Energetyczne drinki działają jak kokaina
REDAKCJA • dawno temuSpożywanie napojów zawierających jednocześnie alkohol i kofeinę powoduje długotrwałe zmiany neurochemiczne w mózgu i upośledza funkcjonowanie układu nagrody – czytamy na łamach czasopism „Alcohol” i „PLOS ONE”.
Naukowcy z Uniwersytetu Purdue (USA) w badaniach na myszach wykazali, że alkohol w połączeniu z kofeiną (napojami energetycznymi) wywołuje u „nastoletnich” gryzoni objawy przypominające te po zażyciu kokainy. Modyfikuje także procesy neurochemiczne w ich mózgach w taki sposób, że zwierzęta stają się mniej wrażliwe na używki — w związku z czym w wieku dorosłym sięgają po nie w większych ilościach.
Badacze podawali dojrzewającym myszom kofeinę oraz mieszanki alkoholu z kofeiną. Obserwowali, jak wpłynie to na ich tendencję do spożywania alkoholu lub sacharyny (sztucznego słodzika) w wieku dorosłym.
Okazało się, że gryzonie, które w młodzieńczym okresie konsumowały produkty o różnej zawartości kofeiny, nie były bardziej narażone na uzależnienie od alkoholu niż inne zwierzęta.
Jednak myszy, które otrzymywały na wczesnym etapie życia energetyczne drinki (mieszanki alkoholu i kofeiny), zaczynały zdradzać skłonności do nasilonego stosowania używek.
Napoje zawierające alkohol i kofeinę sprawiały, że zwierzęta stawały się bardziej pobudzone, a w ich organizmach wzrastał poziom białka DeltaFosB – zupełnie jak po zażyciu kokainy. W wieku dorosłym gryzonie były mniej wrażliwe na wszelkie środki aktywujące układ nagrody w mózgu (np. sacharynę), ale to tylko pchało je w stronę nadmiernego stosowania używek.
— W ich mózgach zaszły zmiany, które sprawiały, że w wieku dorosłym były bardziej skłonne do nadużywania substancji dających przyjemność – komentuje jeden z badaczy Richard van Rijn.
Van Rijn w najbliższym czasie chce przyjrzeć się bliżej działaniu innej substancji – etylofenidatu, pochodnej środka wykorzystywanego w leczeniu ADHD.(PAP)
ooo/ agt/
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze