Zdrowotne i kosmetyczne właściwości olejku lawendowego. Zobacz, w jaki sposób korzystać z olejku
JOANNA KOBYLAŃSKA • dawno temu • 2 komentarzeOlejek lawendowy od wieków słynie ze swoich wszechstronnych właściwości zdrowotnych. Jego zapach skutecznie koi podczas aromatycznych kąpieli czy inhalacji, a także pomaga w zasypianiu. Olejek lawendowy świetnie sprawdzi się także w przypadku trądziku oraz łuszczycy. Jeśli jesteś ciekawa, jak jeszcze wykorzystać ten drogocenny olejek eteryczny, przeczytaj poniższy tekst.
Na pewno doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że olejek lawendowy może być dodawany do mydeł, żeli, balsamów oraz kremów. Jeśli lubisz intensywny aromat lawendy, na pewno przypadnie ci do gustu olejek wytworzony z jej kwiatów. Olejek lawendowy jest jednym z najłagodniejszych olejków, więc możesz go stosować bezpośrednio na skórę, ale dla pewności przeprowadź wcześniej próbę uczuleniową.
Olejek lawendowy i zdrowotne działanie
Szerokie zastosowanie olejku lawendowego sprawia, że coraz częściej wykorzystywany jest w domowym leczeniu. Podawany doustnie wpływa pozytywnie na przewód pokarmowy, natomiast jego opary skutecznie walczą z pneumokokami oraz paciorkowcami. Olejek lawendowy możesz wcierać w miejsce występowania bólu mięśniowego, stawowego oraz przy zapaleniu korzonków. Śmiało stosuj olejek do inhalacji przy uciążliwym katarze, czy zapaleniu płuc. Nacieranie gardła lawendowym ekstraktem pozwoli na złagodzenie skutków kaszlu. Jeśli zmieszasz olejek lawendowy razem z olejem migdałowym (ewentualnie oliwą z oliwek), uzyskasz wspaniałą miksturę do masażu poprawiającego krążenie.
Olejek lawendowy na dobry sen
Jeśli borykasz się z wieloma dolegliwościami, które powodują, że nie możesz spokojnie zasnąć, wypróbuj olejku lawendowego. Jego główny składnik, czyli linalol, obniża nadaktywność ośrodkowego układu – wystarczy, że pipetą zaaplikujesz kilka kropli olejku na poduszkę. Wyciąg z lawendy świetnie sprawdzi się także na złagodzenie nerwowości i poprawę samopoczucia. Przyjemny aromat pozwala na koncentrację i pomaga w nauce czy relaksie. Doskonałym pomysłem może się okazać aromatyczna kąpiel z dodatkiem olejku lawendowego – wystarczy dolać do ciepłej wody 15 kropli olejku.
Olejek lawendowy dla skóry i paznokci
W przypadku zastosowania olejku lawendowego w kosmetyce, fantastycznie sprawdzi się przy różnych problemach ze skórą. Ma właściwości antybakteryjne, dlatego skutecznie niweluje kłopotliwe krostki i zmiany trądzikowe oraz obniża produkcję sebum. Wykorzystaj olejek lawendowy do pielęgnacji dłoni i paznokci – podgrzej oliwę z oliwek z domieszką kilku kropli wyciągu. W jeszcze ciepłej miksturze zanurz swoje dłonie na około 10 minut, a czynność powtarzaj przynajmniej 2 razy w tygodniu. Jeśli jesteś fanką domowych maseczek na twarz, pomyśl o przygotowaniu maski z olejkiem lawendowym. Wystarczy, że zalejesz wrzątkiem suszone kwiaty lawendy, które zostawisz do wystygnięcia. Następnie dodaj łyżkę mąki albo glinki kosmetycznej i taką mieszankę nałożysz na oczyszczoną skórę twarzy, a po 20 minutach zmyjesz letnią wodą. Jak widzisz, olejku lawendowego i suszu z lawendy możesz używać praktycznie w każdej odsłonie.
Olejek lawendowy dla lepszej kondycji włosów
Borykasz się przetłuszczającymi się włosami? Olejek lawendowy jak najbardziej pomoże ci w walce z łojotokiem skóry głowy. Zaaplikowany bezpośrednio na skórę polepszy i przyspieszy porost włosów, a także zapobiegnie ich wypadaniu. Załagodzi stany zapalne, w tym nadmierne przetłuszczanie się włosów – w tym celu stosuj olejek lawendowy w formie wcierki. Możesz stosować go solo lub w połączeniu z innym olejem. Wcieraj miksturę z lawendą co najmniej na godzinę przed myciem włosów.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze