Skręcenie a zwichnięcie
ALICJA • dawno temuMaszerując chodnikiem w butach na wysokim obcasie o potknięcie nietrudno, zwłaszcza po zimie, kiedy stopniały lód odsłonił liczne dziury. Jeśli w wyniku urazu staw skokowy zaczyna puchnąć, a narastający ból staje się nie do zniesienia, niezwłocznie udaj się do lekarza. Mogło dojść do skręcenia lub, co gorsza, do zwichnięcia stawu. Jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku takich obrażeń?
Skręcenie kostki
Skręcenie najczęściej dotyczy kostki. W wyniku wykrzywienia stawu naciągamy lub nadrywamy więzadła, a niekiedy uszkadzamy torebkę stawową. W konsekwencji pojawia się opuchlizna, a wszelkim próbom poruszania stopą towarzyszy ból. W okolicy urazu może pojawić się siniak. Jak sobie pomóc?
Przede wszystkim staraj się nie ruszać stopą. Do obolałej kostki przyłóż lód lub okłady z wody z octem. Gdy opuchlizna zmniejszy się, załóż na kostkę bandaż elastyczny. Jeśli w ciągu najbliższych dni nie zauważysz poprawy udaj się do lekarza.
Zwichnięcie stawu skokowego
To bardziej niebezpieczny uraz od skręcenia, gdyż dochodzi do przemieszczenia kości stawu, a niekiedy do rozerwania torebki tworzącej staw oraz więzadeł. Można go odróżnić od skręcenia silniejszym bólem, który praktycznie uniemożliwia poruszanie kończyną. W przypadku zwichnięcia należy jak najszybciej udać się do lekarza, który nastawi kości oraz założy gips unieruchamiający staw. W nielicznych przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna. W trakcie transportu do lekarza unieruchom nogę.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze