Higiena rąk
KAROLINA • dawno temuPanująca za oknem pogoda pozostawia wiele do życzenia. Zmiana temperatury powietrza czy często występujący silny wiatr powodują, że stajemy się podatni na uporczywie powracające przeziębienie i grypę. W jaki sposób możemy zapobiec uciążliwemu katarowi, kaszlowi i bólowi gardła? Jednym ze sposobów na uniknięcie zarażania jest odpowiednia higiena rąk. Brudne ręce mogą być przyczyną nie tylko tymczasowej słabości, lecz również znacznie poważniejszej i trudniejszej do wyleczenia choroby. Higiena rąk odgrywa zatem bardzo ważną rolę nie tylko w kwestii wyglądu, lecz także zdrowia całego organizmu. Staraj się uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji wynikających z niewłaściwej pielęgnacji dłoni i już teraz zobacz, w jaki sposób powinnaś o nie dbać.
Jak dbać o ręce?
Dlaczego należyta pielęgnacja rąk jest tak ważna? Dłonie stanowią często bardzo niedocenianą część ciała. To właśnie one służą nam do przekazania pierwszego uścisku w trakcie poznawania nowych osób i są swoistą wizytówką nas samych. Trudno także nie docenić roli rąk podczas wykonywania codziennych czynności. I to właśnie przez to, że służą nam do podtrzymywania się podczas jazdy publicznym transportem, podawania różnych rzeczy, korzystania z toalety i w końcu jedzenia, są szczególnie narażone na występowania na nich rozmaitych zarazków. Aby uniknąć niemiłych konsekwencji zakażenia się bakteriami, należy poświęcić sporo uwagi myciu rąk. Nie jest to jednak czynność bardzo absorbująca, ponieważ z czasem staje się dla nas naturalnie wykonywanym nawykiem. O tym, jak ważne jest higieniczne mycie rąk, możemy się przekonać, biorąc pod uwagę pracę lekarzy, którzy oczyszczaniu dłoni poświęcają wiele czasu, zanim przystąpią do wykonywania operacji. Czyste ręce są także niezbędnym wymogiem chociażby w branży kucharzy. Mycie i dezynfekcja rąk to klucz do zdrowia, jednak ważne są także odpowiednio nawilżające zabiegi na dłonie, ponieważ działanie detergentów powoduje, że nasza skóra staje się wysuszona i szorstka. By nadać jej naturalną sprężystość, należy często stosować kremy nawilżające i regenerujące. Wybranie odpowiedniego kosmetyku jest znacznie łatwiejsze i odgrywa mniej znaczącą rolę, niż właściwa technika mycia rąk. Dłonie myjemy codziennie, jednak często robimy to w niewłaściwy sposób, co rzutuje na skuteczności tego działania. Zobacz, jak wygląda wzorcowy schemat mycia rąk.
Jak myć ręce?
Na początku należy podjąć zagadnienie poświęcone ilości czasu, jaką należy poświęcić na mycie rąk. Po pierwsze dłonie powinny być myte zawsze w określonych sytuacjach, np. po skorzystaniu z toalety, przed przystąpieniem do jedzenia. Po drugie czynność ta powinna trwać określoną ilość czasu – ręce powinny być myte tyle, ile zajmuje nam zaśpiewanie wszystkim znanej piosenki „Wlazł kotek…”.
Mycie rąk rozpoczyna się od opłukania ich pod strumieniem ciepłej wody i pobrania porcji mydła z dozownika. Następnie przez kilka sekund należy, pocierając jedną dłoń o drugą, myć wewnętrzne części rąk. Kolejnym etapem jest czyszczenie ich zewnętrznych partii, co odbywa się naprzemiennie. Bardzo ważną czynnością jest dokładne pocieranie przestrzeni między palcami. Pod koniec trzeba zadbać także o końcowe partie palców, które najłatwiej jest zdezynfekować poprzez naprzemienne pocieranie ich o wewnętrzne części dłoni. Ostatnim etapem mycia rąk jest ich osuszenie najlepiej jednorazowym ręcznikiem papierowym.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze