Higiena uszu
KAROLINA • dawno temuDuża część z nas nie wie, jak powinna wyglądać właściwa pielęgnacja uszu. Na opakowaniach patyczków higienicznych widnieje napis zabraniający wkładania ich do środka ucha. Z drugiej strony niemal wszyscy w ten sposób robią. Odpowiedź na pytania, czym myć uszy, i jak często należy to robić, znajdziesz w poniższym artykule.
Jak dbać o uszy?
Uszy są bardzo ważnym organem ciała człowieka. Ich ważna dla organizmu funkcja związana jest ze słyszeniem – pobieraniem fal dźwiękowych i przekazywaniem ich za pomocą połączeń nerwowych do mózgu. Niewiele osób jednak wie, że uszy są także odpowiedzialne za naszą równowagę. Zatem ich właściwe funkcjonowanie umożliwia nam korzystanie z dwóch zmysłów ułatwiających poznawanie świata.
Każdy z nas nie raz usuwał zalegającą woskowinę w uchu. Jest ona naturalną wydzieliną, która ma za zadanie oczyszczanie i nawilżanie przewodu słuchowego. Mimo jednak działania przeciwgrzybicznego i przeciwbakteryjnego, uniemożliwia nam właściwe słyszenie. Jest żółtawą i lepką substancją składającą się z wydzielin gruczołów potowych i gruczołów łojowych, co czyni ją mało estetyczną.
Poza usuwaniem woskowiny warto zadbać także o zdrowie uszu. Możemy to uczynić poprzez unikanie słuchania głośnej muzyki lub ochronę ich przed słońcem, mrozem i wiatrem. Takie postępowanie sprawi, że nie będziemy narażeni na utratę słuchu i bolesne zapalenia. Zimną zatem zawsze zabieraj ze sobą na relaksujący spacer ciepłą czapkę, a latem przed pływaniem w jeziorze, zabezpiecz swoje uszy specjalnymi zatyczkami.
Bardzo często czyszczenie uszu wykonywane jest w niewłaściwy sposób i może prowadzić do uszkodzeń w obrębie narządu słuchu. Istnieje wiele powszechnie znanych metod pielęgnacji uszu, zobacz która z nich jest najlepsza dla twojego zdrowia.
Jak myć uszy?
Często do usuwania zalegającej woskowiny używane są patyczki do uszu. Ich stosowanie powinno jednak odbywać się we właściwy sposób. Otóż służą one usuwaniu zanieczyszczeń z zakamarków małżowiny usznej i pod żadnym pozorem nie powinny być wkładane do środka ucha. Takie działanie może skutkować podrażnieniem lub nieodwracalnym uszkodzeniem przewodu słuchowego. Właściwa pielęgnacja powinna odbywać się przy użyciu wody z mydłem i palca. Namoczonym palcem powinno usuwać się nadmiar woskowiny, jednak należy pamiętać, aby nie wkładać go zbyt głęboko. Mokre ucho trzeba osuszyć, korzystając z papieru lub chusteczek higienicznych. W codziennej pielęgnacji uszu mogą nam pomóc specjalne środki do usuwania nadmiaru woskowiny bądź świeczki do uszu. Czyszczenie uszu powinno odbywać się regularnie, aby nie doprowadzić do ich zaczopowania i w konsekwencji bolesnych zapaleń. W przypadku jakiegokolwiek bólu lub zaniku słuchu warto odwiedzić laryngologa, który pomoże w rozwiązaniu dręczącego nas problemu.
Warto poświęcić chwilę podczas codziennej pielęgnacji ciała i zadbać o zdrowie uszu, które służyć nam będą jeszcze przez wiele lat.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze