamienie we wczesnej ciąży, czy krwawienie pod koniec ciąży — każde pojawienie się krwistej wydzieliny z dróg rodnych u kobiety spodziewającej się dziecka, należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem. Ustalenie przyczyny krwawienia w ciąży i podjęcie odpowiedniej terapii umożliwi nie tylko donoszenie ciąży, ale także urodzenie zdrowego dziecka.
Przed wizytą u ginekologa zastanów się, kiedy wystąpiło krwawienie, jakiego koloru jest wydzielina i w jakiej ilości wystąpiła. Lekarz na pewno zapyta o towarzyszące krwawieniu dolegliwości, np. skurcze, bóle brzucha itp.
Plamienie na początku ciąży
Zwykle nie ma powodów do niepokoju, jeśli w pierwszym trymestrze ciąży występuje niewielkie plamienie w terminie spodziewanej miesiączki. Burza hormonalna i zagnieżdżanie jaja płodowego w macicy mogą spowodować niewielkie krwawienie, które nie ma wpływu na przebieg ciąży i zdrowie płodu. Jednak o tym zdecyduje lekarz. Dlatego nie zakładaj, że to miesiączka na początku ciąży jest przyczyną krwawienia. Może się okazać, że plamienie zagraża ciąży i wiąże się z wysokim ryzykiem poronienia. Zgłoś się do lekarza zanim będzie za późno.
Do zagnieżdżenia komórki jajowej w macicy i utrzymania ciąży niezbędny jest hormon progesteron. Gdy jest go w organizmie za mało, może wystąpić plamienie. Niepodjęcie w porę interwencji lekarskiej grozi poronieniem. Niedobór progesteronu stwierdza się na podstawie wyników badań krwi, jednak pierwszym, alarmującym objawem jest pojawienie się jasnoczerwonej wydzieliny z dróg rodnych. Na podtrzymanie ciąży lekarz zwykle przepisuje specjalne preparaty hormonalne oraz zaleca leżenie w łóżku. Niekiedy konieczna jest hospitalizacja.
Intensywnie czerwona krew i skrzepy, pojawiające się na bieliźnie u kobiet w ciąży, mogą wskazywać na nadżerki, polipy lub żylaki w pochwie. Natomiast brunatne plamienia, którym towarzyszą bóle podbrzusza, uczucie parcia oraz nudności dają podstawę by sądzić, że to ciąża pozamaciczna. Niestety, dziecko nie ma szans na rozwój poza macicą, dlatego w takiej sytuacji konieczne jest przerwanie ciąży. W przypadku silnego krwawienia, występującego równolegle ze skurczami i bólem krzyża i podbrzusza, prawdopodobnie doszło do samoistnego poronienia. Najczęściej jego przyczyną są wady w rozwoju zarodka.
Plamienie pod koniec ciąży
Plamienie występujące w drugiej połowie ciąży wskazuje na problemy z łożyskiem.
Odklejenie się łożyska - jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia matki i dziecka, jeśli występuje przedwcześnie. Zwykle, łożysko odkleja się od ściany macicy kilka minut po urodzeniu maluszka. Jeśli zdarzy się to przed wystąpieniem akcji porodowej, koniecznie udaj się do szpitala. Objawy odklejenia się łożyska to: obfite krwawienie z dróg rodnych, nasilający się ból podbrzusza, twardy i tkliwy brzuch, przyspieszone tętno, pojawienie się duszności, osłabienie. Oczekując na karetkę ciężarna kobieta powinna położyć się na lewym boku.
Łożysko przodujące - oznacza, że łożysko usadowione jest zbyt blisko ujścia kanału szyjki macicy. Częściowe lub całkowite przesłonięcie ujścia może powodować plamienia. W tym przypadku bóle brzucha raczej nie występują, co nie oznacza, że sytuację można zbagatelizować. Wystąpienie łożyska przodującego jest częstą przyczyną hospitalizacji oraz porodu przez cesarskie cięcie. Kobieta musi ograniczyć aktywność fizyczną i być pod stałą kontrolą lekarza.
Jeśli na kilka dni przed terminem porodu z dróg rodnych wypłynie gęsty śluz zabarwiony krwią, prawdopodobnie jest to czop śluzowy. Służy do zamknięcia kanału szyjki macicy, aby do rozwijającego się maleństwa nie dotarły z zewnątrz żadne drobnoustroje chorobotwórcze. Odejście czopu śluzowego zwiastuje poród.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze