Czy można codziennie myć włosy?
JOANNA HIRSZLER • dawno temuZadbane, gładkie i lśniące włosy to jeden z atrybutów kobiecego piękna. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że każdego dnia myjesz głowę i stylizujesz swoją fryzurę. Jednak czy kiedykolwiek zastanawiałaś się nad tym, czy codzienne mycie włosów jest dobre dla ich kondycji?
Co się dzieje z włosami w czasie mycia?
W ciągu całego dnia na powierzchni włosów gromadzą się zanieczyszczenia, takie jak nadmiar sebum, pot, kurz oraz resztki środków do stylizacji. To właśnie z tego względu wskazane jest mycie głowy przy użyciu szamponu do włosów, aby całkowicie usunąć te związki z ich powierzchni.
Niestety na skutek wymywania naturalnego łoju skórnego w trakcie mycia włosów, zwiększa się tendencja do ich wysuszenia. Są one wówczas narażone na utratę nadmiernej ilości wody znajdującej się we wnętrzu ich struktury. Codzienne mycie jest w szczególności niekorzystne dla włosów suchych.
Podatność wilgotnych włosów na uszkodzenia
Czy wiedziałaś, że bezpośrednio po myciu struktura twoich włosów jest znacząco narażona na uszkodzenia? W tym momencie szkodzi im nawet pocieranie ręcznikiem czy czesanie szczotką. Czynności te prowadzą do powstania nieodwracalnych uszkodzeń w obrębie łodygi włosa.
Niekorzystne dla wilgotnych włosów jest również suszenie przy użyciu suszarki. Gorące powietrze sprawia, że rozchylają się łuski włosa, a to z kolei zwiększa utratę wody zawartej głęboko w jego wnętrzu. Zapewne zauważyłaś, że włosy stają się wtedy matowe i szorstkie w dotyku.
Codzienne mycie włosów – tak czy nie?
Codzienne mycie głowy jest szczególnie zalecane w przypadku przetłuszczających się włosów. W pozostałych przypadkach może to doprowadzić do ich przesuszenia. W szczególności, jeżeli jesteś posiadaczką włosów suchych. W tej sytuacji lepiej by było, jakbyś myła głowę co 2, a nawet 3, dni.
Miej również na uwadze to, że włosy bezpośrednio po umyciu są bardziej podatne na uszkodzenia. Dlatego po wykonaniu tej czynności owiń je ręcznikiem w turban w celu odsączenia nadmiaru wody. Następnie pozwól im w naturalny sposób całkowicie wyschnąć i dopiero wtedy przystąp do ich czesania i stylizacji. Dzięki temu w dużym stopniu ograniczysz uszkodzenia ich struktury.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze