8 sposobów na zmaksymalizowanie swojej motywacji

9. Czym jest motywacja?Motywacja to stan, który pobudza bądź powstrzymuje człowieka przed wykonaniem poszczególnej czynności. Jest ona tym silniejsza, im większe korzyści płyną z osiągnięcia celu lub wtedy, gdy dążenie do jego realizacji zostało nam narzucone przez drugą osobę (np. w pracy). Istnieją sposoby na to, aby dodatkowo zmaksymalizować własną motywację do działania. Zastanawiasz się jakie?
Zdjęcie ludzi / Shutterstock

9. Czym jest motywacja?
Motywacja to stan, który pobudza bądź powstrzymuje człowieka przed wykonaniem poszczególnej czynności. Jest ona tym silniejsza, im większe korzyści płyną z osiągnięcia celu lub wtedy, gdy dążenie do jego realizacji zostało nam narzucone przez drugą osobę (np. w pracy). Istnieją sposoby na to, aby dodatkowo zmaksymalizować własną motywację do działania. Zastanawiasz się jakie?

8. Określ swój celBez względu na to, czy planujesz zrzucić kilka zbędnych kilogramów, dostać podwyżkę w pracy, czy wykonać zwykłe zlecenie w pracy – konieczne jest dokładne wyznaczenie celu, do którego będziesz dążyć. Dopiero na tej podstawie można określić szczegółowy plan działania.
Zdjęcie autorstwa Hans / CC BY

8. Określ swój cel
Bez względu na to, czy planujesz zrzucić kilka zbędnych kilogramów, dostać podwyżkę w pracy, czy wykonać zwykłe zlecenie w pracy – konieczne jest dokładne wyznaczenie celu, do którego będziesz dążyć. Dopiero na tej podstawie można określić szczegółowy plan działania.

7. Opracuj plan działaniaNic się samo nie wydarzy, a do realizacji planów, założeń czy marzeń konieczne jest wykonywanie sprecyzowanych działań. Jeżeli celem jest redukcja zbędnych kilogramów, to planem działania będzie wdrożenie w życie regularnej aktywności oraz przestrzeganie zasad racjonalnego odżywiania.
Zdjęcie autorstwa Hans / CC BY

7. Opracuj plan działania
Nic się samo nie wydarzy, a do realizacji planów, założeń czy marzeń konieczne jest wykonywanie sprecyzowanych działań. Jeżeli celem jest redukcja zbędnych kilogramów, to planem działania będzie wdrożenie w życie regularnej aktywności oraz przestrzeganie zasad racjonalnego odżywiania.

6. Wyobraź sobie osiągnięciaW momencie, gdy zależy nam na osiągnięciu odległego w czasie celu, pomocna może okazać się jego wizualizacja. Osoba, która oczami wyobraźni widzi swoją zgrabną sylwetkę po roku od momentu rozpoczęcia aktywności fizycznej, ma zdecydowanie większe szanse na utrzymanie motywacji do działania przez cały ten czas na wysokim poziomie.
Zdjęcie autorstwa ImagineCup / CC BY

6. Wyobraź sobie osiągnięcia
W momencie, gdy zależy nam na osiągnięciu odległego w czasie celu, pomocna może okazać się jego wizualizacja. Osoba, która oczami wyobraźni widzi swoją zgrabną sylwetkę po roku od momentu rozpoczęcia aktywności fizycznej, ma zdecydowanie większe szanse na utrzymanie motywacji do działania przez cały ten czas na wysokim poziomie.

5. Podziel zadanie na drobne częściNiekiedy zadanie, które mamy do wykonania po drodze do naszego celu, jest bardzo złożone i może całkowicie wyczerpać naszą motywację do działania. Zdecydowanie łatwiej realizować mniejsze cele, niż skupić się na jednym, dużym zadaniu do wykonania. Z tego względu warto je podzielić na drobne, pojedyncze cele dążące do realizacji całego zadania i opracowywać je stopniowo. Na przykład, lepiej nie narzucać sobie od razu intensywnych ćwiczeń każdego dnia i restrykcyjnej diety. Lepiej będzie, jeżeli zmiany będą wprowadzane stopniowo, np. rozpoczęcie ćwiczeń od 2-3 razy w tygodniu oraz wykluczenie niedozwolonych w zdrowej diecie produktów raz na tydzień.Nie zapominaj o przerwie. Każdy organizm ma ograniczoną wydolność umysłową, jak i fizyczną. Przeciążenie nadmiarem pracy i zadań do wykonania może skutkować znaczącym obniżeniem motywacji do działania, a to z kolei może utrudnić późniejszą realizację celu. To bardzo ważne, aby pomiędzy poszczególnymi etapami wykonywanych przez nas zadań robić odpowiednio długą przerwę.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPicture / CC BY

5. Podziel zadanie na drobne części
Niekiedy zadanie, które mamy do wykonania po drodze do naszego celu, jest bardzo złożone i może całkowicie wyczerpać naszą motywację do działania. Zdecydowanie łatwiej realizować mniejsze cele, niż skupić się na jednym, dużym zadaniu do wykonania. Z tego względu warto je podzielić na drobne, pojedyncze cele dążące do realizacji całego zadania i opracowywać je stopniowo. Na przykład, lepiej nie narzucać sobie od razu intensywnych ćwiczeń każdego dnia i restrykcyjnej diety. Lepiej będzie, jeżeli zmiany będą wprowadzane stopniowo, np. rozpoczęcie ćwiczeń od 2-3 razy w tygodniu oraz wykluczenie niedozwolonych w zdrowej diecie produktów raz na tydzień.Nie zapominaj o przerwie. Każdy organizm ma ograniczoną wydolność umysłową, jak i fizyczną. Przeciążenie nadmiarem pracy i zadań do wykonania może skutkować znaczącym obniżeniem motywacji do działania, a to z kolei może utrudnić późniejszą realizację celu. To bardzo ważne, aby pomiędzy poszczególnymi etapami wykonywanych przez nas zadań robić odpowiednio długą przerwę.

4. Podziel się z innymi swoimi planamiJeżeli zdradzisz przyjaciółce albo rodzinie swoje plany na przyszły rok, to będziesz mieć większą motywację do działania oraz ich realizacji. Wizja niedotrzymania danego słowa może cię uchronić przed sytuacją, w której zrezygnujesz z aktywnego działania w celu osiągnięcia marzeń czy innych celów.
Zdjęcie autorstwa mickyroo / CC BY

4. Podziel się z innymi swoimi planami
Jeżeli zdradzisz przyjaciółce albo rodzinie swoje plany na przyszły rok, to będziesz mieć większą motywację do działania oraz ich realizacji. Wizja niedotrzymania danego słowa może cię uchronić przed sytuacją, w której zrezygnujesz z aktywnego działania w celu osiągnięcia marzeń czy innych celów.

3. Wykorzystaj moment najlepszej wydolności organizmuKażdy z nas w określonej porze dnia dostrzega zwiększoną wydolność umysłową oraz fizyczną organizmu. U jednych jest to poranek, z kolei u pozostałych późny wieczór, a nawet noc. To czas, który warto wykorzystać, bo wtedy zwiększona jest również nasza motywacja do działania.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPicture / CC BY

3. Wykorzystaj moment najlepszej wydolności organizmu
Każdy z nas w określonej porze dnia dostrzega zwiększoną wydolność umysłową oraz fizyczną organizmu. U jednych jest to poranek, z kolei u pozostałych późny wieczór, a nawet noc. To czas, który warto wykorzystać, bo wtedy zwiększona jest również nasza motywacja do działania.

2. Notuj swoje osiągnięcia każdego dniaWarto prowadzić dziennik, w którym notowane są postępy w realizacji wyznaczonych celów. Jeżeli właśnie jesteś na drodze do osiągnięcia wymarzonej sylwetki, to każdego dnia zapisuj, czy wykonałaś określone ćwiczenia fizyczne oraz czy przestrzegałaś zaleceń dotyczących racjonalnego odżywiania.
Zdjęcie autorstwa webvilla / CC BY

2. Notuj swoje osiągnięcia każdego dnia
Warto prowadzić dziennik, w którym notowane są postępy w realizacji wyznaczonych celów. Jeżeli właśnie jesteś na drodze do osiągnięcia wymarzonej sylwetki, to każdego dnia zapisuj, czy wykonałaś określone ćwiczenia fizyczne oraz czy przestrzegałaś zaleceń dotyczących racjonalnego odżywiania.

1. Raz na jakiś czas podsumuj osiągnięciaOd czasu do czasu poświęć trochę uwagi swoim zapiskom i wyciągnij z nich stosowne wnioski. Przykładowo, podsumuj liczbę dni, w czasie których aktywnie dążyłaś do realizacji wyznaczonych celów. W kolejnym miesiącu obiecaj sobie, że zwiększysz częstotliwość działań.
Zdjęcie autorstwa jarmoluk / CC BY

1. Raz na jakiś czas podsumuj osiągnięcia
Od czasu do czasu poświęć trochę uwagi swoim zapiskom i wyciągnij z nich stosowne wnioski. Przykładowo, podsumuj liczbę dni, w czasie których aktywnie dążyłaś do realizacji wyznaczonych celów. W kolejnym miesiącu obiecaj sobie, że zwiększysz częstotliwość działań.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

4 kroki do pięknych dłoni Badania prenatalne Wszystko o miesiączce Mięso i ziemniaki wciąż podstawą polskiego obiadu Sposób na piękne i gładkie włosy Bakteria E.coli Czy bywasz antyspołeczna? Stopy zdradzą prawdę ŹRÓDŁO BIAŁKA W DIECIE Krem do masażu z imbirem Reumo TERAPIA – na stawy i mięśnie Konserwanty. To dlatego czujesz się źle! Czy wiedziałaś, że praca w biurze może być tak ryzykowna?