Krwawienie z odstawienia
URSZULA ROGALSKA • dawno temuKobieta stosująca doustną antykoncepcję hormonalną może zauważyć występowanie krwawienia z odstawienia. W zależności od rodzaju przyjmowania tabletek krwawienie może wystąpić w różnym czasie. Ważne jest zatem dokładne obserwowanie tego zjawiska, gdyż przyjmuje ono różną formę u kobiet.
Znaczenie krwawienia z odstawienia
Tabletki hormonalne to jedne z wysoko zabezpieczających środków antykoncepcyjnych, których zażywanie wymaga od kobiety systematyczności. Najczęściej przy stosowaniu tabletek jednofazowych konieczne jest uwzględnienie przerwy w przyjmowaniu na 7 dni. W zależności od rodzaju tabletek przerwy występują co każde 21–63 dni przyjmowania konkretnej tabletki. Krwawienie z odstawienia nie jest typowym okresem, lecz reakcją organizmu na niedostarczanie mu hormonów blokujących zapłodnienie. Dlatego też dobrze, kiedy krwawienie to się pojawia, bo dzięki temu organizm kobiety otrzymuje mniejszą dawkę hormonów przez całe lata przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Jednakże, dzisiejszy rynek farmaceutyczny produkuje coraz to nowsze, z mniejszą ilością hormonów tabletki, które kobieta może spokojnie zażywać przez wiele lat i odstawić je w momencie planowanej ciąży.
Rodzaje krwawienia z odstawienia
Kobiety systematycznie przyjmujące tabletki antykoncepcyjne przez długi czas mogły zaobserwować u siebie różne rodzaje i nasilenie pojawiającego się krwawienia z odstawienia. Kobiety dopiero rozpoczynające ten rodzaj antykoncepcji powinny uzbroić się w cierpliwość, bo organizm dopiero przyzwyczaja się do ingerencji hormonalnej. Jednakże zarówno w jednym, jak i drugim przypadku ważne jest obserwowanie reakcji swojego organizmu. Zasadniczo do pojawienia się pierwszych objawów krwawienia z odstawienia należy odczekać dzień lub dwa dni przerwy w przyjmowaniu. Jest to zjawisko jak najbardziej naturalne i nierzadko przyjmuje postać jedynie skąpego, delikatnego plamienia, brązowych upławów. Ten niski poziom krwawienia nie wymaga stosowania preparatów silnie wchłaniających, tj. podpaski, tampony. Często w pierwszych krwawieniach wystarczy używać wkładek higienicznych. Z biegiem miesięcy przyjmowania pigułek stabilizują się reakcje organizmu, także w postaci krwawienia. Zazwyczaj następuje ono w określonym już czasie, ze znaną już siłą i natężeniem. Taka forma krwawienia bywa mniej uciążliwa i praktycznie bezbolesna dla kobiet.
Regulowanie krwawienia tabletkami
Doustna hormonalna antykoncepcja ma dużą rzeszę zwolenniczek. Nierzadko kobiety decydują się na ich stosowanie z różnych powodów. Oprócz głównego, jakim jest zabezpieczenie przed nieplanowaną ciążą, pigułki pozwalają kobiecie polepszyć stan skóry, ochronić je przed występowaniem anemii spowodowanej zbyt obfitymi miesiączkami i co dla wielu kobiet ważne, przed silnymi bólami, jakie występują przy miesiączce. Istnieje również dodatkowe zastosowanie tabletek – możliwość skontrolowania występowania krwawienia. Dzieje się tak najczęściej, gdy w długo planowanym urlopie ma pojawić się krwawienie. Wówczas odpowiedni sposób sięgania po tabletki pozwala wydłużyć czas pojawienia się krwawienia z odstawienia lub całkowicie wpłynąć na jego niewystąpienie w wybranym przez siebie czasie. Warto jednak takie sytuacje wykonywać jednorazowo. Przy dłuższej potrzebie należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze