Masaż stopami
BEATKA • dawno temuMasaż stopami należy do jednej z najprecyzyjniejszych technik masażu. Masażysta chwyta linę doczepioną do sufitu i jedną nogą wykonuje masaż. Dzięki jednorodnemu, płynnemu ruchowi stopy nacisk na punkty witalne i kanały energetyczne jest silniejszy niż w tradycyjnym masażu. Olejki ziołowe stosowane do masażu oczyszczają organizm z toksyn i odprężają. Żeby masaż przyniósł oczekiwane rezultaty, konieczne jest jego regularne powtarzanie.
Kalaryjski masaż stopami
Padanghata, Chavutti Thirumal, kalaryjski, ajurwedyjski masaż stopami – to różne określenia stosowane w celu nazwania masażu stóp. Tradycja tego rodzaju masażu wywodzi się z południowych Indii. Inspiracją do jego stworzenia była tradycyjna sztuka walki, „Kalarippayat”. Osoby uczące się jej masowali siebie regularnie po to, by zachować kondycję po intensywnym wysiłku fizycznym. Masaże zapobiegają kontuzjom sportowym, odprężają i rozluźniają.
Ajurwedyjski masaż stopami wymaga od terapeuty dużych umiejętności. Osoba masowana leży na macie, a masażysta, trzymając się doczepionej do sufitu liny, balansuje nad jej ciałem i masuje ją jedną stopą. Tego typu zabieg to masaż relaksacyjny – doskonale rozluźnia, jest sposobem na stres, uwalnia z napięcia nawet głębokie partie mięśni.
Przeciwwskazania do masażu to:
- przewlekłe choroby,
- choroby dermatologiczne (czyraki, ropnie, wrzody),
- ciąża i okres laktacji,
- trwanie rekonwalescencji po złamaniach i operacjach chirurgicznych,
- drobna budowa ciała,
- choroby oczu,
- gruźlica.
Kto powinien skorzystać z masażu? Wszyscy, choć w pierwszej kolejności osoby zmagające się na co dzień z dużym stresem, mające stresującą pracę. Masaż doskonale wpływa na mięśnie sportowców, dlatego osoby potrzebujące mocnych i elastycznych mięśni również powinny skorzystać z masażu. Masaż polecany jest też osobom cierpiącym na reumatyzm, artretyzm, problemy z ciśnieniem i problemy z bezsennością. Masowanie stopami wspomaga efekty leczenia kardiologicznego, leczenia cukrzycy, naciągnięcia i problemów ze snem.
Przebieg masażu stopami
Podczas masażu stosuje się pięć pozycji. Pierwsza: leżenie na brzuchu. Druga: podpieranie się na przedramionach. Trzecia: leżenie na boku. Czwarta: leżenie na plecach. Piąta: pozycja virasany. Przed rozpoczęciem masażu należy wykonać masaż głowy oraz nałożyć na ciało olejki do masażu. Masażysta, który zachowuje rytuał związany z masażem, odprawia modlitwę i stosuje techniki ochronne.
Odpowiednio wykonany masaż przynosi wiele zalet. Głównie wzmacnia i uelastycznia ciało. Ponadto pobudza wewnętrzną energię – zwiększa przepływ siły życiowej w kanałach energetycznych. Tajemnicą masażu jest odpowiednia technika ruchu stopą – ruch ma być posuwisty i musi mieć stałe natężenie. Masaż wykonywany jest na nagim ciele. Masażysta musi usunąć przeszkody blokujące przepływ energii życiowej. Najwięcej korzyści przyniesie masaż wykonywany w seriach, regularnie. Dlatego też nie powinno się rezygnować po pierwszym zabiegu. Czas trwania masażu to: 30, 90 lub 159 minut. Zalecane serie: 3-, 7- i 14-dniowa.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze