Konchowanie uszu
ANNA GAWRYLUK • dawno temuŚwiecowanie (konchowanie) uszu to metoda znana od starożytności. Stosowano ją w Babilonie, Egipcie, Chinach, Indiach. Terapia przy użyciu świec miała pomagać w usunięciu woskowiny z uszu, zlikwidować szumy i dzwonienia, załagodzić bóle głowy, a nawet wyleczyć głuchotę. Dziś, terapia ta stosowana jest głównie w gabinetach medycyny naturalnej, jednak coraz częściej stosuje się ją także w gabinetach laryngologicznych.
Na czym polega konchowanie uszu
Zabieg konchowania uszu wykonuje się specjalną świecą lub konchą bez knota (stąd nazwa konchowanie). Świece mają około 21 cm długości i 1 cm średnicy. Natomiast konchy swoim wyglądem przypominają lejki i wykonuje się je z kawałka cienkiego, lnianego lub bawełnianego płótna zatopionego w wosku z dodatkiem miodu, propolisu i olejków eterycznych. Zabieg konchowania wykonywany w gabinecie medycyny naturalnej to bardzo przyjemny seans. Łagodna muzyka i odprężający zapach olejków eterycznych wprawiają w dobry nastrój przed zabiegiem, który jest bezbolesny i nie trwa długo. Podczas zabiegu pacjent leży na boku. Zapalona świeca wkładana jest przeciwległym końcem do przewodu słuchowego i zostaje w nim do całkowitego spalenia. Po spaleniu, do pewnego zaznaczonego miejsca można świecę rozwinąć i sprawdzić, co się w niej zebrało. Na podstawie koloru zebranej wydzieliny można określić stan zdrowia pacjenta. Kolor żółty oznacza, że wszystko jest w porządku, kolor brązowy oznacza, że dobrze by zabieg powtórzyć, natomiast zielony alarmuje, by jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Mechanizm konchowania działa na zasadzie komina. Rozrzedzenie powietrza w kanale słuchowym powoduje oczyszczenie ucha z woskowiny.
Wskazania do zabiegu i jego dobroczynne działanie
Według terapeutów wskazania do takiego oczyszczania uszu są bardzo szerokie, a zabiegowi może poddać się każdy, kto nie ma uczulenia na produkty pszczele, nie choruje na przewlekłe zapalenia uszu i choroby zakaźne oraz nie nosi aparatu słuchowego.
Konchowanie uszu ma bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie:
oczyszcza kanały słuchowe,eliminuje stany zapalne w uszach i zatokach,likwiduje szumy i dzwonienia w uszach, poprawia słyszenie,reguluje ciśnienie przy bólach głowy i silnych migrenach,wprowadza w stan relaksu eliminując stresy dnia codziennego,niektórzy twierdzą, że kuracja wzmacnia układ emocjonalny i dodaje naszemu organizmowi energii.
Zabieg trwa około 15 minut. Po nim wskazany jest kilkuminutowy relaks i odpoczynek, zanim wstaniemy z fotela. Ważne jest także, aby nie wystawiać uszu na działanie silnego wiatru i wody. Zaleca się, aby przez kilka dni nie chodzić na basen, a nawet nie myć włosów, by nie zmoczyć ucha.
Ponieważ konchowanie uszu nie powoduje żadnych skutków ubocznych, mogą mu się poddać zarówno dorośli jak i dzieci (powyżej 6 lat). Koszt takiego zabiegu, w zależności od gabinetu, waha się w granicach 30–70 zł. Na pierwszy zabieg warto wybrać się do gabinetu i pod okiem specjalisty sprawdzić na własnej skórze, na czym polega oczyszczanie uszu przy pomocy świec. Kolejne zabiegi można wykonać w domu. Ponieważ konchowanie uszu nie jest skomplikowane, każda, nawet mniej doświadczona osoba, może sobie z tym poradzić. Pamiętajmy tylko o jednym – nie kupujmy tanich podróbek świec! Profesjonalne świecie powinny kosztować około 4 zł za sztukę i tylko takich używajmy. W przeciwnym wypadku zabieg nie będzie spełniał swojej roli. Specjaliści twierdzą, że zabieg konchowania uszu nie każdemu może pomóc, jednak nikomu nie może zaszkodzić.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze