Skóra łojotokowa
KAROLINA • dawno temuSkóra, podobnie jak inne elementy ludzkiego ciała, może zapadać na różnego rodzaju choroby. Jedne są bardziej dotkliwe, jak na przykład łuszczyca, podczas gdy objawy innych mniej przeszkadzają nam w codziennym życiu. Poza tym niektóre z nich leczy się w szybki sposób, drugie wymagają długotrwałej i dokładnej kuracji. Choroby skóry podzielić można także na inne grupy. Elementem pozwalającym wprowadzić klasyfikację jest tutaj możliwość zatuszowania objawów schorzenia. Często bowiem dochodzi do tego, że obok leczenia danej choroby należy wprowadzić terapię związaną z kompleksami, jakie jej towarzyszą. I tak, mniejsze znaczenie ma tutaj grzybica paznokci niż trądzik różowaty i towarzyszące mu niedoskonałości pojawiające się na skórze twarzy. Źródłem wielu kompleksów jest skóra łojotokowa. Czym ona jest i w jaki sposób ją rozpoznać? Jak powinien być pielęgnowany ten rodzaj cery? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule. Czas pozbyć się wszelkich kompleksów!
Co to jest łojotok?
Cera łojotokowa, jak sama nazwa wskazuje, związana jest przede wszystkim z nadprodukcją naturalnego łoju, jednak znacznie większą niż ta, z którą mamy do czynienia w przypadku skóry tłustej. Częstokroć określenie to jest używane w odniesieniu do trądziku czy też łojotokowego zapalenia skóry. Jednakże łojotok jest tylko objawem wskazanych schorzeń. Nierzadko zauważyć można, że skóra na czole, nosie i brodzie przybiera żółty odcień i łuszczy się. Przyczyn łojotoku może być wiele. Po pierwsze może on pojawiać się jako jeden z objawów towarzyszących innym chorobom. Po drugie wiązać go należy ze zmianami hormonalnymi w czasie dojrzewania, a także menopauzy czy też niewłaściwą dietą. Objawy łojotokumogą również wystąpić, gdy zapadniemy na schorzenia związane z przemianą materii. Co jednak możemy zrobić, by pozbyć się łojotoku skóry twarzy? Przeczytaj dalszą część artykułu, a wszystko stanie się jasne.
Pielęgnacja skóry łojotokowej
Odpowiadając na pytanie, jak leczyć łojotok, wskazać trzeba przede wszystkim na metody związane z usunięciem przyczyny jego powstania. Jeżeli zatem mamy do czynienia z zaburzeniami hormonalnymi, po konsultacji powinnyśmy rozpocząć właściwą kurację. Oprócz tego istnieje szereg czynników wspomagających takie działania. Warto jest sięgnąć po kosmetyki szczególnie zalecane dla tego rodzaju skóry. Dzięki zawartym w nim substancjom nadmiar sebum zostanie wchłonięty, a gruczoły nie będą produkować jeszcze większej jego ilości. Jest to niezwykle ważny czynnik, na jaki należy zwrócić szczególną uwagę. Chodzi przede wszystkim o to, żeby zbytnio wysuszając cerę, nie sprawić, by wydzielała ona jeszcze więcej łoju. Dlatego też należy zrezygnować z różnego rodzaju tradycyjnych preparatów do mycia twarzy na rzecz pianek specjalnie przeznaczonych dla cery łojotokowej. Stosowanie kremów z tej serii również pozwoli nam przywrócić naturalną równowagę cery. W trakcie robienia makijażu należy także wybierać produkty lekkie, które nie będą zatykać porów skóry, ponieważ jest to czynnik prowadzący do powstawania krost i zaskórników. Warto również zadbać, by w naszej diecie znalazły się produkty bogate w witaminy A, E i C.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze