Zobacz jak pielęgnować stopy!
ALICJA • dawno temuW upalne, letnie dni noszenie zabudowanego obuwia grozi odciskami, pęcherzami i opuchlizną. Przewiewne sandałki to jest to, czego potrzebujesz. Jeśli stan twoich stóp pozostawia wiele do życzenia, zabierz się za gruntowną regenerację. I nie chodzi tu wyłącznie o walory estetyczne. Prędzej czy później zniszczone zimą stopy dadzą ci się we znaki i odmówią posłuszeństwa. Jeśli nie chcesz odczuwać bólu i pieczenia przy każdym kroku, zadbaj o zdrowie stóp już dziś.
Kąpiel dla stóp
Zanim przystąpisz do czynności pielęgnacyjnych, pozwól stopom odpocząć i zrelaksować się. Przygotuj im kąpiel do zadań specjalnych czyli taką, jakiej najbardziej potrzebują w tym momencie. Jeśli twoim stopom nic nie dolega i chcesz je zwyczajnie odświeżyć, zanurz je w ciepłej wodzie z kilkoma kroplami olejków eterycznych, które najbardziej lubisz. Gdy dolega ci opuchlizna i uczucie ciężkich nóg, mocz stopy w letniej wodzie z dodatkiem soli. Efekt nawilżenia uzyskasz mocząc nogi w wodzie z dodatkiem oliwy z oliwek. Natomiast w przypadku, gdy skóra twoich stóp potrzebuje regeneracji i dawki substancji odżywczych, dodaj do wody sole z Morza Martwego, które znakomicie regenerują i nawilżają. Dla tych, którym dokucza grzybica stóp lub mają bolesne ranki najlepsza będzie kąpiel z dodatkiem wyciągu z szałwii, pokrzywy, rozmarynu, tymianku lub lawendy, które działają bakterio i grzybobójczo. Mocz stopy nie dłużej niż 10–15 minut. Zbyt długa kąpiel niepotrzebnie rozpulchni i pomarszczy skórę, co sprzyja jej przesuszeniu.
Peeling stóp
Po kąpieli osusz stopy i zabierz się za usuwanie zrogowaciałego naskórka. Grubą i suchą skórę na piętach potraktuj tarką do pedicure. Przypomina duży pilnik, pokryty warstwą papieru ściernego. Specjaliści odradzają pumeksy i metalowe tarki, gdyż łatwo mogą zranić, a poza tym są znakomitym lokum dla bakterii. Jeśli na skórze pięt wystąpiły pęknięcia, ścieraj naskórek wzdłuż ranek. W przypadku głębokich pęknięć, lepiej udać się do salonu na leczniczy pedicure, niż ryzykować powiększenie pęknięć.
Gdy uporasz się z piętami, czas na peeling stóp. Nie tylko usuwa martwy naskórek, ale również poprawia krążenie, niweluje uczucie zmęczenia i odpręża. Co więcej, pozwoli skórze lepiej chłonąć kosmetyki nawilżające. Do zabiegu użyj zwykłego peelingu do ciała. W sytuacji podbramkowej sięgnij do domowej spiżarki — odrobina cukru lub grubo mielona kawa dadzą podobny efekt. Po zabiegu opłucz i osusz stopy miękkim ręcznikiem — nie trzyj skóry, a otul ją ręcznikiem i pozwól wodzie się wchłonąć. Na koniec delikatnie wmasuj w skórę balsam nawilżający. Przesuszone i popękane miejsca pokryj warstwą maści witaminowej (z witaminą A+E), a przestrzeń między palcami, którą opanowała grzybica, posmaruj maścią przeciwgrzybiczą. Codzienne nawilżanie stóp jest kluczowe dla skutecznej ochrony przed urazami. Choć skóra stóp jest gruba i posiada wiele gruczołów potowych, to natura poskąpiła jej gruczołów łojowych, produkujących natłuszczającą warstwę ochronną.
Pielęgnacja paznokci u nóg
Stopy wyglądają już przyzwoicie, czas na wykończenie, czyli pedicure. Skróć płytkę paznokcia za pomocą zaokrąglonych cążek (zapobiegają pękaniu i kruszeniu się paznokcia) na prosto (zaokrąglanie płytki grozi wrastaniem paznokcia). Następnie za pomocą papierowego lub szklanego pilnika wygładź suchą płytkę (nigdy nie piłuj paznokci na mokro, gdyż w ten sposób wystrzępiasz ich strukturę). Bruzdy na paznokciach wygładź przy użyciu polerka. Usuń skórki za pomocą specjalnego preparatu — tak będzie najbezpieczniej. Obcinanie skórek nożyczkami grozi powstaniem dokuczliwych ranek. Namocz skórki w preparacie zmiękczającym, po czym usuń je za pomocą płatka kosmetycznego. Płytkę pomaluj odżywką do paznokci. Na koniec nałóż bezbarwny lakier.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze