Chodzić z podniesioną głową
JEA • dawno temuSposób, w jaki porusza się człowiek, dodaje lub odejmuje mu wiele atrakcyjności. Zgarbiona, powłócząca nogami ładna dziewczyna wypadnie dużo gorzej, niż jej brzydsza, ale wyprostowana, poruszająca się z gracją i sprężyście koleżanka. Ale chód to nie tylko atrybut atrakcyjności. Doświadczeni trenerzy i fizykoterapeuci potrafią precyzyjnie określić kondycję zawodnika obserwując wyłącznie, jak podczas chodzenia "pracuje" ciało powyżej bioder, na ile kontrolowane są ruchy tułowia.
Sposób, w jaki porusza się człowiek, dodaje lub odejmuje mu wiele atrakcyjności.Zgarbiona, powłócząca nogami ładna dziewczyna wypadnie dużo gorzej, niż jej brzydsza,ale wyprostowana, poruszająca się z gracją i sprężyście koleżanka.Ale chód to nie tylko atrybut atrakcyjności. Doświadczeni trenerzyi fizykoterapeuci potrafią precyzyjnie określić kondycję zawodnika obserwującwyłącznie, jak podczas chodzenia "pracuje" ciało powyżej bioder,na ile kontrolowane są ruchy tułowia.
Niechlujny chód, poza tym, że robi złe wrażenie na otoczeniu, sprzyjanadwerężaniu stawów i mięśni, jest bardziej męczący, choć towarzyszy mu słabe,nieefektywne spalanie kalorii. Aby to zmienić, zacznij od prostych ćwiczeńpolegających głównie na samokontroli podczas marszu, które z czasemwejdą Ci w nawyk.
- Trzymaj głowę wysoko i prosto. Wyciągając ją do przodu, obciążasznadmiernie kręgi szyjne, co prowadzi do zwyrodnień tego odcinka kręgosłupai w konsekwencji silnych bólów głowy. Taka sylwetka jest też mniej stabilna,co czyni przyjmującą ją osobę podatną na utratę równowagi. Aby równomiernieobciążyć kręgosłup ciężarem własnego ciała, chodź tak, jakbyś była ciągniętaprzez linkę przymocowaną do czubka twojej głowy. Jeśli ten sposób nie trafiado twojej wyobraźni, staraj się przynajmniej poruszać tak, jakbyś musiałautrzymać na głowie książkę.
Ramiona trzymaj ściągnięte do tyły i luźno opadające w dół. Staraj się nieulegać skłonnościom do tego, by je napinać do góry lub pozwalać im opaść do przodu ciągnąc za sobą głowę.
Świadomie napinaj mięśnie pośladków i ud podczas chodzenia. Robiąc krok,skup się na pozostającej z tyłu nodze. Gdy tylna noga odpycha się palcami od podłożai automatycznie zgina się do tyłu na granicy pośladka i uda, napnij mięsień łączącypośladek z kolanem. Utrzymuj napięcie, podczas gdy noga przesuwa się do przodu.Dzięki tym prostym ćwiczeniom jakość i dynamika twojego marszu znacznie się poprawi,podczas gdy pupa i uda staną się jędrniejsze i kształtniejsze.
Wciągnij brzuch. Spięte mięśnie brzucha stworzą stabilizujący gorset, co spowoduje,że twoje ruchy wydadzą się lepiej kontrolowane. Pozwól swoim rękom luźno poruszać sięw rytmie kroków, ale staraj się, żeby działo się to niezależnie od torsu, który powinienpozostawać w jednej linii z nogami.
Kładź stopy tak, aby palce wyprzedzały resztę ciała po linii prostej.Jest to ważny element prawidłowego chodzenia, gdyż wykrzywiając stopy czy to do wewnątrz,czy to na zewnątrz, nadwerężasz stawy kolanowe.
Optymalna postura przy chodzeniu nie jest kwestią wyłącznie jednej decyzji, lecz wytężonejpracy nad sobą. Nawet jeśli nie osiągniesz perfekcji, każdy wysiłek w kierunku polepszeniapostawy będzie procentować przez całe życie. Wychodź sobie dynamiczną i młodzieńczą sylwetkę!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze