Tusze do rzęs – rodzaje, skład, ceny i typy szczoteczek
ALEKSANDRA LIPIEC • dawno temuTusze do rzęs należą do kosmetycznego niezbędnika kobiety. Odpowiadają za podkreślanie spojrzenia, a bez nich makijażu oka nie sposób uznać za dokończony. Jak wybrać tusz idealny? Co oferuje współczesny rynek? Oto małe vademecum.
Tusz do rzęs czy maskara?
Tusz do rzęs i maskarę błędnie uważa się za dwa różne produkty. W rzeczywistości obydwie nazwy odnoszą się do jednego kosmetyku. Maskara jest spolszczeniem angielskiego słowa mascara i w drogeriach pojawia się równie często jak polska nazwa. Tusz do rzęs ma więc niejedno imię. A jak jest z jego właściwościami? Okazuje się, że tutaj występuje jeszcze większa różnorodność niż w nazewnictwie.
Tusze do rzęs – podział według działania
Tusze do rzęs, podobnie jak inne kosmetyki, spełniają różnorodne potrzeby użytkowniczek. Nie wszystkie działają tak samo. Jak kremy przeznaczone są do rozmaitych typów cery, tak maskary można dobrać w ten sposób, by odpowiadały budowie rzęs. Krótkie, ale gęste czy długie, lecz cienkie? Do każdych przeznaczony jest inny rodzaj tuszu.
- wydłużające tusze do rzęs – sprawiają, że rzęsy zyskują kilka milimetrów długości,
- pogrubiające tusze do rzęs – nadają rzęsom objętości,
- podkręcające tusze do rzęs – pozwalają na uzyskanie efektu wywiniętych rzęs,
- wodoodporne tusze do rzęs – nie spływają po kontakcie oczu z wodą,
- antyalergiczne tusze do rzęs (tusze do rzęs bez parabenów) – nie mają skłonności do podrażniania wrażliwych oczu.
Nie jest to oczywiście podział zamknięty, ponieważ istnieją tusze o podwójnych, a nawet potrójnych właściwościach: wydłużająco-pogrubiające czy podkręcające, a jednocześnie hipoalergiczne i wodoodporne.
Jakie szczoteczki występują w tuszach do rzęs?
Za efekty działania tuszu do rzęs w dużej mierze odpowiada szczoteczka, której zadaniem jest odpowiednie rozprowadzanie maskary. Za czynnik kluczowy należy uznać jej kształt. Szczoteczka przypominająca profilem grzebień jest przeznaczona do krótkich i rzadkich rzęs, które potrzebują wydłużenia.
Szczoteczka stożkowata jest stworzona dla miłośniczek kociego oka. Ułatwia zrobienie tzw. wachlarza z rzęs. Sprawia, że maskara jest w stanie dotrzeć nawet do kącika oka. Natomiast wygięta szczoteczka w tuszu do rzęs odpowiada za efekt maksymalnego podkręcenia. W połączeniu z zalotką jest w stanie zdziałać cuda.
Nowościami są szczoteczka w kształcie kuli oraz mikroszczoteczka. Ta pierwsza to genialny wynalazek, który pozwala na pokrycie rzęs maskarą pod dowolnym kątem. Dzięki niej kosmetyk może znaleźć się na wszystkich włoskach – i to z każdej strony. Druga zaś jest przeznaczona do malowania bardzo krótkich rzęs. Zapobiega aplikowaniu zbyt dużej ilości produktu.
Szczoteczki w tuszach do rzęs mogą być wykonane z silikonu lub nylonowego włosia. Wybór między jednym a drugim materiałem to kwestia indywidualnych preferencji. Trzeba jednak podkreślić, że ze względów higienicznych lepiej sprawdza się silikon, którego ząbki nie mają tendencji do przyciągania zanieczyszczeń. Silikon nadaje się do wielokrotnego mycia i nie ulega przy tym odkształceniom. Aby nie narazić się na infekcję, trzeba czyścić szczoteczkę tuszu do rzęs co najmniej raz w tygodniu.
Co zawierają tusze do rzęs?
Jeśli chodzi o skład, tusze do rzęs wypadają bardzo niejednolicie. Jedne prawie w ogóle nie zawierają syntetyków, inne na etykietach mają całą listę podejrzanych substancji. Najogólniej można powiedzieć, że w składzie tuszów do rzęs znajdują się żywice, woski, tłuszcze, konserwanty oraz barwniki. Wśród konserwantów dominują alkohol, parabeny, biocydy oraz – niestety – związki rtęci.
Nie brakuje też składników, które mogą stać się przyczyną reakcji alergicznej. Do grupy alergenów zalicza się nawet nieszkodliwa cera alba, czyli wosk pszczeli. Ten lepki emulgator znajdziemy w większości tuszów do rzęs.
Niektóre tusze popularnych producentów wciąż mają w składzie substancje wycofane z użytku oraz podejrzane o działanie rakotwórcze. Wbrew pozorom nie zawsze są to kosmetyki należące do najniższej półki cenowej. Czerwone światło powinno zapalać się, gdy na etykiecie są następujące nazwy:
- butylowany hydroksytoluen (BHT),
- triethanolamina (TEA),
- trisodium, disodium i tetrasodium EDTA,
- dimethicone,
- imidazolidinyl urea,
- isopropyparaben,
- butylparaben,
- tocopheryl acetate.
Na szczęście można dostać maskary o naturalnym składzie, również wegańskim. Zawierają one przede wszystkim woski pochodzenia roślinnego i oleje nierafinowane (np. ze słonecznika i rycynowy).
Ile kosztują dobre tusze do rzęs?
W przypadku tuszów do rzęs rozpiętość cenowa jest bardzo duża: od kilkunastu do ponad 100 złotych. Z reguły więcej płacimy za zdrowy skład i prestiżową markę. Wyższa cena może być też odzwierciedleniem wydajności i skuteczności kosmetyku. Faktem jest jednak, że nieszkodliwe i dobre jakościowo tusze do rzęs można znaleźć w każdym przedziale cenowym.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze