Rola żelaza w organizmie
JADWIGA OLCZAK • dawno temuŻelazo jest jednym z najważniejszych mikroelementów potrzebnych organizmowi. Odgrywa ono bardzo ważną rolę, ponieważ wspomaga układ odpornościowy, wpływa na koncentrację i ogólną sprawność umysłową. Przyczynia się również do poprawy wyglądu skóry, włosów i paznokci. Jego niedobór jest bardzo niebezpieczny, bowiem może prowadzić do anemii stanowiącej poważne zagrożenie dla organizmu.
U dorosłej osoby ilość żelaza wynosi od 3 do 5 g w zależności od płci i wieku. W ciągu dnia wraz z moczem, kałem oraz w trakcie pocenia się wydala się z organizmu około 0,5–1 mg żelaza. Zdarza się, że traci się go znacznie więcej, na przykład w czasie miesiączki. Wszystkie straty muszą być jednak na bieżąco uzupełniane. Jest to warunek prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odpowiednią ilość żelaza może zapewnić dobrze zbilansowana dieta, jednak brak czasu na przygotowywanie posiłków powoduje, że u wielu ludzi coraz częściej występują jego niedobory. W takiej sytuacji konieczne jest przyjmowanie żelaza w postaci suplementu. Zwiększone zapotrzebowanie na ten pierwiastek pojawia się w czasie ciąży, karmienia piersią, intensywnego uprawiania sportu czy regularnego oddawania krwi, dlatego warto sięgać po suplementy, aby mieć pewność, że skutki niedoboru nam nie grożą.Niedobór powstały na skutek niewłaściwej diety czy silnego krwawienia miesiączkowego można uregulować właśnie poprzez stosowanie odpowiednich, bogatych w żelazo dodatków żywieniowych.
Niższe dawki żelaza (20–30 mg dziennie) zalecane są, gdy wymagane jest przyjmowanie ich przez dłuższy okres. Większe dawki (60–100 mg) mogą powodować skutki uboczne: problemy z trawieniem, zaparcia, biegunki czy nudności. Nadmierne spożycie żelaza może niekorzystnie wpływać na przyjmowanie innych minerałów, na przykład cynku, który także odgrywa dużą rolę w funkcjonowaniu organizmu.
Żelazo hemowe (łączące się z hemoglobiną) znaleźć można w czerwonym mięsie, drobiu, produktach z krwi oraz podrobach. Warto pamiętać, że im ciemniejsze mięso, tym większa ilość żelaza. Żelazo niehemowe obecne jest głównie w warzywach, owocach oraz w produktach z ziarna. Tego typu żelazo jest znacznie gorzej wchłaniane (3–5%) niż hemowe (25–30%).
Skutki niedoboru żelaza:
przemęczenie,osłabienie,złe samopoczucie,podenerwowanie,kłopoty z koncentracją,bóle głowy,bladość,wzmożona senność,gorsza wydajność fizyczna.
Zaobserwowanie niepokojących objawów wymaga konsultacji lekarskiej i natychmiastowej interwencji, ponieważ niedobór żelaza może przerodzić się w anemię. Nie należy więc tego bagatelizować. By stwierdzić niedobór, niezbędne jest wykonanie badania krwi.
Złe samopoczucie, osłabienie to bardzo często efekt lekceważenia potrzeb swojego organizmu, braku odpowiedniej ochrony i troski. Warto więc zadbać o zdrową, zróżnicowaną dietę czy sięgnąć po suplementy, zwłaszcza wtedy gdy zapotrzebowanie na żelazo wzrasta. Skutki niedoboru żelaza są poważne, dlatego pamiętajmy, że lepiej zapobiegać niż leczyć.
Źródło: Cederroth Polska SA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze