Kosmetyki do skóry wrażliwej
MARGERITA • dawno temuSkóra wrażliwa to nie tylko ta sucha i odwodniona. Wrażliwa może być też skóra tłusta, naczynkowa i starzejąca się. Ten typ skóry jest bardzo wymagający i trudny w pielęgnacji. Jej cechą charakterystyczną jest skłonność do alergii, popękane naczynka, zaczerwienienia po zmianie temperatury lub po zastosowanych kremach czy preparatach do pielęgnacji twarzy. Zatem jakie kosmetyki do skóry wrażliwej należy stosować, aby zapobiegać podrażnieniom?
Przyczyną skóry wrażliwej najczęściej są skłonności genetyczne lub brak właściwej pielęgnacji. Taką delikatną skórę zazwyczaj uczulają kosmetyki perfumowane i kolorowe, które w swoim składzie zawierają kompozycje zapachowe, konserwanty i barwniki, metale ciężkie, a dokładniej kwasy owocowe, retinol i alkohol. Skóra wrażliwa na takie kosmetyki bardzo często reaguje dokuczliwym pieczeniem, swędzeniem, pojawieniem się czerwonych plam oraz złuszczaniem się naskórka.
Pielęgnacja skóry wrażliwej
Kosmetyki do skóry wrażliwej powinny być hipoalergiczne, czyli przeciwalergiczne i testowane dermatologicznie, aby uchronić cerę przed podrażnieniami. Dlatego po zakup kosmetyków lepiej udać się do apteki lub sięgać po kosmetyki naturalne niż kupować popularne preparaty w drogerii. Kosmetyki do cery wrażliwej, czyli kosmetyki hipoalergiczne, zazwyczaj są bezzapachowe i pozbawione sztucznych barwników czy konserwantów. Niezależnie, czy twoja skóra jest sucha, tłusta czy mieszana, ale jeśli jest wrażliwa to wybieraj serum, krem lub żel bogaty w mieszankę substancji czynnych i z wyciągiem z rumianku. W składzie kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry wrażliwej najczęściej znajdują się witaminy, kiełki pszenicy, morskie algi, zielona glinka, ekstrakt z nasion lnu, aloes, wyciąg z kwiatów lipy, siemienia lnianego i arniki, olej z ogórecznika, wyciąg z nagietka, pantenol (prowitamina B5), olej ze słodkich migdałów, allantoina i inne. Takie serum do cery wrażliwej natychmiast zadziała łagodząco na podrażnienia. Można je stosować jako preparat do pielęgnacji skóry twarzy na dzień i na noc, a dzięki temu twoja skóra będzie dobrze chroniona i odzyska zdrowy koloryt.
Krem do twarzy powinien być stosowany przy wrażliwej skórze suchej i odwodnionej. Taki kosmetyk zawiera wiele składników nawilżających iczynne substancje natłuszczające, np. ceramidy i peptydy. Krem stosuj na oczyszczoną skórę na noc lub pod makijaż. Jeśli chcesz zapewnić swojej skórze kompleksową pielęgnację, to każdy kosmetyk, czyli krem na dzień, na noc i krem pod oczy zawsze wybieraj z jednej firmy i z tej samej linii.
W celu uzupełnienia pielęgnacji cery wrażliwej stosuj maseczki nawilżające. Dzięki swoim właściwościom przywrócą twojej skórze równowagę hydrolipidową, doskonale nawilżą i delikatnie natłuszczą. Pamiętaj, aby nie stosować maseczek typu peel-of, bo po zastygnięciu przybierają formę gumowej maski i ich usuwanie może wywołać silne podrażnienie.
Demakijaż cery wrażliwej
Skóra wrażliwa nie toleruje mydeł. Kosmetyki takie mają odczyn zasadowy i niszczą delikatny płaszcz lipidowy skóry, wysuszają i wywołują podrażnienia. Do codziennej toalety należy używać żeli i płynów micelarnych lub delikatnych mleczek hipoalergicznych, które mają kwaśne pH i nie powodują podrażnień. Skuteczny demakijaż również możesz wykonać używając tłustego mleka, jogurtu naturalnego czy roztworu z gliceryny z dodatkiem wody różanej. Nigdy nie kładź się spać z nieusuniętym makijażem, bo takim działaniem możesz wywołać zapalenie skóry. Podczas mycia skóry nigdy jej nie pocieraj, do jej osuszania używaj miękkiego ręcznika.
W twoim przypadku peelingi wykonuj bardzo rzadko. W zupełności wystarczy, jeśli zrobisz go raz w miesiącu i zastosujesz peeling drobnoziarnisty lub enzymatyczny.
Aby pod makijażem zamaskować przebarwienia lub popękane naczynka, zaopatrz się w zielony korektor do twarzy, który doskonale maskuje wszelkie zaczerwienienia.
Jeśli na twojej skórze wystąpi silna reakcja alergiczna, natychmiast odstaw wszystkie kosmetyki. W przypadku, gdyby nie ustępowała i skóra nadal piekła lub swędziała skontaktuj się z lekarzem dermatologiem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze