Sport na depresję
LEWI • dawno temuWielu psychiatrów twierdzi, że jogging 3 razy w tygodniu jest nie mniej skuteczny niż psychoterapia stosowana tradycyjnie do leczenia depresji lekkiej i o umiarkowanym natężeniu. Wysiłek fizyczny jest bowiem najpewniejszym naturalnym środkiem na smutek i apatię znanym człowiekowi.
Medycyna wyróżnia ze względu na jej przyczynę dwa podstawowe rodzaje depresji.Pierwszy z nich to depresja reaktywna (egzogenna), czyli będąca reakcją na negatywneprzeżycia, np. śmierć bliskiej osoby, utrata pracy, stresujący tryb życia, itp. Drugirodzaj depresji, zwany endogennym, wynika z anormalnych procesów i zaburzeńbiochemicznych w mózgu. Cierpiący na ten typ depresji często czują się winni,gdyż oni i ich otoczenie nie widzą racjonalnych przyczyn ich złej kondycji psychicznej.
W związku z tym, w terapii depresji reaktywnej zalecanesą ćwiczenia fizyczne. Mniej oczywistym jest, iż uprawianie sportu odnosi pozytywnyskutek w leczeniu depresji endogennej łagodnej (nieskuteczne w ciężkichprzypadkach depresji endogennej).
Dzieje się tak dlatego, że ćwiczenia stymulują produkcję endorfin, które poprawiająnastrój i uśmierzają ból. Kiedy ćwiczysz, twoje ciało produkuje swoje własne lekarstwai chemikalia, które są niczym samodzielnie stymulowana terapia farmakologiczna.Zmiany, które zachodzą w psychice człowieka nie są tylko wynikiem koktajluchemicznego, jaki dostarczamy organizmowi przy okazji ćwiczeń. Samoocenai nastrój człowieka zmienia się, gdy nabywa tężyzny fizycznej i pewności swoichumiejętności. Co więcej regularne uprawianie ćwiczeń wymagające samodyscyplinydaje satysfakcję z osiągania celów, na które się solidnie zapracowało. Przełamaniewłasnych słabości, lenistwa i zastąpienie bezczynności pozytywnym działaniembuduje pewność siebie, wiarę we własne siły i poczucie większej kontroli nad własnym życiem.
Uprawianie sportu oczywiście nie pomoże wyzwolić się z depresji, jeśli będą temutowarzyszyć narzucone samemu sobie bezkompromisowe i nierealistyczne cele.Terapeutyczna funkcja wysiłku fizycznego polega m.in. na tym, by służył samw sobie przyjemności, a nie był przykrym środkiem do zaspokojenia wygórowanychambicji. "Nie o to chodzi, by złapać króliczka, ale by gonić go" - dobroczynny wpływsportu przybiera na sile raczej dzięki regularności, a nie intensywności.
Wysiłek fizyczny leczy, przede wszystkim przeciwdziała i opóźnia chorobotwórczeprocesy, ale także uśmierza symptomy wielu schorzeń. Te właściwości sporturozciągają się na przeciwdziałanie i leczenie zaburzeń nastroju o podłożu zarównopsychologicznym, jak i biochemicznym.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze