O mój rozmarynie...
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuUżywany głównie w potrawach kuchni bałkańskiej, hiszpańskiej i meksykańskiej, ale także u nas - do mięs, wędlin i sosów. Nadaje im niepowtarzalny zapach i smak. Rozmaryn wykorzystywany jest nie tylko w przemyśle spożywczym, ale i farmaceutycznym oraz kosmetycznym, zwłaszcza perfumeryjnym. To lek na oziębłość płciową, pobudza krążenie krwi i sprawia, że skóra jest bardziej czuła na dotyk.
Rozmaryn silnie pobudza krążenie. Można go przyjmować nie tylko w potrawach, ale także stosować w formie olejku eterycznego do kąpieli – wtedy również ma właściwości pobudzające.
Kąpiel rozmarynowa we dwoje
Garść suszonego rozmarynu, melisy i pokruszonej laski cynamonu gotuj pod przykryciem przez około 10 minut. Następnie przecedź przez sito i wlej do wanny napełnionej ciepłą wodą. Po takiej kąpieli skóra staje się jedwabiście gładka, przyjemnie pachnąca. Warto zafundować sobie taką kąpiel we dwoje, bo pobudza i sprawia, że skóra jest bardziej wrażliwych na dotyk. Zamiast mieszanki ziół możesz po prostu kupić olejek rozmarynowy i dodać trzy krople do kąpieli. Taka kąpiel jest niezwykle odświeżająca. Ściąga i tonizuje skórę, ma także działanie przeciwzapalne. Naparem z rozmarynu można także płukać ciemne włosy, zyskują wtedy blask, świeży zapach i mniej się przetłuszczają.
Rozmarynowy masaż ciała
Rozmarynowym olejkiem możesz wykonywać również masaż całego ciała. Taki masaż zrelaksuje cię i wprawi w podniecający nastrój. Masuj ciało mieszanką połowy łyżeczki olejku rozmarynowego z oliwką do masażu lub oliwą z oliwek. Olejek rozmarynowy ma właściwości lecznicze, zawiera cyneol, pinen, cymen, borneol. Działa odkażająco na skórę i pobudzająco na zmysły. Wdychanie oparów i spożywanie rozmarynu wzmacnia pamięć.
Choć nie wszyscy lubią jego ziołowy intensywny zapach, to pierwsze perfumy były właśnie stworzone na bazie rozmarynu. Chodzi o Wodę Królowej Węgier (Aqua Reginae Hungaricae) – polskiej księżniczki Elżbiety Łokietkówny. Zapach stosowała przez całe swoje życie. Nie wiemy czy za sprawą wyciągu z rozmarynu, ale podobno do późnej starości miała wielu kochanków, a mimo słusznego wieku wciąż wyglądała zdrowo i pięknie. Można znaleźć informacje, że wyglądała na 20 lat młodszą. Składnikami tych niezwykłych perfum był rozmaryn, lawenda oraz nalewka spirytusowa. Perfumom i rozmarynowi przypisywano właściwości odmładzające i odświeżające cerę. Stosowano go w celach leczniczych i pielęgnacyjnych. Do dziś wykorzystywane są jego właściwości lecznicze w medycynie naturalnej. Zawdzięcza to głównie zawartym w nim flawonoidom, garbnikom i olejkom. Poza tym ma właściwości antyseptyczne. Wspomaga leczenie reumatyzmu, zapalenia stawów. Jego zapach w formie kadzidełka odstrasza owady. Znajduje zastosowanie jako środek rozkurczający, bakteriobójczy i wirusobójczy.
Rozmarynowy napar na oziębłość płciową
Rozmaryn jest także lekiem na oziębłość płciową. Korzystnie wpływa nie tylko na krążenie krwi, ale także na układ nerwowy i na pracę gruczołów dokrewnych, także płciowych. Zmieszaj 20 g rozmarynu z 10 g lubczyku i szałwii oraz z 20 g mięty pieprzowej. Dodaj jedną suszoną roślinę konitrutu lekarskiego – dostępnego w sklepach zielarskich. Mieszankę podziel na porcje. 1,5 łyżeczki ziół zalej wrzątkiem (1,5 szklanki). Trzymaj pod przykryciem 10 minut. Podawaj swojemu partnerowi lub sama pij trzy razy dziennie pół szklanki naparu. Po posiłku.
Uwaga: Rozmarynu nie powinny stosować kobiety w ciąży.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze