Suplementy najlepsze dla zdrowia

9. Probiotyki, czyli przyjazne bakterieProbiotyki zawierają żywe organizmy, głównie bakterie i jeden rodzaj drożdży. Podobne dobroczynne bakterie znajdują się w jelitach i wspomagają trawienie. Suplementy zażywa się w leczeniu problemów żołądkowo-jelitowych oraz w celu poprawienia ogólnego procesu trawiennego. Pewne typy probiotyków mogą pomóc w przypadku biegunki lub zespołu jelita drażliwego. Możesz śmiało dodawać je do jogurtu.
Zdjęcie autorstwa Rainer Zenz / CC BY

9. Probiotyki, czyli przyjazne bakterie
Probiotyki zawierają żywe organizmy, głównie bakterie i jeden rodzaj drożdży. Podobne dobroczynne bakterie znajdują się w jelitach i wspomagają trawienie. Suplementy zażywa się w leczeniu problemów żołądkowo-jelitowych oraz w celu poprawienia ogólnego procesu trawiennego. Pewne typy probiotyków mogą pomóc w przypadku biegunki lub zespołu jelita drażliwego. Możesz śmiało dodawać je do jogurtu.

8. Lukrecja deglicyryzowana (DGL) - ulga w przypadku zgagiLukrecja jest znana od dawna jako składnik leczący objawy niestrawności, takie jak zgaga czy cofanie się kwasów żołądkowych. Nie zostało to jednak potwierdzone naukowo. W czystej formie lukrecja ma również skutki uboczne, np. przyczynia się do nadciśnienia u niektórych osób. Lukrecja deglicyryzowana nie wykazuje już tych negatywnych skutków, w wyniku usunięcia jednego ze składników. Jednak kobiety w ciąży nie powinny zażywać DGL czy innych suplementów bez konsultacji z lekarzem.
Zdjęcie autorstwa gokalpiscan / CC BY

8. Lukrecja deglicyryzowana (DGL) - ulga w przypadku zgagi
Lukrecja jest znana od dawna jako składnik leczący objawy niestrawności, takie jak zgaga czy cofanie się kwasów żołądkowych. Nie zostało to jednak potwierdzone naukowo. W czystej formie lukrecja ma również skutki uboczne, np. przyczynia się do nadciśnienia u niektórych osób. Lukrecja deglicyryzowana nie wykazuje już tych negatywnych skutków, w wyniku usunięcia jednego ze składników. Jednak kobiety w ciąży nie powinny zażywać DGL czy innych suplementów bez konsultacji z lekarzem.

7. Olejek miętowy łagodzi zespół jelita drażliwegoKilka badań sugeruje, że olejek miętowy może łagodzić ból i wzdęcia, które są objawami tej przypadłości. Tabletki tego olejku powlekane polimerami kwasoodpornymi nie rozpuszczają się w żołądku, a docierają do jelita cienkiego i grubego, gdzie olejek jest wyzwalany. W małych dawkach, olejek ten wydaje się bezpieczny.
Zdjęcie autorstwa Kham Tran / CC BY

7. Olejek miętowy łagodzi zespół jelita drażliwego
Kilka badań sugeruje, że olejek miętowy może łagodzić ból i wzdęcia, które są objawami tej przypadłości. Tabletki tego olejku powlekane polimerami kwasoodpornymi nie rozpuszczają się w żołądku, a docierają do jelita cienkiego i grubego, gdzie olejek jest wyzwalany. W małych dawkach, olejek ten wydaje się bezpieczny.

6. Rumianek to nie tylko kojący naparRumianek stosuje się powszechnie na wiele przypadłości. Zwolennicy naturalnych metod wykorzystują rumianek w przypadku problemów trawiennych, kolki, mdłości, ale również bezsenności czy stanów lękowych. Osoby uczulone na zioła, np. na ambrozję, mogą być też uczulone na rumianek, więc należy zawsze konsultować zażycie suplementu z lekarzem.
Zdjęcie autorstwa Stevie-B / CC BY

6. Rumianek to nie tylko kojący napar
Rumianek stosuje się powszechnie na wiele przypadłości. Zwolennicy naturalnych metod wykorzystują rumianek w przypadku problemów trawiennych, kolki, mdłości, ale również bezsenności czy stanów lękowych. Osoby uczulone na zioła, np. na ambrozję, mogą być też uczulone na rumianek, więc należy zawsze konsultować zażycie suplementu z lekarzem.

5. Imbir – ulga dla żołądkaW Azji leki z imbirem stosowane są w przypadku bólu żołądka, na zachodzie – aby łagodzić mdłości i wymioty podczas ciąży. Imbir dostępny jest w formie proszku, kapsułek lub tabletek, a także jako świeży korzeń. Bezpieczna dawka to 1-3 gramy dziennie.
Zdjęcie autorstwa Tony Hisgett / CC BY

5. Imbir – ulga dla żołądka
W Azji leki z imbirem stosowane są w przypadku bólu żołądka, na zachodzie – aby łagodzić mdłości i wymioty podczas ciąży. Imbir dostępny jest w formie proszku, kapsułek lub tabletek, a także jako świeży korzeń. Bezpieczna dawka to 1-3 gramy dziennie.

4. L-Glutamina, czyli pomoc dla jelitGlutamina to substancja obecna w ciele, która wspomaga jelita i inne organy. Suplement L-Glutamina może pomóc w przypadku biegunki spowodowanej operacją, infekcji lub stresu. U niektórych ludzi wspomaga wchłanianie składników odżywczych. Należą do nich osoby z nieprzyjaznymi bakteriami w przewodzie pokarmowym, zażywające leki na raka lub takie, którym usunięto część jelit.
Zdjęcie tabletek / Shutterstock

4. L-Glutamina, czyli pomoc dla jelit
Glutamina to substancja obecna w ciele, która wspomaga jelita i inne organy. Suplement L-Glutamina może pomóc w przypadku biegunki spowodowanej operacją, infekcji lub stresu. U niektórych ludzi wspomaga wchłanianie składników odżywczych. Należą do nich osoby z nieprzyjaznymi bakteriami w przewodzie pokarmowym, zażywające leki na raka lub takie, którym usunięto część jelit.

3. Psyllium – błonnik na problemy z wypróżnianiemPsyllium używany jest jako składnik środków przeczyszczających. Ze względu na wysoką zawartość błonnika, jest w stanie wchłonąć wodę obecną w jelitach, co sprawia, że stolec jest zwarty i łatwiej go wydalić. W leczeniu zatwardzenia należy pić dużą ilość płynów, co pomaga uniknąć odwodnienia lub pogorszenia się problemu. Osoby uczulone na pyłki trawy lub melony mogą mieć silną reakcję alergiczną na psyllium.
Zdjęcie ziaren / Shutterstock

3. Psyllium – błonnik na problemy z wypróżnianiem
Psyllium używany jest jako składnik środków przeczyszczających. Ze względu na wysoką zawartość błonnika, jest w stanie wchłonąć wodę obecną w jelitach, co sprawia, że stolec jest zwarty i łatwiej go wydalić. W leczeniu zatwardzenia należy pić dużą ilość płynów, co pomaga uniknąć odwodnienia lub pogorszenia się problemu. Osoby uczulone na pyłki trawy lub melony mogą mieć silną reakcję alergiczną na psyllium.

2. Karczoch na rozstrój żołądkaWyciąg z liści karczocha może łagodzić symptomy niestrawności, a zażywany codziennie zdaje się pomagać na mdłości, wymioty, gazy lub ból brzucha. Może też pomóc w przypadku zespołu jelita drażliwego oraz zredukować skurcze. Osoby uczulone na ambrozję i podobne pyłki mogą jednak odczuć objawy reakcji alergicznej.
Zdjęcie autorstwa jewel o' the desert / CC BY

2. Karczoch na rozstrój żołądka
Wyciąg z liści karczocha może łagodzić symptomy niestrawności, a zażywany codziennie zdaje się pomagać na mdłości, wymioty, gazy lub ból brzucha. Może też pomóc w przypadku zespołu jelita drażliwego oraz zredukować skurcze. Osoby uczulone na ambrozję i podobne pyłki mogą jednak odczuć objawy reakcji alergicznej.

1. Skonsultuj się z lekarzemSuplementy diety to nie to samo co leki, nie dają gwarancji efektywności czy bezpieczeństwa. Ważne jest, aby zawsze czytać etykietę oraz konsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem zażywania suplementu, szczególnie w przypadku kobiet w ciąży, osób z uwarunkowaniami chorobowymi oraz zażywających inne leki, zioła lub suplementy.
Zdjęcie lekarza / Shutterstock

1. Skonsultuj się z lekarzem
Suplementy diety to nie to samo co leki, nie dają gwarancji efektywności czy bezpieczeństwa. Ważne jest, aby zawsze czytać etykietę oraz konsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem zażywania suplementu, szczególnie w przypadku kobiet w ciąży, osób z uwarunkowaniami chorobowymi oraz zażywających inne leki, zioła lub suplementy.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

IV Targi Produktów Tradycyjnych i Ekologicznych Regionalia 2015 Sposób na żylaki Dieta dla cukrzyków Jak kobiety reagują na alkohol? Wino odmłodzi twoje ciało! Nadmierne owłosienie u mężczyzn. List do Dermatologa Potrawy, które wzmagają trądzik różowaty Zapalenie pęcherza moczowego KONKURS. Wygraj super nagrody! Spójrz na problem z innej perspektywy Zacznij dzień prawą nogą Kłopotliwa gestykulacja