Ćwiczenie pamięci
BEATKA • dawno temuDzięki pamięci możemy zachowywać i przechowywać doświadczenia, informacje, emocje. Im człowiek jest starszy, tym jego pamięć gorsza. Pamięć potrafi zawodzić w najmniej spodziewanych momentach. Wszyscy, którzy musieli zdawać jakiekolwiek egzaminy, wiedzą o tym doskonale. Niektórzy powołują się na stare powiedzenie, że ich „pamięć jest dobra, ale krótka”. Jak poprawić pamięć? Istnieją proste sposoby na poprawienie funkcjonowania mózgu. Ćwiczenia na pamięć warto wykonywać już w młodości.
Sposoby na poprawę pamięci
- Zadbaj o porządek
Posegreguj dane w skrzynce i dokumenty wokół ciebie. Żeby usprawnić pamięć, zadbaj o porządek. Wyrzuć rzeczy, które są zbędne i z których już nie korzystasz, usuń stare i nieaktualne wiadomości. Posegreguj wiadomości i materiały na ważne i mniej ważne. Podpisuj foldery na pulpicie komputera zgodnie z ich zawartością. Podobnie postępuj z segregatorami i teczkami na półkach. Załóż teczkę ważnych rzeczy: numery kont, dane, numery telefonów. Załóż teczkę z rachunkami. Wówczas łatwiej nad wszystkim zapanujesz.
- Ucz się w ciszy
Włączanie muzyki lub telewizora podczas nauki jest kiepskim pomysłem, gdyż wywołuje problemy z koncentracją. Słaba koncentracja powoduje, że trudniej jest zapamiętać niektóre wiadomości. Jeśli więc planujesz się uczyć, wycisz telefon, wyłącz Gadu-Gadu lub Skype'a.
- Ćwicz mózg
Nic tak nie sprzyja rozwojowi mózgu, jak czytanie książek (lub gazet). Czytanie aktywizuje pracę mózgu i rozwija wyobraźnię. Na pamięć i koncentrację wskazane jest też rozwiązywanie krzyżówek i sudoku. Podobnie działa gra w szachy lub brydża. Jeśli chcesz wzbogacić słownictwo, znajdź partnera do scrabbli.
- Znajdź swój sposób nauki
Nie wszyscy ludzie uczą się w ten sam sposób. Niektórzy są wzrokowcami (łatwiej zapamiętują informacje, które mogą przeczytać), inni słuchowcami (szybciej przyswajają informacje, które usłyszą). Wzrokowcom poleca się zaznaczanie ważnych partii tekstów kolorowymi mazakami. Takie wyodrębnienie graficzne skuteczniej przyciąga wzrok. Osoby wolące uczyć się ze słuchu powinny nagrywać informacje na dyktafon, a następnie odtwarzać je. Doskonałym ćwiczeniem pamięci jest nauka języków obcych. Materiały do nauki są na ogół dostępne w formie pisemnej oraz w formie nagrania. Żeby utrwalić zdobyte informacje, warto je powtarzać. Stwórz mapę mentalną do danego zagadnienia. Centralną, najważniejszą myśl zapisz na środku, a dookoła stwórz odnośniki.
Dieta na pamięć
Odżywianie ma wpływ na pracę szarych komórek. Szczególnie cenne są witaminy B, C, E, nienasycone kwasy tłuszczowe. Potrzebne minerały to: magnez, fosfor, żelazo, cynk, potas. W celu dostarczenia witamin i mikroelementów do organizmu, wprowadź do swojej diety ciemne pieczywo razowe, ryby, kasze, otręby, migdały, rodzynki, pestki dyni, pestki słonecznika. Jedz więcej świeżych owoców i warzyw. Zamiast kawy wypijaj zieloną herbatę i wodę mineralną.
Żeby zwiększyć koncentrację i zapamiętywanie, możesz przyjmować suplementy diety z żeń-szeniem, lecytyną, magnezem, olejem z ogórecznika, miłorzębu japońskiego. Preparaty wspomagające pamięć należy przyjmować zgodnie ze wskazaniami. Jeżeli chcesz stosować je przez dłuższy czas, skonsultuj się z lekarzem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze