Jak nie stracić motywacji do ćwiczeń?

10. Magia mądrych wyborówZastąp wyjścia z przyjaciółmi czy rodziną do restauracji, kawiarni lub pubu aktywniejsza formą spędzania czasu – mogą to być wspólne zakupy sprzętu sportowego. Warto zaplanować również wspólną sesję treningową – najlepiej w plenerze. Spędzicie razem czas, zacieśnicie więzy, zaspokoicie swoje społeczne potrzeby, a wasze ciało tylko na tym skorzysta. Tym samym zadbacie również o siebie.
Zdjęcie rodziny / Shutterstock 

10. Magia mądrych wyborów
Zastąp wyjścia z przyjaciółmi czy rodziną do restauracji, kawiarni lub pubu aktywniejsza formą spędzania czasu – mogą to być wspólne zakupy sprzętu sportowego. Warto zaplanować również wspólną sesję treningową – najlepiej w plenerze. Spędzicie razem czas, zacieśnicie więzy, zaspokoicie swoje społeczne potrzeby, a wasze ciało tylko na tym skorzysta. Tym samym zadbacie również o siebie.

9. Przelej myśli na papierWypisanie własnych celów sprawia, że zmuszamy się do ich konkretyzacji. Jest nam również łatwiej ustalić ich hierarchię, by później działać według jasno określonego planu. Zaczynamy zdawać sobie sprawę z tego, czego naprawdę chcemy, a później przypominać sobie o tym, gdy inne rzeczy próbują przesłonić nam sens podejmowanego wysiłku. Dobrze mieć wówczas taką listę przy sobie. Możemy ją zapisać w podręcznym kalendarzu, specjalnym notesie, przygotować amatorską grafikę i wstawić ją na tapetę osobistego komputera lub umieścić w telefonie komórkowym. Ważne, by była dla nas łatwo dostępna.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

9. Przelej myśli na papier
Wypisanie własnych celów sprawia, że zmuszamy się do ich konkretyzacji. Jest nam również łatwiej ustalić ich hierarchię, by później działać według jasno określonego planu. Zaczynamy zdawać sobie sprawę z tego, czego naprawdę chcemy, a później przypominać sobie o tym, gdy inne rzeczy próbują przesłonić nam sens podejmowanego wysiłku. Dobrze mieć wówczas taką listę przy sobie. Możemy ją zapisać w podręcznym kalendarzu, specjalnym notesie, przygotować amatorską grafikę i wstawić ją na tapetę osobistego komputera lub umieścić w telefonie komórkowym. Ważne, by była dla nas łatwo dostępna.

8. Daj się zrozumiećPowiedz innym o swoich zamierzeniach. Jeśli będą wiedzieli, do czego dążysz, łatwiej będzie im cię wspierać. Znajomi nie będą również prowokować sytuacji, w której mógłbyś się czuć skrępowany. Bliskie ci osoby zapewne udzielą stosownego wsparcia. Osobom nieprzychylnym udowodnisz, co potrafisz.
Zdjęcie autorstwa David Goehring / CC BY

8. Daj się zrozumieć
Powiedz innym o swoich zamierzeniach. Jeśli będą wiedzieli, do czego dążysz, łatwiej będzie im cię wspierać. Znajomi nie będą również prowokować sytuacji, w której mógłbyś się czuć skrępowany. Bliskie ci osoby zapewne udzielą stosownego wsparcia. Osobom nieprzychylnym udowodnisz, co potrafisz.

7. Nie kopiujKażdy z nas ma swoje indywidualne predyspozycje i możliwości. Realizujemy różne zadania we właściwym dla siebie czasie i to jest dobre. Tymczasem kopiowanie cudzych celów nie jest efektywne. Jeśli chcemy się z kimś porównywać (również z gwiazdą filmową), musimy pamiętać, że prawdopodobnie wypadłoby ono zupełnie inaczej, gdybyśmy startowali z tego samego pułapu.
Zdjęcie kobiet / Shutterstock

7. Nie kopiuj
Każdy z nas ma swoje indywidualne predyspozycje i możliwości. Realizujemy różne zadania we właściwym dla siebie czasie i to jest dobre. Tymczasem kopiowanie cudzych celów nie jest efektywne. Jeśli chcemy się z kimś porównywać (również z gwiazdą filmową), musimy pamiętać, że prawdopodobnie wypadłoby ono zupełnie inaczej, gdybyśmy startowali z tego samego pułapu.

6. Dąż do perfekcji – nie bądź perfekcjonistąDążenie do perfekcji pozwala odnosić większe sukcesy. Oczekiwanie ideału sprawia, że wystawiamy się na porażkę. Każdy popełnia błędy. Różnica polega na tym, jak je traktujesz. Możesz się z nich wiele nauczyć lub zablokować w dalszym działaniu.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

6. Dąż do perfekcji – nie bądź perfekcjonistą
Dążenie do perfekcji pozwala odnosić większe sukcesy. Oczekiwanie ideału sprawia, że wystawiamy się na porażkę. Każdy popełnia błędy. Różnica polega na tym, jak je traktujesz. Możesz się z nich wiele nauczyć lub zablokować w dalszym działaniu.

5. Zaprzyjaźnij się ze swoim celemJeśli twój cel ma charakter wizualny, spróbuj się z nim oswoić w praktyce. Niektórzy podejmują aktywność fizyczną, by wyglądać atrakcyjnie latem i czuć się dobrze w wymarzonej stylizacji. Może to być sukienka, obcisła koszulka czy strój kąpielowy. Dwa ostatnie – również w wypadku mężczyzn. Noszenie ich w czasie wolnym po domu pozwala sprawić, że cel staje się dla nas realny. Przyzwyczajamy się do myśli, jak będziemy prezentować się innym. Dodatkowo widzimy, nad czym warto popracować, by efekt, który chcemy osiągnąć leżał w zasięgu naszej ręki.
Zdjęcie autorstwa Rob / CC BY

5. Zaprzyjaźnij się ze swoim celem
Jeśli twój cel ma charakter wizualny, spróbuj się z nim oswoić w praktyce. Niektórzy podejmują aktywność fizyczną, by wyglądać atrakcyjnie latem i czuć się dobrze w wymarzonej stylizacji. Może to być sukienka, obcisła koszulka czy strój kąpielowy. Dwa ostatnie – również w wypadku mężczyzn. Noszenie ich w czasie wolnym po domu pozwala sprawić, że cel staje się dla nas realny. Przyzwyczajamy się do myśli, jak będziemy prezentować się innym. Dodatkowo widzimy, nad czym warto popracować, by efekt, który chcemy osiągnąć leżał w zasięgu naszej ręki.

4. Naturalnie zdrowiGdy natura daje nam to, co w niej najlepsze – czerpmy z niej pełnymi garściami. Sezonowe warzywa i owoce mogą dostarczyć nam mnóstwa witamin i składników mineralnych, które pozwolą zadbać o linię. Pamiętajmy, że szczupłe ciało wygląda tylko wtedy pięknie, kiedy jest również zdrowe. Brak określonych składników może obniżyć nastrój oraz osłabia organizm, co uwidacznia się również w tym, z jakim nastawieniem podchodzimy do ćwiczeń. Z drugiej strony, kiedy dbamy o zachowanie zrównoważonej diety – dostarczamy sobie naturalnych „motywatorów”. Jeśli trzeba, można sięgnąć po przemyślaną suplementację.
Zdjęcie autorstwa totoley99 / CC BY

4. Naturalnie zdrowi
Gdy natura daje nam to, co w niej najlepsze – czerpmy z niej pełnymi garściami. Sezonowe warzywa i owoce mogą dostarczyć nam mnóstwa witamin i składników mineralnych, które pozwolą zadbać o linię. Pamiętajmy, że szczupłe ciało wygląda tylko wtedy pięknie, kiedy jest również zdrowe. Brak określonych składników może obniżyć nastrój oraz osłabia organizm, co uwidacznia się również w tym, z jakim nastawieniem podchodzimy do ćwiczeń. Z drugiej strony, kiedy dbamy o zachowanie zrównoważonej diety – dostarczamy sobie naturalnych „motywatorów”. Jeśli trzeba, można sięgnąć po przemyślaną suplementację.

3. Przyzwyczajenie, które pozwala wytrwaćDziałanie zgodnie z określonym planem i jego kontynuacja pozwalają wytworzyć sieć odpowiednich nawyków. Z czasem rzeczy, do których musieliśmy się zmuszać stają się elementem naszej codziennej rutyny. Czujemy się bezpiecznie, powtarzając określone czynności, które przynoszą pozytywny efekt.
Zdjęcie autorstwa Pete / CC BY

3. Przyzwyczajenie, które pozwala wytrwać
Działanie zgodnie z określonym planem i jego kontynuacja pozwalają wytworzyć sieć odpowiednich nawyków. Z czasem rzeczy, do których musieliśmy się zmuszać stają się elementem naszej codziennej rutyny. Czujemy się bezpiecznie, powtarzając określone czynności, które przynoszą pozytywny efekt.

2. Odrobina kolorytuBy nie ulec znużeniu, warto co jakiś czas oceniać wyniki naszych działań i jeśli osiągniemy to, co założyliśmy, wytyczyć sobie kolejny cel. Może to być zwiększenie czasu poświęcanego na trening w ciągu tygodnia bądź nauka nowych umiejętności. Nie stójmy za długo w miejscu, bo wtedy i tak się cofamy. W końcu cały świat idzie naprzód.
Zdjęcie autorstwa Jez Nicholson / CC BY

2. Odrobina kolorytu
By nie ulec znużeniu, warto co jakiś czas oceniać wyniki naszych działań i jeśli osiągniemy to, co założyliśmy, wytyczyć sobie kolejny cel. Może to być zwiększenie czasu poświęcanego na trening w ciągu tygodnia bądź nauka nowych umiejętności. Nie stójmy za długo w miejscu, bo wtedy i tak się cofamy. W końcu cały świat idzie naprzód.

1. Metoda marchewkiDoceń siebie, kiedy rzeczywiście ci się to należy. Gdy jesteś „grzeczną dziewczynką” lub „grzecznym chłopcem” i ćwiczysz wytrwale zgodnie z planem, warto dać sobie coś w nagrodę. To buduje pozytywne skojarzenia oraz daje przeświadczenie, że naprawdę warto. Cele powinny być osiągalne i – przede wszystkim – zdrowe oraz wspierać twoje dotychczasowe działania. Niech to będzie nowe ubranie, wycieczka, relaksacyjny masaż. Unikaj natomiast nagradzania siebie jedzeniem. Naprawdę jest wiele innych, równie dobrych rzeczy.
Zdjęcie autorstwa rhythmuswege / CC BY

1. Metoda marchewki
Doceń siebie, kiedy rzeczywiście ci się to należy. Gdy jesteś „grzeczną dziewczynką” lub „grzecznym chłopcem” i ćwiczysz wytrwale zgodnie z planem, warto dać sobie coś w nagrodę. To buduje pozytywne skojarzenia oraz daje przeświadczenie, że naprawdę warto. Cele powinny być osiągalne i – przede wszystkim – zdrowe oraz wspierać twoje dotychczasowe działania. Niech to będzie nowe ubranie, wycieczka, relaksacyjny masaż. Unikaj natomiast nagradzania siebie jedzeniem. Naprawdę jest wiele innych, równie dobrych rzeczy.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Ciało rozwiązane Ćwiczenia relaksacyjne w pracy - oczy Gdy w nosie sucho... Co jeść, aby przeżyć atak serca? Cztery powody, dla których warto ćwiczyć pilates Co ci chce powiedzieć twoje ciało Zioła moczopędne Miłośniczko czosnku! Zobacz, jak skutecznie pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust! Jak zlikwidować szparę między zębami? Wysiłkowe nietrzymanie moczu Kobiece kłamstwa w gabinecie lekarskim Oczyszczanie twarzy