Woda różana
STYLISTKA MAŁGORZATA SOŁEK • dawno temuWoda różana to jeden z najstarszych i najbardziej cenionych kosmetyków na świecie. W Europie trochę zapomniana, ale jej cudowne właściwości nadal wykorzystywane są w orientalnych rytuałach upiększających. Woda różana kojarzy się z luksusem i delikatnością, bowiem jest pozyskiwana ze świeżych płatków róż, które nadają jej piękny i niepowtarzalny zapach. Rozpowszechniona szczególnie w krajach arabskich wykorzystywana jest nie tylko dla urody, ale również w kuchni i obrzędach religijnych. Aromat płatków róży cenią sobie także perfumiarze, którzy od czasów starożytnych uważali ekstrakt z róży za jeden z podstawowych i najpiękniejszych zapachów. Dawne piękności brały kąpiele z dodatkiem płatków róży, ale również stosowały wodę różaną do pielęgnacji i tonizowania oraz aromatyczne olejki do namaszczania skóry.
Właściwości wody różanej dla skóry twarzy
Woda różana posiada cudowny zapach, który wykorzystywany jest zarówno w perfumach i odświeżających mgiełkach do ciała, jak i jako dodatek zapachowy w kosmetykach pielęgnacyjnych. Wodę różaną można również wykorzystywać w naturalnej formie. Najpowszechniejsze jest stosowanie wody różanej na skórę twarzy jako naturalny tonik. Woda różana pozostawia na cerze uczucie świeżości i przyjemny aromat. Lekko ściąga pory skóry i przywraca jej naturalny poziom pH. Ze względu na swoje naturalne pochodzenie i brak sztucznych substancji konserwujących może być stosowana do pielęgnacji cery wrażliwej. Woda różana dodaje skórze blasku, jest więc świetnym rozwiązaniem dla osób posiadających zmęczoną lub dojrzałą cerę. Wyciąg z płatków róży obkurcza naczynia krwionośne i niweluje zaczerwienienia skóry. Woda różana uważana była w dawnych czasach za kosmetyk odmładzający, wspomaga bowiem proces regeneracji skóry i nadaje jej promienny wygląd, jakim charakteryzuje się młoda cera. Sprawdza się również w przypadku zmian trądzikowych. Choć sama w sobie nie likwiduje krostek ani wągrów, to pomaga zniwelować podrażnienia skóry powstałe w wyniku stosowania wysuszających kosmetyków antybakteryjnych. Ściągając pory, zapobiega również gromadzeniu się w nich zanieczyszczeń oraz reguluje wydzielanie sebum.
Woda różana do włosów
Woda różana z powodzeniem jest stosowana również w pielęgnacji włosów. Nie chodzi tu jednak o spryskiwanie ich tym specyfikiem dla nadania włosom ładnego zapachu, ale o płukanki dodające im blasku. Warto w tym wypadku zakupić gotowy specyfik wytwarzany jedynie z płatków róży i wody, bez ulepszaczy i alkoholu. Można również zainwestować w gotowe maski, płukanki bądź spraye do włosów z ekstraktem z róży. Tego typu kuracja przyda się szczególnie w przypadku włosów suchych i mało elastycznych.
Woda różana domowej roboty
Wodę różaną możemy otrzymać również domowymi sposobami. W tym celu konieczne będzie zerwanie świeżych płatków róży, najlepiej w miejscu oddalonym od drogi i miejskiego smogu. Sporą ilość płatków należy wypłukać pod strumieniem zimnej wody. W tym celu najłatwiej jest użyć durszlaka lub sitka. Płatki następnie wsypujemy do bawełnianego woreczka lub owijamy bawełnianą szmatką i związujemy. Wstawiamy to do dużej miski i zalewamy na noc wrzątkiem, tak aby przykryć woreczek. Otrzymaną wodę różaną rankiem przelewamy do szklanego, zamykanego naczynia, np. słoika lub butelki. Wyciskamy również resztki wody wchłoniętej przez woreczek z płatkami. Taką miksturę można stosować do tonizowania skóry twarzy lub do płukania włosów, nie dłużej jednak niż przez dwa tygodnie od jej wykonania, bo straci swoje właściwości.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze