Olejki zapachowe
KAROLINA • dawno temuWęch jest jednym ze zmysłów składających się na naszą umiejętność wyczuwania zagrożenia, a w konsekwencji świadczy o zdolności do przetrwania. To on ułatwia nam komunikowanie się ze światem zewnętrznym. O tym, jak duże ma znaczenie dla naszego samopoczucia, przekonujemy się w czasie poddawania się aromaterapii, która opiera się na olejkach eterycznych działających kojąco i relaksująco na nasze ciało i umysł. Wystarczy wspomnieć, że niemal wszystkie kupowane przez nas produkty (nie tylko kosmetyczne, ale i żywnościowe) wzbogacane są o składniki doskonalące ich zapach. Chyba każda kobieta zdaje sobie sprawę z tego, jak zapach perfum ukochanej kobiety działa na mężczyznę. Jeżeli chciałabyś dowiedzieć się czegoś więcej o olejkach zapachowych, przeczytaj poniższy artykuł.
Właściwości olejków eterycznych
Pozyskiwanie olejków zapachowych i ich wykorzystywanie w różnorodnych dziedzinach życia nie jest wynalazkiem współczesności. Już w starożytności zauważono, że z niektórych wysuszonych albo świeżych roślin wydobyć można esencje zapachowe. Z czasem poznano ich różnorodne właściwości i zaczęto je stosować nie tylko jako substancje oddziałujące na zmysły w kosmetyce, lecz również w gastronomi i medycynie naturalnej. Również dziś możemy spotkać się z szerokim zastosowaniem olejków eterycznych i choć część z nich zastępowana jest sztucznymi odpowiednikami, to jednak nie są one w stanie dorównać ich naturalnym odpowiednikom.
Naturalne olejki zapachowe posiadają różne właściwości, które uzależnione są od gatunku rośliny, z jakiej zostały pozyskane. Część z nich jest łączona w mieszanki, dzięki czemu zwiększa się ich działanie. Warto wiedzieć, że właściwości olejków eterycznych są różnorodne. Okazuje się, że świetnym sposobem na złagodzenie mdłości podczas jazdy samochodem, jest wykorzystanie olejku imbirowego. Jeżeli natomiast ciągle dokucza ci ból głowy albo zęba lub też nie możesz pozbyć się uciążliwych much, do kominka wlej kilka kropel olejku goździkowego. Jesień to czas, w którym bardzo łatwo się przeziębić – powrót do zdrowia przyspieszy i ułatwi olejek eteryczny pozyskiwany z eukaliptusa, który nie tylko złagodzi grypę, lecz również zdezynfekuje drogi oddechowe. Jak łatwo to zaobserwować olejkom aromatycznym przypisuje się wiele zaskakujących właściwości. A jaki wpływ wywierają na naszą urodę?
Olejki eteryczne w kosmetyce
Ten, kto choć raz próbował wykonać domowy krem do twarzy lub balsam do ust, bez wątpienia sięgnął po ulubiony olejek zapachowy. Są one obecne także w niemal wszystkich kupowanych przez nas kosmetykach, nie wspominając już o perfumach i wodach toaletowych. To także nieodzowne elementy składające się na aromaterapię. Jednakże pozytywnie działają nie tylko na nasz zmysł węchu. Okazuje się bowiem, że część z nich posiada właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze i antyseptyczne, co wykorzystuje się podczas produkcji kosmetyków do pielęgnacji skóry wrażliwej albo trądzikowej. Świetnie sprawdzają się także w walce ze świerzbem i grzybicą skóry. Inne z kolei łagodzą i uspokajają podrażnioną cerę.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze