Olejki eteryczne i ich zdrowotne właściwości
MARICRUZ • dawno temuAromaterapia znana jest jako jedna z najlepszych metod relaksacji. Stosowana jest jednak nie tylko w celu odprężenia i odpoczynku w miłej atmosferze, ale także w leczeniu wielu dolegliwości i schorzeń. Olejki eteryczne mają bowiem wiele zdrowotnych właściwości. Wdychanie ich zapachów łagodzi bóle i wprawia w pozytywny nastrój. Które olejki zapachowe są najbardziej korzystne dla naszego samopoczucia fizycznego i psychicznego?
Olejek eukaliptusowy
Olejek z liści drzewa eukaliptusowego ma działanie przeciwbakteryjne; najczęściej stosowany jest przy schorzeniach górnych dróg oddechowych. Udrażnia zatoki i ułatwia oddychanie. Ponadto, wzmacnia układ odpornościowy.
Olejek cytrynowy
Olejek z cytrynowej skórki wspaniale odświeża powietrze i wspomaga oddychanie. Dodatkowo sprzyja dolegliwościom ze strony układu krążenia, wzmacnia też układ nerwowy.
Olejek miętowy
Liście mięty pieprzowej, które sa zawarte w olejku, sprzyjają układowi pokarmowemu. Dzięki pomocy udzielonej wątrobie w produkcji żółci, trawienie przebiega dużo sprawniej.
Olejek cedrowy
Olejek z drewna cedru wirgińskiego podobnie jak większość olejków eterycznych wspomaga układ oddechowy. Cedr sprzyja także leczeniu schorzeń dróg moczowych, a także, gdy mamy kłopoty skórne, np. łupież czy trądzik. Olejek cedrowy pozytywnie wpływa także na stan psychiczny.
Olejek paczulowy
Olejek z tej azjatyckiej rośliny ma działanie bakteriobójcze i uspokajające. Paczula bywa stosowana w okładach na rany.
Olejek sosnowy
Specyficzny zapach sosny kojarzy nam się przede wszystkim z grudniowymi świętami. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by poczuć woń drzewa sosnowego w środku roku. Tym bardziej, że aromat sosny wpływa pozytywnie na nasze zdrowie, m.in. gdy kaszlemy (ma działanie wyksztuśne), potrzebujemy rozkurczenia lub złagodzenia bólów reumatycznych.
To tylko niektóre z wielu olejków eterycznych, które możemy zakupić w celu podreperowania naszego zdrowia domowymi sposobami. Przy stosowaniu aromaterapii należy pamiętać o umiarze — zbyt intensywna woń może prowadzić do osłabienia i zamroczenia. Olejki najlepiej stosować jako dodatek do kominków zapachowych lub nawilżaczy powietrza, a także w inhalacjach i kąpielach.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze